Isä ja niiden porukan johtaja lupasivat, että pääsen mukaan metsälle. Ihan siis passiin isän kanssa.
Isähän on tietysti koko viikon antanut vinkkejä, mutta voisitteko te vielä lisätä jotain?
En ole vielä ampunut koetta, mutta siksipä juuri isä minut sinne ottaakin, jos sattuisi kohdalle ja iskisi kipinä.
Isähän on tietysti koko viikon antanut vinkkejä, mutta voisitteko te vielä lisätä jotain?
En ole vielä ampunut koetta, mutta siksipä juuri isä minut sinne ottaakin, jos sattuisi kohdalle ja iskisi kipinä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
alussa olet.Maltti on valttia hirvenpyynnissä.
...Hirvikin tekee niin.
olet valitsemassa hienon harrastuksen,hirven pyynnin.kannattaa painaa isäsi neuvot hyvin mieleen sillä niitä tarvit varmasti tulevina vuosina.
Muista harjoitella mahdollisimman paljon ja myös liikkuvaa hirveä. Mielluiten koko kesä kerta viikkoon.
Nykyinen ampumakoe ei ole mikään ampumataito mittari!
Niin ja aina kun näkee hirven ei ole pakko ampua! Vaan jos vähääkään tuntuu siltä, että et ole varma niin jätä ampumatta, koska onhan mielekkäämpää jahdata tervettä hirveä kuin haavoittunutta. Äläkä välitä arvostelusta/epäilyistä joita sinuun kohdistuu, kun jätät ampumatta.
Ammu vain silloin kun tiedät osuvasi tappavasti, koska onhan hirvi loppuen lopuksi elävä olento eikä vain maalitaulu. (haavakko hirvi on asia erikseen, silloin ammutaan kunnes kaatuu)
Nimimerkki: Haavakkojahdissa kokopäivän rypenyt (en ollut itse ampumassa!)
ammu hyvä osuma vitaaleille oikealla aseella siinä on minun neuvoni!!!!!muuta ei tarvitse osata!!!!!
Eräs vanhempi metsästäjä opetti minua: "Kun kuulet ajomiesten huutavan, että ampujat valmiina täältä tulee iso lauma hirviä vasemmalle. Jos siinä vaiheessa rupeaa pumppu hakkaamaan liikaa, niin rupeat vain katselemaan käpyjä puista tai risuja maasta."
Hyvä osuma vitaaleille alueille on kyllä asia pähkinänkuoressa ja yksinkertaistettuna, mutta kun se ei ole niin yksinkertaista.
On niitä juttuja kuulunut kun on hirviä ammuttu tuelta 50 metrin päästä ja viellä ohi.