Ihan tavallisia ihmisiä

Mundi

Onpas taas hurjaa juttua. Kolme lastani käy steinerkoulua sen vuoksi, että en halunnut heitä peruskouluun. Steinerkoulussa he oppivat lukemaan ja laskemaan, englantia ja ruotsia ja saksaa. Teoria-aineet mm. kemia tulevat 6.luokasta alkaen. He saavat olla lapsia, heillä ei ole paljon läksyjä, he tekevät koulussa omat vihkonsa. He eivät ehkä nauti esiintymisestä, ovat ujoja eivätkä halua olla esillä, mutta he eivät myöskän jännitä sitä, koska he tekevät paljon omia esityksiä yms. Sanaakaan emme ole kuulleet mm. antroposofiasta. Eurytmiaa pidän mielenkiintoisena keinona hahmottaa omaa kehoaan ja ympäristöään. He jatkavat steinerlukioon tai sitten eivät. Siinä tapauksessa he saavat peruskoulun päästötodistuksen. Ja heillä on paljon enemmän pääomaa ja omakohtaisesti opittua kuin monella (mm. minulla) peruskoululaisella kaiken pänttäämisen ja koepinnistysten ja numeron metsästämisen jälkeen.

Tottakai Steinerkoulussa on myös kaikenlaisten "aatteiden" vanhempia, mutta niin taitaa olla muissakin koulussa. Enemmistö kuitenkin on tavallisia keskiluokkalaisia työssäkäyviä luterilaisia, myös steinervanhemmissa.

6

906

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Steinerkoululaisten äiti

      pääomasta tuli mieleen, kun tänään juuri mietin, kuinka steinerkoulustahan pääsee tutustumaan moniin eri ammatteihin. Itse olen nyt nimittäin pakon edessä vaihtamassa alaa ja yritän löytää sopivaa työkokeilun avulla. Olihan meilläkin TET-jakso yläasteella peruskoulussa, mutta kestiköhän se nyt silloin 2 viikkoa ja se aika oltiin siinä yhdessä ja ainoassa paikassa. Ei ollenkaan niin monipuolista, kuin steinerkoulussa.

    • Sitähän se on

      "Sanaakaan emme ole kuulleet mm. antroposofiasta. Eurytmiaa pidän mielenkiintoisena.."

      Ette ole kuulleet sanaakaan antroposofiasta, mutta siitä huolimatta lapsenne harjoittavat antroposofisia riittejä, kuten eurytmiaa.

      • tulee

        riitti vasta sitten, kun sen suorittaja itse tietoisesti sen riitiksi pyhittää. Näin minä sen näen. Lapsi, joka eurytmiaan koulussa osallistuu niinkuin mihin tahansa muuhun liikuntaan, ei siitä sen kummemmaksi muutu. Ihan niinkuin kymmenentuhannet suomalaiset joogaavat ihan ilman mitään itämaisen hengellisyyden harjoittamista. Akuutissa oli muuten juttua siitä, miten keskittymisvaikeuksista kärsiviin lapsiin käytettiin eurymian tyylistä liike"hoitoa" niinkuin steinerkoulussa kaikkiin lapsiin. Se oli joku erityiskoulu ilman mitään julkilausuttuja aatteita.


      • ..näkemykseni
        tulee kirjoitti:

        riitti vasta sitten, kun sen suorittaja itse tietoisesti sen riitiksi pyhittää. Näin minä sen näen. Lapsi, joka eurytmiaan koulussa osallistuu niinkuin mihin tahansa muuhun liikuntaan, ei siitä sen kummemmaksi muutu. Ihan niinkuin kymmenentuhannet suomalaiset joogaavat ihan ilman mitään itämaisen hengellisyyden harjoittamista. Akuutissa oli muuten juttua siitä, miten keskittymisvaikeuksista kärsiviin lapsiin käytettiin eurymian tyylistä liike"hoitoa" niinkuin steinerkoulussa kaikkiin lapsiin. Se oli joku erityiskoulu ilman mitään julkilausuttuja aatteita.

        Ei lapset tietenkään ymmärrä osallistuvansa antroposofisiin riitteihin, koska sitä ei heille kerrota. Itse asiassa, eipä sitä taideta kertoa vanhemmillekaan.

        Mielestäni on kyseenalaista, että kaapu päällä tapahtuvat vokaalien hymisemiset ja kuparisauvojen heiluttelut kuuluvat pakollisena osana verovaroin kustannettavaan perusopetukseen. "Oikeampi" paikka olisi uskonnolliset- tai erilaisten salaseurojen rituaalit. Siitäkin huolimatta, että ko. rituaalit kenties kehittävätkin astraaliruumista ja selvänäköisyyden kykyä, joka on toki kasvavalle lapselle hyvin tärkeää.


    • tavallisia pulliaisia,

      Mutta kun suurin osa opettajista sitä ei ole. Minulla on omakohtaisia kokemuksia, miten opettaja uskoo kaiken maailman karmanlakeihin, jakelee kristalleja lapsille, opettaa osan asioista suorastaan väärin oman elämänkatsomuksensa takia... Opettajat myös hienosti "salaavat" näitä asioita, mutta kun aloin vanhempana kyseenalaistamaan asioita sain vain hankalan vanhemman leiman, mitään hedelmällistä keskustelua ei syntynyt, vaikka itse olisin sitä toivonut.

      • kuinka...

        laaja kokemus sinulla onkaan opettajista, kun pystyt sanomaan, että "suurin osa"?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      232
      4431
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      74
      2862
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2403
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      43
      1687
    5. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1379
    6. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      75
      1114
    7. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      137
      919
    8. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      64
      860
    9. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      854
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      832
    Aihe