Hei!
Ollaan tässä pohdittu annetaanko lapsellemme rotavirusrokote. Poika nyt 3 kk ja olisi kohta korkea aika antaa. Neuvolassa eivät asiasta tieneen sen enempää kuin mitä mainoksessa kerrotaan. Yhtä tietämättömiä olivat niin neuvolatäti kuin lääkärikin.
Oletteko siis ottaneet kyseistä rokotetta ja millaisia kokemuksia teillä muilla siitä on? Taitaa olla aika kallis juttu, mutta kannattaako? Voiko kyseisen taudin sairastaa montakertaa vai onko se kertaluontoinen juttu? Jostain kuulin, että vauvauintiin ei saisi sillä viikolla mennä kun rokote on annettu. Pitääköhän paikkansa?
rotavirusrokote
8
6818
Vastaukset
- MKS
Meillä on nyt pariviikkoinen vauva ja olemme aikoineet niin ikään antaa hänelle rotavirusrokotteen. Ja eipä meidänkään neuvolassa tämän suhteen osattu auttaa.
Tässä kuitenkin jotain tietoa:
http://www.uta.fi/rokotetutkimuskeskus/rotavirusrokote.html
http://www.uta.fi/rokotetutkimuskeskus/rotaviruksen_aiheuttama_ripuli.html
Alemman linkin takaa löytyy tieto, että vuosittain 1500-2000 lasta joutuu rotaviruksen aiheuttaman ripulin vuoksi sairaalahoitoon. Ja tähän päälle ne, jotka kärsivät rankan taudin kotihoidossa.
Näillä perusteilla me olemme päätyneet hommaamaan tuon rokotteen, jahka löydämme asiaan perehtyneen lääkärin jostain.
Hinta taisi olla yhteensä 140 euroa, eli rokote täytyy antaa kaksi kertaa ja kumpikin maksaa 70 e kpl.
Mutta kyllä sille sairastelullekin tulee hintaa, puhumattakaan nyt lapsen kärsimyksistä. - Rokotettu
Meillä pojalle,nyt 8 kk annettiin rotarokote.Eka annos annettiin 14 vk iässä ja toinen 18 vk iässä.Mitään sivuvaikutuksia ei rokotteesta tullut,eikä myöskään pulautellut sitä ulos.Tosi tyytyväisiä ollaan,että rokotettiin poika.Nythän taas talvi tulossa ja yhtä varmasti myös rotavirus epidemia...
Joo,vauvauintiin ei varmaan kantsi rokotteen jälkeen lähteä viikkoon.Rokotetta,siis eläviä rotaviruksia erittyy kakan mukana ulos.Eli viikon verran oltava huolellinen oman käsihygienian kanssa kun kakkavaippoja vaihtaa.Minä laitoin sillo kakkavaipat suoraan muovipussiin ja vein suoraan roskikseen.Seitsemäs päivä rokotteesta on päivä jolloin kakan mukana eniten sitä erittyy.
Mutta kaikenkaikkiaan todellakin suosittelen tätä rokotetta.Rotavirus kamala tauti pienelle ja vähän isommallekin lapselle.Rokote antaa suojan 3 vuoden ikään saakka.
Hyvää syksynjatkoa kaikille mammoille ja pienokaisille!- saapi
ostetaanko rokote apteekista vai mistä se hommataan?
- ei.......................
annettu. meilläkään siitä ei paljoo neuvolassa tiedetty. ni ei sit viittitty antaa.
- Rasmus
rokote annetiin.(poika nyt 3,5kk ja sai just sen jälkimmäisen rokotteen) Mitään sivuvaukutuksia ei ole ollut. Mietittiin kyllä sitä hintaa, mutta kun on tiedossa rotavirus tapauksia, joissa tuttavien lapset on olleet henkihieverissä. Tultiin lopputulokseen, et sairaalamaksuihin menee nopeasti se 140€, minkä rokote maksaa. Ja sitten vielä se kipu ja tuska mikä lapsella on. Jos tällä ehkäisee ripulitauteja, niin on se hintansa väärtti. Kuulemma ehkäisee muitakin ripulitauteja rotaviruksen ohella.
- annettu
molemmat rokotteet.Suojaa 75% myös muita ripulitauteja vastaan.Ja jos rota iskee vauvaan,niin on se äkkiä myös sinulla ja myös muilla läheisillä.Vaikka olisi ollut meidän perheen viimeiset rahat.olisin ottanut!!!
- emilia82
Meillä otettiin tuo rokote (tosin vasta ensimmäinen osa) ja kaikki sujui ihan hyvin. Ei tullut mitään sivuvaikutuksia tms. Rotavirus on tautina ihan kauhea varsinkin pienellä ja epidemiat on kuitenkin vuosittaisia. On halpa hinta maksaa se 140 euroa, jos sillä saa usean päivän kuumeripulin estettyä. Monet vauvat tarvitsee sairaalahoitoa rotan takia, joten kyllä kannattaa!
Ja vauvauinnista meille ainakin sanottiin, ettei vaikuta mitenkään. Tosin jos rokote aiheuttaa ripulin, sit ei kannata mennä kun virusta saattaa olla ja useimmiten onkin ulosteessa. Joten jos ei oo kakannut altaaseen ennen, niin ei mitään ongelmaa. - erkki apina
Meillä tytölle annettiin eka osa ja lievinä oireina ilmeni jonkinasteinen suoliston kuivuminen heti seuraavassa syötössä , eli luvattua "äreyttä" ilmeni noin 12 tunnin ajan ja sen jälkeistä väsymistä. Lievät sivuvaikutukset ovat yleisiä.
Opittiin sen verran että annetaan seuraava annos aamulla ja maksimaalinen annos nestettä sisään. Neuvolaan vettä tai maitoo pulloon että saa annoksen huuhdeltua alas.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?
Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi1184070Iso poliisioperaatio Lapualla
Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo693934Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks452249Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä562224- 582114
- 531786
- 271439
Kehu kaivattuasi
Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.1101248Vuoksesi kaiken
Tekisin vuoksesi kaiken. Enemmänkin. Kunpa tietäisi ja hyväksyisit sen. Ymmärtäisit, en voi elää ilman sinua. En halua1151193- 601129