onko pillerit aiheuttaneet millaisia sivuvaikutuksia?toki tiedän,että ne ovat yksilöllisiä,mutta silti olisi kiva tietää onko paino noussut,onko välivuotoja,masennusta,huono olo jne?en ole vielä aloittanut syöntiä niin etukäteen olisi hyvä tietää.
e-pillereistä!(diane nova)
rose
7480
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
sivuvaikutus, jonka e-pillerit voivat aiheuttaa on veritulppa ja halvaus. Osalle naisista hormonaalinen hoito ei käy ollenkaan, ei ehkäisyyn eikä vaihdevuosiin. Mielestäni tämä pitäisi aina tutkia, ennenkuin pillereitä edes annetaan nuorille naisille. Eikä vasta sitten, kun veritulppa/halvaus on realisoitunut.
ei oo kovin todennäköistä et tulee veritulppa ainoastaan silloin kun polttelee ja syö pillereitä
itse käytän kyseistä merkkiä ja mulle ei oo tullu kai mitään niistä oireist mitä pakkaukses lukee.
muutenkin ajattelen et ne on kai aika vaarattomia...
kyllä mulla on seksihalutkin pysyny ihan niissä huimissa lukemissa=)
useat nimittäin just sitä varottelee ja valittelee mut sitte täytyy vaan vaihtaa merkkii...
eikä mulla kyllä paino oo noussu mut oonki vähä eri tapaus etten osaa sanoo...
Noo mä oon syöny nyt öö jotain yli puol vuotta e-pillereit.. ni tota mulla on toi paino noussu vähän mutta kummiski on noussu...ja tota öö hieman kiukkusemmaks oon kuulemma tullu...8)
mut ei mulla mitään muita oireita oo ollu...
niin ja tota toi veritulppa hommeli ni multa otettiin ainaki verikokeita ja katottiin sen lääkkeen sopivuus mulle...noinh..:)
Itse olen tuota pilleri merkkiä napsinut 1½ vuotta ja luulinkin että se on hyvä, mutta nyt taitaa itselleni käydä niin että vaihdan merkkiä kuitenkin...
Noh itselleni tuli haitta puolia esiin mm.
- masentuneisuus lisäänty
- itkuherkkyys ½ viikkoa ennen kuukautisvuotoa
- kiukkuisuus
- paino nousi n.10kg (olin alipainoinen reilusti olin 38 ja nyt painan 46-48)
- rintojen arkuus
- väsymys
- mielenkiinnottomuus asiaan kuin asiaan
Ja myöskin halut lisääntyivät kun siirryin tähän merkkiin ettei ainakaan voinut sanoa että halut lähti vaan itselläni ne lisääntyi ja itseni sai helposti mukaan... täytyy sanoa että kyllä mieheni tykkää mutta noh.. enemmän miinusta kuin plussaa itselläni eli pitänee vaihtaa merkkiä...
Itsellesi ei välttämättä tule näitä kaikkia mutta luulen et jotain vaikutuksia tulee... Hormooni pilleri on kuitenkin aina hormooni pilleri vai mitä=o)
eli eilen otin ekan pillerin(lievään akneen)ja yöllä heräsin pahaan oloon ja oksensin sekä myös tänä aamuna.onkohan tämä ihan normaalia?nyt ei enää ole niin paha olo.luulin eka että nyt tulee oksennustauti mutta voihan se johtua pillereistäkin.mietinkin sitä että jos en alkaisi sittenkään käyttämään koska ehkäisyä en tarvitse ja ei tämä iho enää NIIN paha ole.ei oo hirveen mukava jos tulee oksennus:/
Sulla kävi kyl huono tuuri, koska oksentelu tosiaan kuuluu pillereiden käyttöön yhtenä sivuoireena. Toi oksentelu on sen verran vakavaa, että kannattaisi ottaa yhteyttä henkilöön joka pillerit sulle määräsi.
Mulle sattui tosi hyvä tuuri ja mulle ei ole pillereiden käytöstä tullu mitään tavallisuudesta poikkeavia oireita. Väsymys nyt on opiskelun takia ihan normaalia jne...