Mitenköhän on, täällä puhutaan että koulutus ei anna lisäarvoa työnhakijalle. Kuitenkin melkein kaikissa ICT-alan työpaikkailmoissa esitetään minimivaatimuksena DI/FM tutkintoa.
Entäpä sellainen joka on koodaillut omaksi ilokseen vaikkapa vuodesta -84, ensin C64:lla, siirtynyt siitä sitten PC- ja UNIX-maailmaan. Ohjelmointikielistä hallussa x86, M68, DSP assembler, ANSI C, C , Java, ynnä muut modernit.
On tehnyt omia assemblereita, kääntäjiä, on omaksi ilokseen lukenut Knuthin Art of Computer Programming, Dragon book ja tuhat muuta alan perusteosta.
Tietorakenteet ovat hallussa. Pystyy dokumentoimaan työnsä. Tekee sitä omaksi ilokseen, mutta omaa sen verran kokemusta alalta, että tietää tiukat deadlinet sekä sen tosiasian, että omaksi ilokseen koodailu eroaa melkoisesti kaupallisista projekteista.
Miten on, onko tässäkin kohtaa kuitenkin ongelmana se tutkinnon puuttuminen? Kuinka *tärkeä* se suoritettu DI:n tutkinto työnantajille on?
Kiinnostaisi tietää, kun itse olen tuossa tilanteessa.
Entäpä sellainen joka on koodaillut omaksi ilokseen vaikkapa vuodesta -84, ensin C64:lla, siirtynyt siitä sitten PC- ja UNIX-maailmaan. Ohjelmointikielistä hallussa x86, M68, DSP assembler, ANSI C, C , Java, ynnä muut modernit.
On tehnyt omia assemblereita, kääntäjiä, on omaksi ilokseen lukenut Knuthin Art of Computer Programming, Dragon book ja tuhat muuta alan perusteosta.
Tietorakenteet ovat hallussa. Pystyy dokumentoimaan työnsä. Tekee sitä omaksi ilokseen, mutta omaa sen verran kokemusta alalta, että tietää tiukat deadlinet sekä sen tosiasian, että omaksi ilokseen koodailu eroaa melkoisesti kaupallisista projekteista.
Miten on, onko tässäkin kohtaa kuitenkin ongelmana se tutkinnon puuttuminen? Kuinka *tärkeä* se suoritettu DI:n tutkinto työnantajille on?
Kiinnostaisi tietää, kun itse olen tuossa tilanteessa.
Vastaukset 14
Vanhimmat
sillä jos omaksi ilokseen tekee niin se on aina plussaa ja näkyy suoraan tuloksessa.
Millään tutkinnoilla ei mikään järjestelmä etene senttiäkään, ovat täyttä hölynpölyä.
Yleensä sinun kaltaisissa tapauksissa ongelmana ei ole tutkinnon vaan toimialaosaaminen puuttuminen.
Tuotakaa osaamista, tosin aloittelin itsekkin harrastuksena 1980-luvun loppupuolella nämä koodaushommelit. Kannattaa tehdä hyvät nettisivut ja laitella sinne kaikki mitä osaat ja olet tehnyt, sitten viljelet linkkejä kaikkiin mahdollisiin paikkoihin, mm. teet CV-netin mol.fi sivuille, itse sain näin viimein alan töitä, itse asiassa minuun otettii yhteyttä, että olenko toimeton :)
Hyvin olen pärjäillyt töissä, ei mitään vaikeuksia ole ainaskaan vielä tullut vastaan :)
Mulla ei koodaustaustaa mutta muuten samaa pitkää historiaa koneiden parissa C64 ajoista asti. Ei muuta kun ylioppilaspaperit. Onnistuin saamaan hyvän tukihenkilötyön tällä harrastusten kautta tullella osaamisella monien DI:n sun muiden ohi, pitivät minun aidon maailman osaamista ja aitoa kiinnostusta paljon tärkeämpänä kun pelkät paperit.
Varmasti sinullakin tärppää kun huomaavat osaamisesi.
