Miksi kissan luovutusikä on just 12 viikkoa vaikka esim koirallakin on vaan 8 viikkoa. On tosi vaikeaa saada luovutusikäistä kissanpentua kun ihmiset tyrkyttävät niitä jo 6 viikkoisina enkä halua kannattaa vastuutonta kissan kasvattamista.
Mistä saa (vaikka ostaakin) Oulusta tai Lapista asiallisesti hoidettuja maatiaispentuja vai teenkö kauhean rikoksen ja vääryyden kissaa kohtaan jos otan sen jo esim 10 viikkoisena... 6 viikkoinen on kyllä minusta ihan vauva vielä eikä mikään pentu!
Mistä saa (vaikka ostaakin) Oulusta tai Lapista asiallisesti hoidettuja maatiaispentuja vai teenkö kauhean rikoksen ja vääryyden kissaa kohtaan jos otan sen jo esim 10 viikkoisena... 6 viikkoinen on kyllä minusta ihan vauva vielä eikä mikään pentu!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kissan kaikkien tietojen ja taitojen kehittyminen vaatii aikaa juuri tuon 12 viikkoa. Asiaa on tutkittu rotukissojen parissa, missä vielä reilut kymmenen vuotta sitten oli luovutusikäsuositus 10 viikkoa. Nykyisen tietämyksen mukaan kaikin puolin tasapainoinen ja kehityskelpoinen pentu on 12 viikkoinen luovutettaesa. Käyttäytymiseen kuuluu tukku muitakin tärkeitä juttuja kuin syömään oppiminen ja sisäsiisteys.
Koiran ja kissan elinkaarta vertailemalla voi maalikko tehdä mahdollisesti omia johtopäätöksiään. Saattaahan kissa hyvissä olosuhteissa elää 25 vuotiaaksi. Sen ikäisiä koiria ei juuri ole.
luovutetaan 8vko:n iässä ihmiseen leimautumisvaiheen takia, mutta kissan pentuajan tulisi olla pidempi, sillä kissahan elää selkeästi pidempään, kuin koira ja kissoilla ei ole tällaista leimautumisvaihetta, vaan niiden on tärkeätä saada emolta ja sisaruksilta opastusta elämään. En katso pahalla jos kissa luovutetaan 10 vko:n iässä perheeseen missä jo on kissa, mutta alle 10 viikkoiset kissat kuuluvat vielä emonsa luo. Itselläni on ollut kaksi alle luovutusikäistä kissaa ja kummallakin on esiintynyt käytöshäiriöitä. toinen kissa sai olla puol vuotta ainoana kissana ja kun taloon tupsahti toinen kissa, aiheutti se vähän hämmennystä, kun tämä ensimmäinen kissa ei ollut tottunut vieraisiin kissoihin. Myös siksi olisi tärkeää, että emo kerkeää opettaa pennuille miten tulee käyttäytyä ihmisten ja toisten kissojen kanssa. Meillä esiintyi myös käsien puremista ja villan imemistä. Jos sinulla on joku paikka mistä haluaisit kissan ottaa niin voisit vähän valistaa näitä kissanomistajia. Jos kissan on antanut tehdä pentuja, on niistä myös huolehdittava se 12vko:a.
Otin oman kissani 6-vikkoisena. Sitä oli vielä syötettävä tuttipullolla useita kertoja yössä aluksi.Nyt ongelmana on, että kissa ei osaa pestä itseään kunnolla ja on hieman hajuinen. Kyllä tuo 12-vikkoa on tärkeää, että kissa oppii tarvitsemansa tavat emoltaa. Ainankin suosittelen 10-viikkoa, jos et läheltä löydä luovutusikäistä pentua. Tällöin pentu osaa jo syödä ja laatikolle oppiminen on nopeampaa.