Mistä saan selville koska digitelevisio rupeaa näkymään täällä meidän perukalla.
Te jotka tiedätte tuleeko sellainen sateliitti digiboksi kovinkin kalliiksi ja mitä sieltä näkyy.
Te jotka tiedätte tuleeko sellainen sateliitti digiboksi kovinkin kalliiksi ja mitä sieltä näkyy.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kannattaisko ehkä kertoa missä päin asut? Satelliittivehkeet on parhaimmillaan erittäin halpoja. Se riippuu ihan mitä haluat nähdä?
Jos olet antenniverkon ulottumattomissa saat yleltä lahjaksi katselukortin.Laitteet maksaa alkaen 200 euroa,riippuen kuinka pohjoisessa asut jolloin antennia joudutaan suurentamaan.Oletko varma ettei antenniverkko kanna sinne asti?
Ei se täällä päin Puolankaa näy kokeiltu on ja naapurikin on kokeillut kun jälkeenpäin kyselin.
Aika kalliit on laitteet jos täytyy yli 200 maksaa, saisivatkohan ne näkyvyyden täälläkin kuntoon esi vuoteen mennessä. Muutoin kyllä loppuu telkun katselu.
Olisikohan tuota vielä muita konsteja, jos vaikka nostaisi antennia vieläkin korkeammalle.
Satelliittidigiboksi 50 eurolla ja asennuskin taitaa sisältyä, en tosin ole 100% varma tuleeko asennus kaupan päälle vai joutuuko siitä maksamaan jotain. Tosin tuossa on yks suden kuoppa. Nimittäin pitää sitoutua Canal + tilaajaksi vuoden ajaksi, eli joutuu ottamaan myös maksullisia kanavia. Tosin sen jälkeen luultavasti voi canal + kanavista luopua ja katella pelkkää Local-pakettia johon kuuluu ne peruskanavat TV1, TV2, Yle Teema, Yle 24, Yle FST5, MTV3 ja Nelonen.
*saisivatkohan ne näkyvyyden täälläkin kuntoon esi vuoteen mennessä. Muutoin kyllä loppuu telkun katselu. *
Ei näy digi vielä täällä Jyväskylän ympäristössäkään eikä kuulemma edes TV2:en naapurustossa Tampereen seudulla.
http://www.digitv.fi/sivu.asp?path=1;8224
Siellähän lukee heti että digitv näkyy koko Suomessa. Me ei sitten vissiinkän asutakkaan täällä Puolangan perukalla Suomessa ollenkaan vaikka me kaikki ollaan niin tähän pävään asti luultu.
No onhan siellä näkyvyysalue kartatkin ja selvishän se, ei sen digitellkarin kuuluisikkaan näkyä täälläpäin Puolankaa vaikka kylällä on ihan oma lähetinkin. No nyt vois sitten soittaa digitalle ja kysellä että koska ne saa näkyvyyden tännekkin, vaan onko noiden lupauksiin luottamista. Tuon canal digitalin sais kyllä heti näkymään ja olishan siinä reilusti lisää kanaviakin ja kaikki vehkeet kaupanpäälle, pitäis vaan olla valmis maksamaan vielä TV luvan lisäksi jotakin kymppejä kuussa TV:n kattelusta lisää.
Kyllä ainakin meillä parani TV-kuva, kun hankimme kansalaisboksin. Mökiltä on matkaa linnuntietä n.80km lähimpään TV-mastoon, ennen boksia ei 3 ja 4 näkynyt huonostikaan. Nyt näkyy 10-kanavaa hyvin, paremmin kun kaupungin kaapeli-TV. Mökillä ei ole sähköjä, televisio ja digiboksi toimii 12V akulla. Pitää kohta siirtyä kaupunkiasunnossa digi aikaan, sanoa kaapeli irti ja laittaa sisäanteeni.
Siinä ei ole Conaxia ja jos joskus haluaa alkaa katselemaan leffakanavia, niinkuin useille käy että nälkä kasvaa syödessä niin joutuu vaihtamaan boksinsa sellaiseen jossa tuo Conax-purku ja kortinlukija on, ja lisäksi sen pitäisi vielä olla Canal Digitalin hyväksymä. Mikä tahansa Conax-purkki kun ei kelpaa.
Tuo "Canalin hyväksymä" boski tarvitaan vain satelliittivastaanotossa. Kaapeli ja antennivastaanotoissa mikä tahansa Conax-purulla varustettu boksi käy.