01 farkku tddi naksuu jostain etupäästä rattia käännellessä pienessäkin nopeudessa, joskus myös suoraan ajettaessa liikenteessä. Korjaamolla sanoivat, että alusta on ok eikä väljyyttä pitäisi olla. Koiranluu ja vetoakselit vaihdettu, ei parantunut. Iskarin yläpäätä ensin meinasivat, mutta kuulemma ok.
Jostain olen kuullut, että naksuna voisi liittyä ohjausakseliin jotenkin??? Ideoita?
Jostain olen kuullut, että naksuna voisi liittyä ohjausakseliin jotenkin??? Ideoita?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Sama juttu, olis kiva tietää mistä se tulee.
Se on kyllä kuulunut mulla jo 3 vuotta joten vakavaa se ei taida olla. Vaihdettu kans kaikki aiheeseen liittyvä...
eikös nuo kolinat, räminät ja rutinat olekaan ominaisuuksia?
Onko etupyörien laakerit tarkistettu? Onko jarrulevyjen väliin mennyt kivensiruja? Jos sulla onkin nastarenkaat ja ne nastat aiheuttaa ton äänen ;-)
Voi tulla myös poljinasetelmasta. Tunnustele jalalla kevyesti täriseekö kytkinpoljin samalla, kun kuulet naksuntaa.
täällä kerro ettei dieselin vetareita tarvitse vaihtaa bensaversion tapaan????
menee myös vetareita.samanlaisia vetareita ne on ku bensoissakin.
Vetari ON eri mallia kuin bensoissa, mutta kyllä niitä kuitenkin tuntuu menevän. Harvemmin kyllä. Mutta kiitoksia veikkauksista, tuosta ohjauspuolesta ei tunnu olevan tietoa?? Ehkä en kanna kuitenkaan ääretöntä murhetta toistaiseksi asiasta.
Katso Mondeo-osastolta. Siellä puhutaan juuri tuosta asiasta ja viitataan johonkin ohjauspuolen välykseen.
TEP
Terve vielä.
Tuossa vielä ko. ohjaukseen liittyvä viesti.
Viestiketjun otsikko taisi olla "mikä ääni?"
TEP
>>>>>>>>
moi
Itselläni oli kans aikoinaan tuollainen "kolahdus" ratissa liikkelle lähdettäessä ja useasti kevyestä moottori vedosta vaihdettaessa moottori jarrutukseen. Vikaa haettiin ja koiranluuta vaihdettiin. Käytin autoa jopa katsatuskonttorilla, jossa pari inssiä yhdessä "repi" etupään rakenteita vikaa löytämättä. Lopulta pitkällisen hakemisen jälkeen syys löytyi ratin alta ohjausvaihteen päittäisvälyksestä (terminologia voi olla väärä). Mitta oli omassani 11mm liian iso ja säädön jälkeen ym. kolina loppui tyystin. Käsittääkseni tuon säädön pitäisi kuulua huolto-ohjelmaan, mutta omassani oli jäänyt ilmeisesti ajallaan tekemättä. Kilometrejä minullakin oli tuossa kolinan ilmenemisvaiheessa 60000
Kiitos
Jos vika selviää, niin ilmoittelehan. Itselläkin samanlaista naksuntaa ja huollossa eivät taannoin syytä löytäneet.
TEP
Mulla alkaa kanssa mennä hermo noihin etupään kolinoihin! Koiranluut vaihdoin, ja hetken luulin että äänistä pääsisi eroon. Ja paskat. Katsastin auton pari viikkoa sitten ja kysyin vielä inssiltä oliko väljää missään, eikä ollut. Tuntuu että kolke on muuttunut viimepäivinä kovemmaksi, vaimokin jo huomasi sen. Muuten hyvä kiesi mutta tuo saamarin ihme kolkuttelu ottaa pattiin, ei tuollaisia ääniä pitäisi kuulua 100 tkm ajetusta autosta vielä.
Täytyy katsoa viikonloppuna jos tuota pystyisi itse tsekkailemaan. Kertokaa jos TI-mies pystyy sen säätämään ilman erityistyökaluja ja puolta autoa purkamatta.