Näyttävät nuo taulutelevisiot olla edelleenkin liian hintavia minun budjettiini. Tarjolla olisi kuitenkin "vanhanaikainen" laajakuvatelkkari Prismassa hintaan 399€, ja kokoakin 26 tuumaa. Olisiko tuo huono ostos tulevaa digiaikaa varten? En omista vielä digiboxia.
Televisiosta?
uusittava on
7469
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Eipä ole huono ostos. Parhaan kuvanlaadun saat edelleenkin ihan tavallisella putkitelevisiolla, sanokoot taulu-tv-intoilijat mitä tahansa. Putkitv:ssä ei ole missään oloissa ns. kuvan häntimistä eikä kuvan skaalautumisesta seuraavaa palikoitumista. Taulu-tv:t kuluttavat myös sähköä putkivehkeitä enemmän.
Pieni kuva ja ylihintainen laite.32 tuumainen LCD tv ei vie sen enempää sähköä kun kolmekakkonen putkitoosa,jossa kuva on 30 tuumaa.
siis tuossa on on sisäinen digiviritin, minkäs hintainen 32" taulu on digivirittimellä? Yli 1000€ kalliimpi?
Esim. tietokoneen näyttönä ei putkea voi käyttää.
LCD-taulu vie vähemmän sähköä kuin vastaava putki.
LCD-TV:t vievät n. 50 prosenttia ENEMMÄN sähköä kuin saman kokoinen putki-TV. Ne, joissa on sisäänrakennettu digi-viritin vievät vielä enemmän.
Joku sähkölaitoksen mittausexpertti-ihminen jota telkussa haastateltiin, kertoi että plasmatelkkarit vie enemmän sähköä kuin kuvaputkitelkku mutta päteekö tuo myös LCD-telkkuihin?
tuolta voi tsekata, niin ei tarvii kysellä.
http://www.philips.fi