>pitivät minun aidon maailman osaamista ja aitoa
>kiinnostusta paljon tärkeämpänä kun pelkät paperit.
Pitääpä pistää oma CV kuntoon pikin miten.
Yhdessä pska-lafkassa on tullut ryvettyä ihan liian pitkään. Hermot meinaa mennä päivittäin. Sekä on jatkuvassa puristuksessa. Ingenjöörit ei tajua todellusuudesta mitään ja asiakkaita ei kiinnosta ingenjöörien idioottipuheet, kun asiat ei toimi kuten pitäisi.
Raskasta, raskasta, raskasta. Kaikki ilo on jo töistä joita aluksi tein harrastukseksi lähtenyt jo vuosia sitten.
näkyypi olevan juuri tuontyyppistä kokemusta omaaville töitä. Ainakin toi Java ja C näyttäis olevan IN!
Sinun tilanteessasi en näkisi tutkintoa kovinkaan merkittävänä tekijänä. Noita samoja kirjojahan ne yliopistossakin lukevat ja jos olet vieläpä lukenut niitä omaksi iloksesi, kertoo se kovasta motivaatiosta. Varsinkin jos olet myös perehtynyt alaan laajemmin, eli jos nuo "tuhat muuta" kirjaa sisältää esimerkiksi myös suunnittelu ja määrittelyosaamista.
Jos pitäisi softaprojektiin valita kavereita, valitisisin tuollaisen profiilin ehdottomasti ennen pelkkää muodollista koulutusta. Toimialaosaaminen kertyy kyllä projektin edetessä tai sitten esim. projektipäällikkö voi ottaa sitä vastuulleen enemmän.
Kannattaa katsoa töitä pienemmistä firmoista. Niissä oikea osaaminen painottuu enemmän ja paperit vähemmän. Siellä myös todellinen osaaminen pääsee paremmin arvoonsa, kuin isojen firmojen "koneistoissa".
ei tunnu tuo pätevän, hyvä että koodareille. Olen hallinnoinut Wintoosa-systeemejä jo sieltä NT 3.51 serverin ja Win 3.1 työasemien ajoista alkaen, mutta nyt en saa työtä kun ei ole koulutusta! Otin loparit kun kyllästyin ilmaisiin ylitöihin ja ajattelin että tekijälle työtä löytyy. Täytyy varmaan käydä vaikkapa MCSE testeissä, josko auttaisi, vaikka voi olla että kun ikää on yli viisikymmentä niin parasta ampua itsensä...
Kyllähän rivikoodarin voi tuollaisella taustalla palkata, jos se osaa jotakin. Ja sen DI:n voi sitten palkata koodarin esimieheksi, koska niistä ei kumminkaan ole koodaamaan mitään toimivaa.
Isoin ongelmahan on se miten osaamisestaan kertoo. Jos kertoo "puuhastelleensa" erilaisten kielien ja työkalujen kanssa se ei varmasti vakuuta. Sen sijaan jos listaa konkreettiset projektinsa, mitä ne tekee ja mitä ihmeellistä niissä on tilanne on aivan toinen.
Tutkinto on lähinnä todiste siitä että on ottanut vastaan tietynlaisen kattavan paketin. Itseoppineiden osaamisessa on monesti se ongelma, että itsekseen opettelee vain sitä mikä on kivaa.
Jees, kiitoksia näkemyksistä. Toivotaan että kaikkea ei ulkoisteta Intiaan ;)
Ehdota oppisoimusta (datanomi tms.). Työnantaja kiinnostuu, kun yhteiskunta maksaa osan.
tietenkin oppisopimusta. Viddu, pitäiskö mennä koisiin?
"Entäpä sellainen joka on koodaillut omaksi ilokseen vaikkapa vuodesta -84, ensin C64:lla, siirtynyt siitä sitten PC- ja UNIX-maailmaan. Ohjelmointikielistä hallussa x86, M68, DSP assembler, ANSI C, C , Java, ynnä muut modernit. "
me ollaan töissä hyvillä palkoilla ts. ei tarvii lukee mitään työpaikkailmotuksia.