millainen "rytmi" teillä on marsujen hoidossa? milloin annatte ruokaa ja miten paljon? milloin ulkoilutatte niitä? milloin siivoatte häkin?tarvitsisin teitoa normaalista päivä rytmistä..:D kiitos..jo etukäteen!
tietoa
maasu-fani
5216
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
sinun rytmistäsi elikkä sinä luot marsujen hoito rytmin omasi päivä rytmin mukaan että milloin on aika siivota,antaa ruokaa ja koska ulkoilla.Säännöllisyys on tärkeää joten suunnittele kaikki nuo siten että sinulla mahdollista toteuttaa ne joka päivä suunnilleen samaan aikaan.Itse hoidan siivouksen ja ruokkimis jutut aamusella kun siihen paras aika ja ulkoilutuksen ja muut hoitotoimenpiteet illalla kun siihen on paras aika.Elikkä jos aamu on sinulle kiireistä aikaa niin huolehdi marsusi tarpeet illalla myöhään siten että parjää esim. päivän ja annat sitten aikaa illalla kun ei sinulla ole kiireitä :) Toivottavasti oli jotain apua!
.. aamusta olen usein kiireinen joten nassut saavat aamuporkkanansa ja heinänsä kiireesti. Päivällä heitän lisää heinää häkkiin.
Illalla on aikaa siivoilla häkkiä, samalla marsuset ulkoilevat (joskin niillä on häkistä jatkuva pääsy pieneen aitaukseen, eli jaloittelu ei rajoitu liian suppeaksi)
Siinä marsujen jaloittelun aikana tarkistan otukset, rasvailen tassuja, leikaan kynsiä jne.. mikä kulloinkin on tarpeen.
Takaisin aitaukseen ja häkkiin marsut menevät sitten lopuksi, kun laitan niille pellettikupit tarjolle. Vedet vaihdan sitten ihan viimeisenä.
Aamulla kiireesti näkkileipä ja pieni kurkun pala, myös porkkanaa jos se on loppu... heinää tarjolla aina. Illalla sitten annan punajuurta, porkkanaa ja näkkileipää.
Possut ulkoilee 1-3h päivästä riippuen, päivän kiireistä. Eivät välttämättä pääse jaloittelemaan joka päivä, kun on kiireitä. Mutta häkki on iso.
Siivoan häkin joka toinen päivä... vaihdan purut nurkkauksista ja joka neljäs päivä vaihdan maton ja lakanat. Tarpeen mukaan leikkaan kynnet ja rasvaan tassut vaikka marsuni ei siittä pidäkkään.
kiitti..eiköhän nuista jotain apua ole..:)
annan kerran päivässä, illalla. Annan usein porkkanan. En ulkoiluta marsuani enään, ulkona on liian kylmä. Kesällä se pääsi kylläkin nauttimaan kesäpäivistä. Siivoan häkin silloin kun se alkaa olemaan likainen, en silloin kun se on ollut jo likaisena jonkin aikaa. Tyhjennän pohjalaatikon, pesen sen fairylla. Kuivaan ja laitan puhtaat kuivikkeet. Yleensä häkin siivouksen teen joka neljäs päivä. Poikuli sotkee aika paljon.