kuulin yhden jutun..

dopsukki

Eräs tuttuni sanoi että joku sen tuttu omistaa minidopermannin???
onko sellaista rotua muka??ajattelin ensin että luuli pinseriä,mutta sanoi että tuntee jonkun ketä sellaisen omistaa ja on nähnyt paljon niitä.Onko totta että mini dobermanneja on,kuvahaulla katsoin niin yksi tuli,näytti kyllä kovasti dobberilta,kertokaas tietäjät.

9

1652

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • firefoxi

      Että tuo olisi pieni dobermannin pentu.

    • ettäse

      Tuo koira dobermann olisi pentu. Luulen että tuollaista koirarotua ei ole. Dobermann pentu luultavasti on. :)

      Dobermann on hieno rotu, en usko että joku alkaa tuollaista rotua teettää. Dobermannin kasvattajana tiedän-

    • kyseessä

      olla englannin kääpiöterrieri?

      • löytyi

        Tälläinen löytyi haulla "miniature dobermann"
        About the miniature doberman pincher

        "(please note, "miniature pincher" is correctly spelled "miniature pinscher")

        The miniature doberman pinscher is a compact little dog that acts big for its size! The mini doberman pinscher actually is not a doberman at all! The The mini pinscher and the doberman pinscher are unrelated breeds of dogs. The miniature doberman pinscher is a short coated terrier categorized as a toy dog by AKC grouping. miniature doberman pinschers made a great indoor pet, and should not regarded as an outdoor pet because of their size, short coat, and preference for being around people. The miniature doberman pinscher can make a great family pet but should be socialized around children as a puppy to ensure safety. "

        Tässä tarkoitetaan siis kääpiöpinseriä.


      • englannin kääpiöterrieri

        Samaa mietin minäkin. Uudessa KOIRAT-lehdess artikkeli. Täytyy olla se.


      • eikös
        englannin kääpiöterrieri kirjoitti:

        Samaa mietin minäkin. Uudessa KOIRAT-lehdess artikkeli. Täytyy olla se.

        englanninkääpiöterrieri ole alkuperäiseltä nimeltään "miniature manchester terrier" eli kääpiömanchesterinterrieri? Se siis polveutuu pääasiassa manssista, ei pinseristä tai dobberista. Ja manssi taas ei polveudu dobberista, vaan dobberi mahdollisesti manssista koska manssi on vanhempi ja sen epäillään ehkä olevan yksi niistä roduista, joita Louis Friedrich Dobermann käytti rodun luomiseen.

        Sen sijaan dobermanni, pinseri ja kääpiöpinseri ovat sukua toisilleen. Sekä dobberissa että kääpiöpinserissä todennäköisesti paljon pinserin verta. Dobermannin alkuperäinen nimi olikin Dobermann Pinscher tai Thüringer Pinscher, joskus dobermanniterrieriksikin kutsuttiin (sen käsityksen mukaan, että pinserit olisivat terriereitä, mutta FCI:hän lukee ne eri ryhmään kuin terrierit). Lisäksi suursnautseri, snautseri ja kääpiösnautseri ovat alunperin sukua dobbereille ja pinsereille.


    • --------------------

      varmaan oli,samanlainen väritys mutta huomattavasti pienenpi.

    • Kaurakeksi

      On olemassa. Dobermann Pincher. Kaverini meinaa hommata sellaisen.En itsekkään tiennyt rodusta juuri mitään,mutta kamuni ilmoitti että meinaa ottaa sellaisen niin olen rotua viisaampi. :D

    • :-)

      Pinscheri on Dobermannia pienempi, mutta kääpiöpinscheriä suurempi, mäyräkoiran kokoinen mutta pitemmät jalat.......meillä oli sellainen ihana, saatanan puutiaiset myrkyttivät sen ja jouduttiin lopettamaan 8 vanhana :´-(

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4148
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      109
      2646
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2172
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1823
    5. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      28
      1799
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1556
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      17
      1350
    8. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      113
      1193
    9. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      55
      1173
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1168
    Aihe