Eli olisi pesukoneen osto edessä ja edullista etsitään. Mainoksissa on pyörinyt Whirlpool merkkisiä koneita, (vaihtoehtoina myös Boch ja Zanussi), jotka ovat hinnaltaan n. 300€.
Onko kenelläkään kokemuksia Whirlpool- merkistä?
(Tai muista halpamerkeistä)
(Vielä mietinnässä myös ostanko päältä vai edestä täytettävän, onko eroja?)
Onko kenelläkään kokemuksia Whirlpool- merkistä?
(Tai muista halpamerkeistä)
(Vielä mietinnässä myös ostanko päältä vai edestä täytettävän, onko eroja?)
Vastaukset 11
Vanhimmat
Luulisin sen olevaan keskitasoinen kone, ehkä Bosch on parempi, Zanussi tulee Italiasta kuten usimmat kuutkin merkit.
Meillä ollut nyt toistakymmentä vuotta, mutta jo muutaman vuoden jälkeen oli remonttia edessä. Enää en muista, mikä siinä oli...sen jälkeenkin taas pariin kertaan korjattu. Eikä nytkään toimi kunnolla. En suosittele.
Kaverilla on ollut kohta 15 vuotta Whirlpool ja ei sillä koskaan siinä mitään vikaa ole ollut. Speksien mukaan se ei ole häävi, mutta ajaa asiansa.
oli ennen ko. koneen nimi....ei paljo voi kehua.
niin, että halvalla ei saa hyvää! Aivan sama ostatko W-poolin tai jonkin muun halpamerkin, hyvää konetta et kuitenkaan saa, merkillä ei merkitystä.
Valitettavasti ei voi ostaa kalliimpaa kun ei yksinkertaisesti ole rahaa.
Kait noissa halpakoneissakin joitain eroja on...?
... ei mitään käytännön merkitystä minkä halpakoneen ostat. Halvan koneen ostavat vaan valitettavasti useimmiten pettyvät hankintaansa, vaikka harva sitä myöntää julkisesti, koska omaa valintaa on yleensä tapana puolustaa.
Jos vain mahdollista, kannattaisi harkita rahoitusjärjestelyjä ja hankkia kerralla kunnon kone, jota on mukava käyttää, joka kestää, pesee ja huuhtelee hyvin.
En minä merkistä mene mitään sanomaan, mutta minä yrittäisin etsiä koneen, joka on tehty Saksassa, Ruotsissa, Suomessa tms. "laatumaassa". Siis missä tahansa muualla kuin Italiassa, Turkissa jne.
5 vuotta ollut käytössä, ensin asennuksen jälkeen tuli vettä ulos, huolto kävi ihmettelemässä, lopulta jalkoja säädettiin ja meni takuuseen. Sitten irtosi etulevyn kiinnitysruuvi, huolto ei osannut tehdä mitään, kiinnitin liimalla ja isommalla ruuvilla. Viikonloppuna meni virtakytkin sisään eli nyt tiskataan käsin ja etsitään uutta muunmerkkistä konetta.
Meillä oli whirlpool astianpesukone. Eka kappale meni takuuvaihtoon samantien, eli ei toiminut edes uutena.
Pestiin sillä sitten n. 4 vuotta ja sitte hajosi - eikä kannattanut enää korjata. Koko 4 v käyttöajan ohjelmavalitsin takkuili. Ohjelmat jäi kesken, tai yleensä kone ei suostunut käynnistymään.. Surkea laite kelvottomine ruokailuvälinekoreineen.
Itellä pieni whirpoolin päältä täytettävä. 10 vuotta ja reilu 3000 koneellista myohemmin poistopumppu alkoi jurnuttaa.Hintaansa nähden en ole parempaan törmänny.