polaric nimimerkille

Miten olet tehnyt muotit?Vai leikkasitko rälläkällä oikeat viisteet?kokeilitko tulenkestävällä valumassalla,siis mistä valetaan leivarin kupu?
Paljon maksoivat uudet tiilet?
tuli paljon kysymyksiä mutta toivottavasti jaksat vastata. :)

6

446

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saa vastata jos on kokemuksia arimax polar35 käänteispalokattilan arinatiilistä.

    • polaric

      Muotit tein filmivanerista. Tiilien reunat eivät ole suorat vaan niissä on pokkaukset. Juuri tuolla valumassalla olen tehnyt. Arinasarja maksoi parivuotta sitten 220e nyt saattaa olla kalliimpi jo. Voisin laittaa Muoteista ja tiileistä jos laita maili ositetta.
      T:T

      • polaric

        Niin kuvia voisin laittaa.


      • polaric kirjoitti:

        Niin kuvia voisin laittaa.

        olisikin kiva nähdä koska minulla on uudet aarinatiilet josta pitäis tehä muotit.
        [email protected]


      • kieroliero

        Mainitsit jossain vanhassa viestisssä kokeilleesi erilaisia valumassoja ja tarkoituksesi oli kokeilla vetonitin tulenkestävää valumassaa. Miten on kestänyt?


      • polaric
        kieroliero kirjoitti:

        Mainitsit jossain vanhassa viestisssä kokeilleesi erilaisia valumassoja ja tarkoituksesi oli kokeilla vetonitin tulenkestävää valumassaa. Miten on kestänyt?

        Fescon oli ensimmäisten itsetehtyjen tiilien massa ja nuo toiset on vetonit massaa. Ne odottavast vielä asennusta koska tehtaalaiset ovat nyt pesässä. Epäilen että helmikuussa menis vetoniitit pesään. Sitten on kierros tiiliä joista kaksi on vetonit ja kaksi fesconia. Suosittelen muotteja tekevälle että tekee suosiolla sellaiset muotit että tiilin vahvuudeksi tulee vähintään 5cm, joka on muuten valumassojen minimi laatan paksuus. Itse tein muotit ensin ja sitten vasta hain massaa kaupasta.
        Saat keppe huomenna kuvia. Oiskin hyvä että ois muitakin omavalmistajia niin löydettäs paras mahdollinen valumassa nopeammin. Yksi ajatus ois vielä tehdä tulenkestävästä raudasta "huulet" siihen arinatangon ympärille, niin ei haittaisi jos vähän tiili lohkeaa alta. TÄRKEIN asia kun tiilet vaihtaa on että ottaa ne rautakehikot joiden päällä arinatiilet on myös pois pesästä ja paukuttaa suoraksi. Jos tätä ei tee niin uudet tiilet jäävät keskeltä ilmaan. Ja silloin ne eivät kauaa kestä.
        T:T


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      120
      6179
    2. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      156
      5643
    3. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      55
      4421
    4. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      104
      3925
    5. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      15
      3889
    6. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      38
      3701
    7. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      67
      3444
    8. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      25
      3070
    9. Anna palautetta kaivatullesi.

      Sana on vapaa!
      Ikävä
      232
      2858
    10. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2413
    Aihe