Hääkengät

niitä tarvitseva

Havahduin sellaista asiaa miettimään, että mistäköhän löydän itselleni häihini kengät..? Muistini mukaan en sellaisia juhlakenkiä ole tavallisissa kenkäliikkeissä nähnyt, vai olenko väärässä? Oisko kellään vinkkiä? (ensi kesänä on häät)

5

5813

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • noorat

      Ostatko hääpuvun alan liikkeistä? Siellä on varmaan myös tietoa hääpukuusi sovista kengistä ym. pukuusi sovista "rekvisiitasta".

      Tosin minut itse vihittiin maistraatissa ehkä juhlavammassa jakkupuvista, löysin kengät tavallisesta kaupasta

    • Betty

      Riippuu siitä millaisia haet. Itse ostin kenkäni Anttilasta. Itselläni mukavuus oli valintakriteereissäni ykkösasia. Siihen kannattaa panostaa ja kengillä kävellä jo etukäteen.

      Itse valitsin itselleni leveälestiset kengät, jotka ovat jalkoihini parhaimmat. Juhlakenkiä saa valkoisina varsikin keväisin marketeista ja kenkäkaupoista. Näistä paikoista voi saada oaljon edullisemmin kuin joistakin morsiusliikkeistä. Itse maksoin laadukkaista korkokengistäni 20 euroa syysalennuksesta.

      Toisaalta morsiusliikkeistä on saatavilla satiinikenkiä, jotka voidaan värjätä pukuun sopivaksi.Myös kirpputoreilla ja esimerkiksi huuto.netissä myydään kerran käveltyjä hääkenkiä.

      Onnea hankintaan!

      • niitä tarvitseva

        Ihan sellaisia normaaleja, valkoisia korkokenkiä etsin. Mielellään jonkinlaisella remmillä. Täytyy keväämmällä lähteä kiertelemään anttiloita yms. liikkeitä. Kiitos vinkistä. :D


    • Syksyn morsian

      Minäkin löysin omani tavallisesta kenkäkaupasta alennusmyynnistä.

      Ne olivat kullanväriset avokkaat, maksoivat noin 10 euroa, ja olivat kaikkein epämukavimmat kengät mihin olin koskaan törmännyt.

      Onneksi tiedostin ongelman ja määrätietoisesti "ajoin niitä sisään" ennen häitä. Kostutin sisältä, pidin hampaat irvessä, kostutin lisää, pidin... Niistä tuli ihan hyvät, pystyin pitämään niitä koko päivän ilman ongelmia. Tosin kaason kassissa oli minulle vanhat kengät varoiksi, jos olisin tarvinnut myöhemmin illalla.

      • hattulaa

        Kengät löysin tällaiselta sivustolta www.niinatar.fi niilläon kauppakin hesassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      113
      3242
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      52
      2803
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2354
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      111
      1892
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      168
      1534
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      30
      1248
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1102
    8. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      15
      906
    9. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      111
      888
    10. Polvinen hylkäsi Persut

      Polvinen teki ratkaisun, lähti Persujen paraati paikalta. Moni on jättänyt puolueen tavallisten kansalaisten joukosta.
      Kajaani
      145
      837
    Aihe