tuska

mun tekee välillä mieli tehdä itelleni kaikkea pahaa, lopettaa syöminen, viillellä tai muuta kamalaa. ihan vain sen tuskan takia. en koskaan kuitenkaan tee mitään. koska en uskalla. kaikille kavereille oon tosi ilonen ja muuta, mutta kun oon yksin, useimmiten vaan itken tai mietin kurjaa oloani... miten saisin elämäniloni takaisin?
6601
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Sama juttu. Olen ollut välillä päivän syömättä pariinkin otteeseen ja huutanut äitilleni ja paiskinut ovia. Juskus vuosisitten viiltelin käsiini linkkarilla mutta nyt se on jääny kokonaan pois. Yleensä kun tuntuu siltä että kohta räjähdän menen omaan huoneeseeni laitan oven kiinni ja mokoman cd soimaan täysillä. Äiti sanoo että sillä menee hermot muhun ja naapuritkin valittaat ovien paiskomisesta ja kovasta musiikin kuuntelusta. Koulussa kun rupee kunnolla vituttaa niin lähden välkällä kesken koulupäivän kotiin. Ei sille voi mitään että tuntuu kauheelta enkä halua ruveta riehumaan koulussa. Elämä on kovaa mutta pakko se on kestettävä. Jollei sitten mene johonkin hoitoon mutta en ny mitenkää suosittele. Saa pia jonkun hullun paperit.

Äänestä

no mikä siinä elämässä sitten mättää jos se on kerta noin paskaa?

Äänestä

Mulla oli joskus seiskalla silleen että halusin vaan laihtua ja laihtua. En syöny mitään ja lopulta jouduin sairaalaan. Oon oikeestaan koko elämäni ollut "alipainoinen". Ja joskus kuudennella yritin viillellä mutta ei siitä mitään tullu ku äiti huomasi... onneksi! Koitetaan kestää ne vaikeetkin ajat, niistä pääsee yli muttei vahingoittamalla itseään. ;-)

Äänestä

Kerro jollekin läheisellesi ajatuksiasi. Se on varmasti heille todella tärkeää ja voi pelastaa sinut satuttamasta itseäsi. On tärkeää saada omat tunteensa purettua ja asiansa puhuttua ihan kaikkien osapuolien mielenterveyden kannalta.
Jos haluat satuttaa itseäsi, on tilanteesi jo melko paha. Jos et halua puhua tuttavillesi, kirjoita vaikka Nuortennettiin tai Tukinettiin. http://www.nuortennetti.fi/ tai http://www.tukinet.fi/
Tiedän, miltä sinusta tuntuu, sillä olen itse ollut siellä myös. Ja sen verran voin sanoa, että ei itsensä satuttaminen helpota, aiheuttaa myöhemmin vain ongelmia, kun fyysisiä arpia saa olla aina peittelemässä.
Kiltti, usko minua, ja tee muutos. Itsesi takia. :)

Äänestä

Ei tämän mailman asioista, niin hirveästi kannata stressata. :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nobody kirjoitti:

mun tekee välillä mieli tehdä itelleni kaikkea pahaa, lopettaa syöminen, viillellä tai muuta kamalaa. ihan vain sen tuskan takia. en koskaan kuitenkaan tee mitään. koska en uskalla. kaikille kavereille oon tosi ilonen ja muuta, mutta kun oon yksin, useimmiten vaan itken tai mietin kurjaa oloani... miten saisin elämäniloni takaisin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu