Miksi naapurien täytyy aina kinastella keskenään. Minusta olisi mukava, jos olisi mukavia naapureita, joiden kanssa voisi vaikka silloin tällöin kahvitella tai kesällä istuskella ulkona. Mutta tuntuu, että mistään ei löydä sellaisia naapureita. Olen nuori ihminen eli kaikki tuomitsevat jo sillä. Hei nuorienkin on asuttava jossain! Mutta eihän kivoja naapureita voi saada, koska silloin kuuluisi jopa tervehtiä rapussa...
Kivoja naapureita?!
Mie vaa..
111168
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
kaikkia, oli nuori tai vanha. Ei se ikä vaan ne mulkaisut joskus, kun tervehtii. Kaikki kun ei siitä tavasta tykkää, mutta siitä huolimatta kaikkia tervehdin vaikka olisivat kuinka happaman näköisiä;)
Tähän asiaan sinä voit itse vaikuttaa todella paljon,
entä jos itse alat sanomaan huomenet ja muut tervehdykset?
Ja voithan sinä itse keittää kahvit ja kutsua naapureita kylään...
Kyllä ne siitä alkaa tervehtimään takaisin
-ja kuka tietää vaikka ihan kahvittelemaankin :)
Huippu naapurit meidän rivitaloyhtiössä, vaikka ollaankin nuoria. Istuskellaan yhdessä lasten kanssa pihalla ja kun lapsen saadaan nukkumaan, istutaan iltaa monesti yö myöhään asti :) Jokainen tuntee toisensa ja moikkaa, apua saa aina jos tarvitsee. IHANA PAIKKA ASUA! :)
Tämä siis vieläpä pk-seudulla. Aika kummaa, eikö? ;)
onhan noita joppolähiöitä ihan yllin kyllin!
Meillä on myös mukavat naapurit, vaikka ollaan ainoat nuoremmat koko pienessä taloyhtiössä. Toiset asukkaat ovat reilu 40 pariskunta lapset sekä vajaa 50v ja 60v sinkku "tädit".
Ei nyt kovinkaan puututa toistemme elämiin mutta pihalla törmäillessä saattaa pitkäkin hetki jutellessa vierähtää :)
Että kyllä onni potkaisi kun tämä asunto "saatiin"!
Kiva kun on kivoja naapureita, mutta kuka niitäkään jaksaa aina tervehtiä.
Itse muutin juuri sen vuoksi kerrostaloon, että saisin olla rauhassa, se kun ei tuolla tiiviiksi pakatulla omakotitalo-alueella onnistunut. Aina oli naapuri aidan takana häiritsemässä pihatöiden tekoa yrittäen väen vängällä saada udeltua toisen elämästä jotain.
Ihan mukava, jos haluaa tutustua naapureihinsa, mutta muistakaa myös huomioida se, jos naapuri haluaa olla rauhassa. Kaikilla kun on oikeus olla rauhassa ilman naapureiden päivittäisiä jutusteluja. Kavereita kun voi hankkia muualtakin kuin naapurista.
Meillä ainakin on sanomattomat säännöt, ettei lapset juokse toisten pihoilla tms. Hyvin on toiminut. Ainahan se on tyypistä kiinni, tykkääkö olla itsekseen vai haluaako seuraa. Kun itse menen pihalle, olen oikein iloinen jos joku liittyy seuraan.
Jos on jotain sanottavaa, niin yhtiön talkoissa otetaan sitten rohkaisua ja phutaan asiat halki ;);)
Ei ole mitään puhuttavaa tai taloyhtiön talkoita. Ei kiinnosta! Eikä tarvitse olla mitenkään katkera siitä. Tämä ei ole mitään protestointia lapsia vastaan tai ketään muutakaan kohtaan. Haluan vain olla rauhassa oman elämäni ja omien ystävieni, en naapureiden kanssa.
Asun pk-seudulla rivitaloasunnossa (kaupungin) ja meillä on ihanat naapurit. Apua puolin ja toisin. Kahvitellaan toistemme luona aika useasti viikolla, jutellaan ja vaihdetaan kuulumisia. Kun leivon, vien molemmille naapureille maistiaisia tai jos teen jotain ruokaa runsaammin, silloinkin vien. Lainata voi puolin ja toisin vessapaperia, jauhoja, sokeria, lehtiä, lapiota, pyörää, mitä milloinkin sattuu joskus tarvitsemaan. Olen tällaisesta aina haaveillut ja nyt se on totta, mulla ja perheelläni on parhaat naapurit. Kesällä istutaan usein ulkona kans kahvilla tai otetaan yhet hömpsyt. Kun itse olen menossa kauppaan, saatan kysyä mitä naapurini tarvitsee jos ei ole itse menossa kauppaan ja tuon hänelle tarvitsemansa. Samoin tekee hän minulle. Ei se jokapäiväistä ole, silloin tällöin. Tunnen ainakin oman oloni turvalliseksi kun on mukavat naapurit.
Se on mukavaa kun olet saanut haluamasi yhteisön. Muistahan kuitenkin olla tuputtamatta niitä leipomuksia niille, jotka eivät niitä halua. Eli koeta tunnistaa myös ne ihmiset, jotka eivät halua sosialisoida, vaan elää omaa elämäänsä.