Kannattaako ostaa puolihoitopaketin Phuket Orchid Resort hotelliin? Kyseessä olisi lapsiperhe ja ensimmäistä kertaa matkalla Phukettiin.
Jos ja kun joku on ko. hotellissa asustellut ja tietää myös hotellin ympäristön, niin millaista ruokaa tarjoavat puolihoidon maksaneille ja mikä on yleinen hintataso ja ruuan taso lähistöllä
Jos ja kun joku on ko. hotellissa asustellut ja tietää myös hotellin ympäristön, niin millaista ruokaa tarjoavat puolihoidon maksaneille ja mikä on yleinen hintataso ja ruuan taso lähistöllä
Vastaukset 8
Vanhimmat
Minun mielestä ei kannata. Ruoka on tosin hyvää, vaihtuu päivittäin viikon syklissä, noutopöytä muistaakseni klo 18-21. Puolihoitona maksat ruoan etukäteen jokaiselta lomapäivältäsi, mutta vaihtoehtona on, että ostat hotellilta sopivan määrän ruokalippuja samaan ruokailuun ja käytät ne itsellesi sopivina iltoina. Vaihtelua halutessasi voit vapaasti mennä iltaisin syömään minne tahansa ruokaravintolaan, joita on heti hotellin läheisyydessä runsaasti. Ruokaliput ovat paikanpäältä ostettuna erittäin edullisia.
Hei
Hotelli on lapsiperheen perspektiivistä oikein kiva. Piha-alue on suuri, altaita useampia ja lastenallas monen päivän pelastus.
Ympärillä olevat ravintolat ovat hintatasoltaan edullisia. Muutaman kerran kävimme syömässä oman hotellin seisovassa, muutoin oli ihan mukava tsuppailla ympäriinsä ja syödä missä huvittaa. Tavallaan nämä puolihoitopaketit on vaivattomia mutta toisaalta ne sitovat jämähtämään yhteen paikkaan. Käykää ainakin yhtenä iltana syömässä Katalla olevassa Dino ravintolassa. Meininki on kuin Kivisissä & Sorasissa ja lapset on innoissaan. Samassa hässäkässä on mini golf rata joka kanssa on ihan hauskaa viihdykettä. Matkaa hotelliltanne noin 2 kilsaa.
Thaimaassa ei missään nimessä kannata jämähtää hotellialueelle ruokailemaan.
Orchid Resortin vieressä 150 metrin säteellä on kymmenkunta oikein mukavaa ja edullista ruokapaikkaa ja Katalta, joka on läheisistä keskuksista mukavin ja lähimpänä, löytyy kymmeniä lisää.
Olimme hotellissa kaksi viikkoa ja nautimme siellä ainoastaan aamupalan, joka sekin alkaa kyllästyttää muutaman päivän jälkeen.
Emme maksaneet lähiravintoloissa kertaakaan ruoka-annoksesta yli 100 bahtia eli edullista ja ennen kaikkea herkullista syöminen siellä on!
Eri asia on jos haluat länsimaalaisia herkkuja, mitä lapsetkin mieluummin syövät. Silloin hinta saattaa nousta jopa 200 bahtiin eli neljään euroon!
"nautimme ainoastaan aamupalan, joka sekin alkaa kyllästyttää muutaman päivän jälkeen."
Wow, on sulla kotona varmaan aikamoiset repertuaarit kun pitää kuitenkin jaksaa vuodesta toiseen aamiaistaa tympiintymättä...
Hotelli on loistava lapsiperheelle; ette voi olla viihtymättä. Aamupala on hyvä ja monipuolinen, ravintola viihtyisä. Itse kävimme kerran hotellin seisovassa pöydässä päivällisellä kahden viikon loman aikana ja se kyllä riitti. Lähiympäristön ruokapaikat on edullisia ja niitä on PALJON. Jos ei ihan naapurustosta löydy joka illalle kivaa paikkaa, voi tuk-tukilla ajella vaikka Katalle tai Karonin keskustaan päin. Hyvää matkaa teille!
Nyt helpompi suunnitella matkaa. Ekakerta on aina ekakerta!
Phuketin ravintoloiden hintataso on hieman korkeampi kuin esim. Pattayalla tai Hua Hinissä, mutta suomalaisittain hyvin halpa. Kannattaa rohkeasti kokeilla tosiaan paikallisissa ravintoloissa thairuokaa, joka on huomattavasti maukkaampaa kuin länsimaalainen ruoka.
Turvallisia ja maistuvia annoksia jokaisen ravintolan ruokalistoilla on mm. seuraavat:
Fried rice with chicken (riisipeti kanalla)
mukava vaikka lounaalla 40 - 80 baht
Riisi on aina tilattava pääruokiin erikseen ja se maksaa 10 - 20 baht.
Pääruoaksi hyviä vaihtoehtoja mm. sweet and sour, basil leaves, garlic and pepper, ginger ja oyster sauce. Nämä kaikki voit valita joko naudan- sian- tai kananlihalla.
50 - 80 baht/annos.
Voit valita vaikka kolme vaihtoehtoa ja maistella kaikkia!!
Maku vie kielen mennessään ja huomaat, että ruokailu on tosiaan yksi hyvä syy palata maahan!
Me olimme kanssa perheen kanssa siellä 02.-06.Meidän lapset ihastuivat hotellin ulkobaarista ostetusta spagetti bolognesestä, sekä toust leipä jossa oli mukana ranskalaiset ja vihanneksia. Myös paikan kana ruoka oli hyvä. Me syötiin usein lounasta siellä altaan ääressä.Aamupalaan kyllä toisella viikolla jo kyllästyi. Illalla söimme joskus hotellin seisovasta pöydästä ja se oli aivan kokemisen arvoista. Lapsille sai ihanat jäätelöannokset jälkiruaksi.Ne eivät kyllä kuuluneet seisovaan pöytään. Jos on herkkusuu niin seisovan pöydän jälkiruoka erikoisuudet kannattaa kokeilla samoin alkupalat. Lihapata oli tosi hyvää.Tuoreita hedelmiä sai aina aamupalalla. Ja suosittelen jos aaamiaiseksi syötte kananmunaa että se on mol.puolin paistettu, lintu influenssan takia.Aamupalalla oli tosi hyvän makuista nuudelia jota söin joka aamu.Hotellin yhteydessä oleva kauppa on kallis kannattaa käydä kadun toisella puolella vastapäätä olevassa marketissa. Vesi kannattaa myös ostaa isoissa kanistereissa se tulee pidemmän päälle halvemmaksi. Kanisterista sitten kaataa pikkupulloihin.Meidän pojat ihastuivat vastapääkaupan niin sanotusti softice jäätelöön. Myös olut oli tosi hyvää ja jasmini jäätee kannattaa ostaa. Terv. innoissaan odotteleva 02. -07 tulevaa Thaimaan Surin Beach matkaa.