kääpiökoira kissalle kaveriksi autotalliin??

alakuloinen kissa-allergiaa...

Meillä on aivan ihana rotukissa ocicat, mutta äskettäin saimme tietää, että puolivuotias poikamme on allerginen kissalle kuten monelle muullekkin mahdolliselle.. Viimeiseen asti pelättiin nimenomaan kissa-allergiaa kun meillä tämä iki-ihana sisäkissa on. Nyt ollaan mietitty kaikkea mahdollista mitä kissalle teemme, mutta jotenki sen luopuminen on lähes mahdotonta, se kun on niin täydellinen perheenjäsen. Pitkän pohtimisen jälkeen päädyttiin, että tehdään sille kodinomaiset tilat ympärivuoden lämpimänä olevaan autotalliin, sohvineen päivineen ajateltiin panostaa kunnollisiin viihtyviin tiloihin.

Nyt on sitte tullu uusia ajatuksia, että se kissa kuitenki siellä autotallissa joutuisi pikkaisen enemmän olemaan yksin kuin sisällä, toki sitä paljon tullaan siellä puhuttelemaan, mutta on aivan luonnollista, että seuran määrä pienenee. Täten on mietitty, että pitäisikö alkaa etsimään kissalle eläinystävää autotalliin seuraksi niille ajoille, jolloin perheen ihmiset eivät tallissa ole.. Toista kissaa mietittiin, mutta nyt on alkanut kiinnostamaan kääpiö koiran hankkiminen kissalle kaveriksi.

Kertokaa hyvät koiraihmiset, onko ajatuksemme aivan liian hurja vai tyssääkö kaikki siihen, jota pahoin pelkäämme että kissa tekee tarpeensa omatoimisesti hiekkalaatikkoon, mutta koiralla ei mahdollisuutta tähän?? Koiraa lähinnä siksikin mietitty kissan seuraksi, että kun kuitenkin meitä on kiinnostanut jo pitkään kääpiökoira, mm näyttelyihin ja muuhun koiraharrastustoimintaan.. Mutta poikamme allergian vuoksi ilmeisesti joudumme luopumaan kokonaan aikeista kääpiökoiran hankinnasta, koska olen kuullu et niiden pitäisi olla sisätiloissa. Vastaisiko autotallin kodinomaisuus tätä ehtoa? Onko olemassa sellaista kääpiökoirarotua, joka voisi vastata tätä kissan kaveria? Onnistuisiko koiralle mikään vessasysteemi? Joka päivähän sen kanssa lenkillä käydään, mutta on kuitenki aikoja jolloin ei olla autotallissa kuuloyhteydessä, jos koiralla vessahätä? Kavalier on kiinnostanut roduista eniten, mutta kertokaa onko mitään mahdollisuutta mihinkään koiraan vai pitääkö tyytyä kissakaveriin?

Odottelen asiallisia vastauksia,
tämä kun on jo muutenkin kipeä asia meille kun sisäkissasta joudutaan tavallaan luopumaan.

5

437

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ****

      Kissa tarvitsee ihmisen seuraa ja sen lykkääminen perheestä muualle ei toimi todellakaan, olette todella julmia jos niin teette kun kissa teihin tottunut ja tottunut olemaan perheen parissa!

      Koira ei sovi kissan kaveriksi koska ne eivät ymmärrä toisiaan kuten kissa toista kissaa. Siispä järki käteen ja sitäpaitsi se kissa ja koirapöly sieltä kantautuu taloonkin ja tulee vaatteiden ym. mukana. Haluatteko lapsellenne astman??

      Antakaa kissa jonnekin tuttavaperheeseen missä sitä voitte käydä katsomassa. Ajatelkaa lastanne ja kissaanne, älkää omaa kiintymystänne.

      Koira ei opi hiekkalaatikolle... sitäpaitsi se syö kissan ulosteet ja sen hiekan ja suolisto tukkeutuu.

      • asia on

        Koiraa ei voi pistää kissan kaveriksi autotalliin. Koira on ihmisrakas ja kaipaa perheensä seuraa, varsinkin kääpiökoirat, huomattavasti enemmän, kuin kissat. Eläinpöly kulkeutuu todella myös asuntoon tällaisessa järjestelyssä. Älkää toteuttako tätä suunnitelmaa, seuraelämet kuuluvat samaan asuntoon perheensä kanssa. Kissa on nyt ongelma, älkää kaksinkertaistako ongelmaanne!


    • sannu_

      Kun poikakaverini tulee meille, pitää sen käväistä suihkussa ja vaihtaa puhtaat vaatteet etten saa oireita sen kissasta.. että tuskinpa se autotallihomma onnistuu koska pöly kulkeutuu.

    • Heidissa

      Mulla kans kolme leikattua kolliskissaa, kun muutettiin uuden miehen kanssa yhteen niin oli pakko laittaa ne autotalliin asumaan ku mies ei voinut niitä sietää. Parempi siellä ku sisällä, ei sitä kusen ja paskan hajua vaan muutenkaan jaksanu, karvoja pitkin kämppää ja sohvat ja tapetit repi ku silmä vältti.

    • ghpööö

      Eikö löydy esim. kaveria tai sukulaista, jolle kissan voisi antaa? Ei kissaa voi laittaa autotalliin ja kissa todennäköisesti viihtyy paremmin ilman koiraa kuin koiran kanssa. Jos kissa ei ole pienestä pitäen tottunut koiriin, se raapii koiraa ja tuskin tulee tottumaan siihen.

      Teidän pitäisi ensisijaisesti ajatella kissan hyvinvointia, eikä omia tarpeitanne. Se, että te haluatte koiraa, ei tarkoita sitä, että kissa haluaisi. Kissan edun mukaista on päästä uuteen kotiin, ellei se saa elää sisällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      63
      1362
    2. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      91
      1028
    3. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      164
      937
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      105
      874
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      30
      863
    6. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      25
      818
    7. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      201
      772
    8. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      46
      760
    9. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      127
      724
    10. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      27
      714
    11. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      707
    12. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      168
      639
    13. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      45
      623
    14. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      63
      614
    15. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      12
      585
    16. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      85
      548
    17. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      530
    18. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      511
    19. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      497
    20. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      497
    Aihe