SEO asiantuntijaa tarvitaan

Apu suuresti arvostettu

Uusin sivuston www.reseptitaivas.com viime viikolla. sen jälkeen googlebot on käynyt monesti nuuskimassa sivua mutta index.html sivua lukuunottamatta se ei osaa käydä lueskelemassa alasivuja.

Alasivulinkit on rakennettu dreamweaverin .lbi elementtiin. En ollut varma tajuaako Google tuota elementtiä, joten tein lisäksi sivukartan jossa linkit normaali HTML-muodossa. Ei auta. Silti Googlebot (eikä inktomi slurpkaan) osaa mennä peremmälle.

Analysoin sivun monella eri SEO-simulaattorilla ja ne kyllä tajuavat kaikki linkit ja alasivut.
esim http://www.submitexpress.com/analyzer/
Hienosti listaa kaiken sisällön mutta miksei nämä oikeat hakukoneet tajua mitään. Onko niiden päivitymisessä joku viive käynnin jälkeen?

Kiitoksia tuhannesti avusta

3

490

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oma apu paras apu

      Löysin (tod.näk) vastauksen ongelmaani itse ja laitetaan nyt näkyville kaikkien iloksi.

      http://www.dummies.com/WileyCDA/DummiesArticle/id-2555.html

      Eli hakukoneet tekevät kerran kuussa koko siten huolellisen rakenne nuuskimisen ja useammin pienemmän päivityksen jossa sisällönmuutoksia tarkastellaan.

      • tyytyväinen_yrittäjä

        Itse löysin tän firman sattumalta (http://www.misel.fi), mutta voi pojat, että osaavat kyllä hakukoneoptimoinnin. Meijän nettisivut on nyt ollut jo vuosia 1. sijalla. :)


    • webwelho

      Lisäsithän sivut itse google analytics/webmastersin kautta? Jokainen uusi sivu kannattaa käydä siellä lisäämässä niin indeksointi nopeutuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      158
      6398
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      74
      5296
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3705
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3335
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      145
      2606
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      73
      2312
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2068
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1628
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1546
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      82
      1245
    Aihe