Vaatiiko maanvarainen laatta aina lattialämmityksen? Onko lattia kylmä jos suoraan valun päälle rakentaa esim. laminaatin? Entä jos tekee vaikka 10 cm koolauksen ja siihen päälle lautalattian?
Vastaukset 11
- lattia ei
tarvitse lämmitystä, laminaatti on kylmä vaikka lämmittäis miten kuten.
- Tapanila
Voin suositella tuota koolinkien päälle tehtyä lautalattiaa. Laita kuitenkin villaa sinne koolinkien väliin, niin saat lämpimän lattian. Näin lattian "sisään" ei pääse kylmää ilmaa.
- ilman lämmitystä
Meillä on maavarainen laatta, jonka päällä on laminaatti. Nyt ei ole vielä tarvinnut lattialämmitystä, kun sisällä on ollut noin 20 astetta takan lämmittämisellä. Lattia tuntuu välillä todella kylmältä, ja villasukat on tarpeen. Jos laitat laminaatin tai parketin, niin suosittelen ainakin vastusmattoa laminaatin alle, jolloin lattiaan saa "mukavuus" lämmön, vaikka jollain muulla lämmitäisikin.
- Anonyymi
Vauvoilla käytetään mukavuuslämmitystä, aikuisilla se on hölmön hommaa.
- Anonyymi
Meillä 2003 rakennettu puurunkoinen tiiliverhoiltu talo jossa maanvarainen laatta.
Lattiapintana vinyyli ja lattiat on todella kylmät jatkuvasti. Kesällä viileät, talvella todrlla kylmät. - Anonyymi
Laita laminaatin alle askeläänieriste ja 50 mm kivikovaa Finnfoamia. Ei notku ja kantaa hyvin kaiken ihan 190-kiloisesta pianosta lähtien. T. kokemusta on
- Anonyymi
Tuo finnfoamjuttu kuulostais jalalle mielekkäältä mutta miten maasta nousevan höyryn poistuminen? Mahtaako finnfoam hengittää vai jääkö kosteus jumiin kun ei ole reittiä nousta pois.
Toisekseen jälkiasennuksena siinä lienee melko työmaa nostella lattiaa 50mm kun ovet ja muut tulee vastaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo finnfoamjuttu kuulostais jalalle mielekkäältä mutta miten maasta nousevan höyryn poistuminen? Mahtaako finnfoam hengittää vai jääkö kosteus jumiin kun ei ole reittiä nousta pois.
Toisekseen jälkiasennuksena siinä lienee melko työmaa nostella lattiaa 50mm kun ovet ja muut tulee vastaan.Hengittäminen ei liity asiaan eikä finnfoam hengittele. Mitä jos ottaisit ammattimiehen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo finnfoamjuttu kuulostais jalalle mielekkäältä mutta miten maasta nousevan höyryn poistuminen? Mahtaako finnfoam hengittää vai jääkö kosteus jumiin kun ei ole reittiä nousta pois.
Toisekseen jälkiasennuksena siinä lienee melko työmaa nostella lattiaa 50mm kun ovet ja muut tulee vastaan.Kertoisitko mitä höyryä nousee maasta ja lattiasta?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kertoisitko mitä höyryä nousee maasta ja lattiasta?
Sieltä voi nousta kolmella tavalla mutta mikään ei liity hengittämiseen.
- Anonyymi
Ei vaadi lattialämmitystä mutta aina lattiaan tehdään lämmöneristys. Laminaatti ei ole pinnaltaan lämmin mutta sisätossut ovat halpoja ja villasukkiakin voi käyttää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa791877Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as341202Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134954Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.200879- 85723
- 65710
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo210674- 67637
On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79618- 64574
- 35571
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32548- 55517
- 36514
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28442- 33423
- 40417
Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"
Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin12408- 82408