Kuka uskaltaa

Kuka uskaltaisi kertoa muillekin, keneltä PUUSEPÄLTÄ hyvän keittiönsä hankki? Onko puuseppään vetoaminen vain klishee vai viitataanko puusepällä kaikkiin pienempiin tuntemattomampiin keittiötoimittajiin. Olis ihan reilua tehdä ero sellaisen puusepän, joka mitoittaa ja rakentaa kalusteet itse sellaiseen, joka käyttää standardikomeroita, toki mittaa ne, ja tilaa ovet ovitoimittajilta. Noita "puuseppiähän" löytyy paljon ja hyvä niin. Mutta ettei sekoitettaisi oikeisiin puuseppiin.
21987
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

tietää mitä tuolla paikallinen puuseppä-jutulla tarkoitetaan.

Paikallislehdessä juuri joku "puuseppä" ilmoitteli keittiökalusteista ja tuli sitten soitettua. Ilmeisesti puusepän vaimo siellä sitten kyseli mieheltään, että otetaanko töitä vastaan vai ei. Oli viideksi viikoksi jo kuulemma töitä. Ja kun kyselin ovista niin oli joitain malleja naapuripitäjästä saatavilla. Maalasivat ilmeisesti itse ovet valmiiksi. Aikamoista hakuammuntaa olisi mielestäni ollut moiseen toimittajaan turvautuminen.

Sitten on taas näitä pienehköjä keittiötoimittajia (muutama henkilö palkkalistoilla), joilta saa esim. Mellanon tms. ovilla ja firman itsensä tekemillä rungoilla varustettuja keittiökokonaisuuksia. Ovatko nämä sitten niitä paikallisia puuseppiä?

Äänestä

hankimme sellaiselta puusepältä, joka tilaa mekanismit (mm.laatikostot hidasteilla) ja ovet Hahlelta, tasot Ecolamin. Eli käyttää samoja valmistajia kuin Puustelli ja Topi.
Rungot tekee itse, on siis hankkinut runkoja varten levyjä. Useita värivaihtoehtoja rungoille. Rungot tulee kasattuina raksalle. Osassa ovet ja laatikot paikoillaan. Ihan riippuen siitä, miten kuljetus onnistuu kolhimatta ja kalusteiden kärsimättä.
Hinta murto-osa ed mainittuhin firmoihin nähden.
Puusepänliike Tourunen

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kehua kirjoitti:

Kuka uskaltaisi kertoa muillekin, keneltä PUUSEPÄLTÄ hyvän keittiönsä hankki? Onko puuseppään vetoaminen vain klishee vai viitataanko puusepällä kaikkiin pienempiin tuntemattomampiin keittiötoimittajiin. Olis ihan reilua tehdä ero sellaisen puusepän, joka mitoittaa ja rakentaa kalusteet itse sellaiseen, joka käyttää standardikomeroita, toki mittaa ne, ja tilaa ovet ovitoimittajilta. Noita "puuseppiähän" löytyy paljon ja hyvä niin. Mutta ettei sekoitettaisi oikeisiin puuseppiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu