Otsikko kertoo.. Eikä mitään kovin monimutkaisia selityksiä :D
Ja en kuitenkaan haluaisi maksaa kotisivuista, joten mieluiten ilmaiset kotisivut.
Ja en kuitenkaan haluaisi maksaa kotisivuista, joten mieluiten ilmaiset kotisivut.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kotisivuja voit tehdä omalla koneellasi avaamalla minkä tahansa tekstieditorin, esim. notepadin. Siihen vaan kirjoitat ihan ilmaiseksi haluamiasi juttuja. Tietenkin pitää ensin opetella HTML-kieltä ja mielellään myös CSS:ää.
Sitten tarvitset paikan kotisivuillesi. Sinulla saattaa olla jo internet-liittymäsi mukana tullutta kotisivutilaa, joten voit ehkä hyödyntää sitä. Jos ei ole, netissä on ilmaista tilaa, joskin usein niissä on mainoksia.
Koska ilmeisesti et tiedä mitään, lue tämä huolellisesti alusta loppuun:
http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/webjulk/
Suosittelen sivujen tekoon kotisivuedittoria esim, Nvu:lla pystyy tekemään aivan mukavat sivustot ilman Html;n opiskelua. Tästä linkistä voit ladata ohjelman http://www.mbnet.fi/jutut/perusohjelmat/kotisivu.html
Nvu:lla ei saa aikaan kunnollisia sivuja. Ohjelman luoma koodi on suttuista, ja ulkoasu tehdään HTML:n sekaan, mikä on erittäin huono asia.
HTML:n opiskelu on välttämätöntä jos haluaa kunnon sivut, niin se vain on. Suosittelen vilkaisemaan tuota edellisessä viestissäni kertomaani linkkiä vaikka kuitenkin päätyisit Nvu:n käyttämiseen.
täältä http://nettiapuri.net/nettiapuri/index.php?sivu=sivupohjat
Tallenna haluamasi ja vaikka notepadilla muokkailet koodia.
Lue seuraavasta:
http://www.mvnet.fi/index.php?osio=Kotisivun_teko