Odotamme esikoistamme syntyväksi tässä kuussa ja emme vielä tiedä tuleeko sieltä tyttö vai poika. Tytölle on jo aika hyvin nimi hahmotettuna mutta tuo etunimi pojalle tuottaa päänvaivaa, olen selannut kalentereita ja nettiä kyllästymiseen asti läpi enkä vain löydä mieluista etunimeä. Jos toiset nimet olisivat Emil Antonio niin mitä ehdottaisit etunimeksi?
Äidin ja isän etunimien alkukirjaimet ovat A ja T. Sukunimi on ehkä aavistuksen ruotsalaisvivahteinen (emme kuitenkaan ole ruotsinsuomalaisia vaan ihan suomalaisia).
Kiitos asiallisista ideoista jo etukäteen!!
Äidin ja isän etunimien alkukirjaimet ovat A ja T. Sukunimi on ehkä aavistuksen ruotsalaisvivahteinen (emme kuitenkaan ole ruotsinsuomalaisia vaan ihan suomalaisia).
Kiitos asiallisista ideoista jo etukäteen!!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Emil Antonio -nimiaihio olisi tullut palstalla aiemminkin vastaan... En vain keksi milloin, eikä hakutoimintoa sivuilla ole.
Minusta se ei ole suositeltavin mahdollinen nimivalinta täysin suomenkielisten vanhempien lapselle, mutta eipä toisaalta kaikkein mahdottomimmastakaan päästä nimi-ideoita ole.
Suomenkielessa lausutaan, kuten kirjoitetaan ja koska oletan, ettei nimeä ole kirjoitusasun mukaisesti aikomus lausua, "oikein kirjoitettu" versio nimestä olisikin: Eemil Anttoonio. Ei kovin viehkeä, eihän?
Ehdottaisinkin pikkumuutosta nimeen: Eemil Antton, ei IOa. Riittäisi hyvin noin, ilman kolmatta etunimeä, mutta jos kolmas pitää mukaan saada, niin ehdotan:
Eemil Antton Vilhelm/us
Venne Eemil Antton
Svejk Eemil Antton/io
Thor Eemil Anttonio
Miltäs nämä tuntuisivat?
Kiitos ehdotuksista, Gil :)
Nuo nimet juontavat juurensa suvusta joten pidämme niiden kirjoitusmuodoista kiinni, mikäli noihin nimiin loppupeleissä päädytään.
Etunimen ei tarvitsisi olla "liian ruotsalainen", mieluiten sellainen kivasti suomalaiselta ainakin jonkin verran "kalskahtava".
Olisin tykännyt itse mm. Carlo -nimestä mutta siitä tulee liian helpolla lempinimeksi Kalle josta en taas tykkää.
pojalleen nimeksi Kalle Ivar. Sointuu minusta hyvin ja on reippaan oloinen.
tuohonhan nyt sopii enemmän kuin hyvin vaikka minkälainen nimi eteen.
vaikkapa: Alex Emil Antonio, Jan Emil Antonio, Arttu Emil Antonio... onhan noita vaihtoehtoja vaikka miten, ei muuta kuin allakka käteen ja "maistelemaan" =)