eilen huomasin että alapäässä heti virtsaputken suun vieressä on sellanen noin 2 cm halkaisijaltaan oleva tosi kipeä patti..tänään se alkoi todella kipeytyä ja nyt on jo melkoisen kivulias. siinä tuntuu kova paineen tunne koko ajan. mikäköhän tällainen voisi olla ? onko syytä huolestua ja varata aika lääkärille?
outo patti alapäässä..
5
6878
Vastaukset
- minä vaan
tuossa tilanteessa menisin nopeasti lääkäriin
- minulla
no minulla oli samantapainen ongelma n.6 vuotta sitten.huomasin kans patin alapäässä ja juuri samassa kohtaa kuin sinullakin..nooh..en mennyt sairaalaan ja se kasvoi ja kasvoi ja oli kipee..nooh sitten menin sairaalaan ja sain tietää et se oli jonkunmoinen kysta.se sit leikattiin multa pois.se olisi ollut tiellä koska jouduin synnyttämään,kun olin raskaana kun tuo patti ilmaantui..jotenka mee sairaalaan ihmeessä!!
- pattinen
Minulla on kokemusta kahdenlaisista pateista alapäässä. Pari kertaa minulla on ollut pahasti tukkeutunut talirauhanen tällä alueella, se vastaisi kuvaustasi. Nämä olivat aika isoja, kipeitä ja kovia. Kun tuli oikein kipeäksi, lävistin liekissä puhdistetulla neulalla (vähän kamalaa joo) ja ulos tuli paljon märkää. Desinfiontinestettä, ja molemmilla kerroilla parani. Mutta jos et itse uskalla, mene lääkäriin. Talirauhanen voi tulla todella kipeäksi tällä alueella, niin että kävely on vaikeaa. Toinen mahdollinen patin aiheuttaja on tulehtunut Bartholinin rauhanen, jollainen minulle tuli myös kerran. Mutta nämä rauhaset sijaitsevat hiukan alempana kuin virtsarakon aukko, pikemminkin emättimen suulla. Tämä vaatii myös lääkärihoidon, muuten paraneminen kestää ja olo on ikävä.
- Anonyymi
Miten tai millainen Bartholinin rauhanen oli
- Epämiellyttävää
Minulle tuli saman tapainen, joka kasvaa ja kasvaa, vaikka odotin sen olevan ohimenevää.
Se on kyhmy, ei kovin kipeä, mutta kiusallinen , joka näkyy ja tuntuu vasemmalla puolella heti emätimestä pari senttiä syvemmälle. Luulin ensi kohdun napukaksi,joka on laskeutunut, mutta se on paikallaan syvemmällä. Onko kyse jostain samasta, barholin rauasesta tai muusta. Mikä sen aiheuttaja on?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2383609- 573313
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I892807Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk412615Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve972312Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro331999Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1001995Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva421865Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1031775Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli691113