Viitiskö joku kertoa miten sm ja sk sisut eroavat toisistaan?
sm ja sk
8
9013
Vastaukset
- Junior-Trucker
Kirjoitin tämän tekstin joskus hylsy.orgin rekkafoorumille, ja kopioin sen juuri sieltä..
No tässäpä olisi tietoa S-sarjasta:
SK ja SL ovat pikkuhyttisiä, SK nokaton, ja SL Nokallinen.
Numero tarkoittaa todellakin kilowatteja.
SK ja SL 150 ja 170 olivat S-sarjan alkupään autoja, ja moottorina Valmetin 611, olikohan 7,4L. Turbolla höystettynä.
Sitten tuli SK 171,181 ja (184 harvinaisempi), joissa oli Valmetin 612 moottori, Turbolla ja vesitoimisella välijäähdyttimellä.
Näihin sai vaihteistoiksi ZF:n tupla-H -vaihteistoa, jossa oli siis peruutus, ryömintä ja 4 4 eteen. Tupla-h:n aluevaihtajahan toimii niin, että iso alue tulee, kun lyödään keppiä oikealle, ja pikkualue, kun lyödään vasemmalle. Pakki ja ryömintä toimivat vain pikkuaueella. Mallimerkintä taisi olla ZF-B9, ja sitähän saa ainakin vielä esim. Renault Premiumiin.
On muuten nopea aluevaihtaja, jos vertaa esim. Scaniaan.
Toinen vaihteisto oli Eatonin Twin Splitter, joka on synkronoimaton. Tässä oli kolmeasentoinen aluevaihtaja, ja neljä vaihdetta eteen pakki. Kaikkia vaihteita voi käyttää joka alueella.
Kolmas vaihtoehto olikin sitten Allisonin 5-vaihteinen automaatti.
SK- ja SL-sarjan tehokkaammissa malleissa oli sitten Cumminsin 10-litrainen moottori, jossa olikin sitten vääntöä ja tehoa vähän eri malliin, kuin suomalaisessa Valmetissa. Cumminsin tehovaihtoehdot olivat: 190, 210 ja 250kw. 250kw on 341hv. Monessa Cumminsilla varustetussa Sisussa lukeekin hevosvoimat maskissa, ja kilowatit mallimerkinnässä sivuikkunan alla.
Myöhemmin, euro2-moottorien aikakaudella oli mahdollista saada myös 10-litraista cumminsia 262-kilowattisena. Näitä näkee ainakin paloautoissa, usein automaattilaatikolla.
Cumminsin jatkeeksi oli myös (ainakin) kolme vaihteistoa.
Eaton Fuller, Peruutus ja neljä vaihdetta eteen, aluevaihtaja puolittaja. Taisi siinä olla ryömitäkin.
Eaton Twin Splitter, kuten Valmet-moottorien yhteydessä.
Allisonin automaatti, muistaakseni 6-vaihteinen versio, joka oli tyypitetty 360 hevosvoimaan asti.
SR- ja SM-sarja
SM-sarjahan oli yleisin tukki- ja sora-autona käytetty Sisu. Moottorina oli 14-litrainen cummins. Tehot 262-340kw. 340 kilowattinen antoi tehoa 471-heppaa, joka oli tuohon aikaan jo aivan kiitettävä määrä.
Vaihteistona SM-sarjassa taisi olla ainoastaan synkronoimatonta ja suorahampaista Eaton Fulleria.
SR-sarja on nokallinen, mutta silti siitä erikoinen, että siinä on kippaava ohjaamo. Voimalinja on sama, kuin SM-sarjassa.
Euro2-moottorit toivat mukanaan SM- ja SR-sarjaan 512-hevosvoimaisen moottorivaihtoehdon. Moottori oli edelleen Cummins, ja kantoi mellinimeä Celect.
Mitään taulukkotietoa nämä eivät ole, joten korjatkaa jos on virheitä. Olen vaan Sisujen keskellä kasvanut, ja joskus niihin on ollut kiinnostusta aika paljon enemmän kuin koulunkäyntiin..
Työpaikallani on erilaisia Sisuja n. 30 kpl. Niihin sopiikin koko kirjo Karhu-Sisusta E-14:seen.. R-ja C-sarjaa olen vain nähnyt muutaman liikenteessä.- vaihteisto
ainakin sm sisussa on ollut myös sk ssa käytettyä twinsplitter lootaa ja myös synkronoitua eatonia kovan fullerin lisäksi.
- Tttt255
Valmet 611 moottori on 6.6 litrainen. Tyyppimerkintä tarkoittaa 6-sylinteriä, 1,1 litraa/sylinteri.
612 on 7.4 litrainen, samaa logiikkaa ei enään ollut tässä tyyppimerkinnässä. - tässäkin
Tttt255 kirjoitti:
Valmet 611 moottori on 6.6 litrainen. Tyyppimerkintä tarkoittaa 6-sylinteriä, 1,1 litraa/sylinteri.
612 on 7.4 litrainen, samaa logiikkaa ei enään ollut tässä tyyppimerkinnässä.611: 6 x 1,10 = 6,6
612: 6 x 1,23 = 7,4
614: 6 x 1,40 = 8,4 - sun mainitsemat
Euro2 moottorit on todellisuudessa Euro1 moottoreita.
SK-malleissa Euro2 moottorina oli 380hv 11-litrainen cummins ja SR/SM-malleissa 380/425/475/525hv moottorit. Joista 3 viimeksi mainittua 14-litraisia.
ne eroaa toisistaan ohjaamon korkeudessa. sm ohjaamo on 25cm korkeammalla kun sk. sk;n ovet ovat "lovettu" ja sm taas ei. ja sm ovat isommilla koneilla ym ym
- Anonyymi
tietäiskö kukaan et jos hytinkippaus pumpun se ylös/alas väännin vuotaa ni mikä mahtaa olla vikanan 95vm sisu sk262 kyseessä
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1231863
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001650Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy511225Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?491108Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M31988Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50876Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47876Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37810Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56798Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet38797