Tissille nukuttamisesta eroon...

Onko ihan mahdotonta päästä eroon tosta? Tyttö on kohta 5kk ja mua alkaa pikkuhiljaa kyllästyttään tää touhu, ku saa varmaan kolme kertaa peräkkäin imettää, että saa tytön nukkuun. Rasittavaa olla joka ilta kiinni sängyssä ja omille jutuille ei jää aikaa enää ku yöllä. Joskus harvoin nukahtaa itekseen yöunille. Vai auttasko tohon kiinteiden alotus jotenkin? Nyt ollaan siis vielä rintamaidolla.
151712
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

ei auta kiinteiden aloitus siinä nukahtamishommassa. meillä on poika jo 8kk ja tissin pitää olla suussa nukahtaessa. kyllä välillä ärsyttää...

Äänestä

Se saattais auttaa, jos aloittaisit pikkuhiljaa kiinteiden syönnin. Tosi hienosti olet pärjännyt, kun pelkällä rinnalla olette olleet noinkin pitkään. Sitten, kun pääsee siihen vaiheeseen, että voi antaa puuroa illalla, niin se varmaankin helpottuu. Neuvolassahan ne neuvoo, ett PITÄIS vaan laittaa se vauva sänkyyn valveilla, syöttää tissistä esim. sohvalla eikä sängyssä, ettei nukahda siihen, mut ei se niin helppoa vaan ole... Meillä (poika 8kk) syödään iltapuuro ja mennään sänkyyn tissille, välillä siihen nukahdetaan, välillä nostan sänkyyn hereillä olevana ja pidän toista kättä peiton ja vauvan vatsan päällä ja toisella kädellä silittelen päätä, siihen kyllä jo hyvin nukahdetaan (yleensä saa silitellä n.10-15min). Yöllä heräillään tissille vielä n.2 kertaa. Tsemppiä sulle!

Äänestä

auttanut, täysimetin 6 kk ja nyt poika 8 kk ja kiinteitä syödän jo kunnolla, iltapuuroakin isosatsi, mutta tissi on ainut nukahtamiskonsti. Itseänsä tässä kai saa syyttää, mutta en minä ainakaan huomannut sitä alussa ajatella esikoinen kun on...
Nyt kun lapsi ei enää ravinnon vuoksi minua illalla tarvitse voisi itse kenties joskus tehdä jotain muutakin, mutta en ainakaan toistaiseksi ole yrittänyt häntä vierottaa

Äänestä

vellin syötön, ni se auttoi, nyt syötän vellin sohvalla ja vaik on hereillä, ni laitan sänkyyn ja nukahtaa ittekseen. meillä ennen nukahti vain tissille. tyttö nyt viikon vajaa 5 kk

Äänestä

...taitaa olla eka lapsi kyseessä. Alat kohta huomaamaan et sulla ei ole omaa aikaa ollenkaan, eikä rahaakaan, varsinkin jos lapsia tulee lisää.

Toijon ihan normaalia. Muista, et sun lapsi on pieni vain kerran. Kai sä kestät sen et se haluaa nukahtaa sun lähellä? Se tarvii sua nyt. Tulevaisuudessa, kun lapses kasvaa, sun murheet muuttuu paljon suuremmiks. Joten relaa ja anna lapselles nyt aikaas ja läheisyyttäs. Muu on sivuseikkaa.

Sä kasvat nyt ite just vanhemmaks, pikkuhiljaa.

Äänestä
  • Eli totta puhut mut itsekin muistan kuinka olin lopettamassa joka päivä... poikani on nyt 10kk enkä enä imetä. Mutta mulla oli sama "ongelma" ja tavalla hujasin lastani eli puolunes tyrkytin sille tutin (sitä ennnen ei huolinut) lopulta nukahti tutin mutta sylissäni. oli se tietenkin jälkeinpäin surullista mutta kun on ensimmäinen lapsi opettelin itsekin.. Jos ja kun tulee toinen niin en todellakkaan päästän häntä tisstäni eroon niin helposti.. komekus on ä ja ö!

    Äänestä

Eipä mene kovin häävisti sinullakaan-jos 5kk.n jälkeen jo KYLLÄSTYTTÄÄ!!Mitä viitsitte oikeasti naukua tuommosista pikku asioista-joillakin on oikeasti hätä ja asiat huonosti-ei esimerkiks mahdollisuutta imettää lainkaan.(minä tosin itse vielä imetän vaikka poika jo 10kk-)Pitäis varmaan miettiä sinun,jos toistamiseen olet raskaana-että pidätkö lapsen..ihan vaan siltä pohjalta,ettei uudestaan tule tilannetta,että alkaaa kyllästyttää jo alku metreillä!!
Tissiä voit yrittää korvata esim.tutilla-tai kokeileppa vaikka tassuhoitoa,jos siitä olisi apua!

Äänestä
  • En todellakaan tarkottanu sitä et haluisin lopettaa imetyksen kokonaan. Kyse olikin nyt vain iltaisin nukkumaanmenosta. Päivällä ja yöllä meillä ei oo mitään ongelmia. Ja vaikka onkin esikoinen kyseessä, niin saa sitä äitikin joskus tuntea ettei jaksa. Vai ootko ite niin täydellinen ettet ikinä tunne sellasta. Ja aion kyllä tehä tulevaisuudessa lisää lapsia, eikä mua haittaa niiden imettäminen. Olen kuule taistellut että saan imettää lastani edelleen, eli on omaa ansiotani että edelleen syödään rintaa. Ja olen ajatellut imettää lastani vuoden ikään asti.

    Äänestä

  • alkup. kirjoitti:

    En todellakaan tarkottanu sitä et haluisin lopettaa imetyksen kokonaan. Kyse olikin nyt vain iltaisin nukkumaanmenosta. Päivällä ja yöllä meillä ei oo mitään ongelmia. Ja vaikka onkin esikoinen kyseessä, niin saa sitä äitikin joskus tuntea ettei jaksa. Vai ootko ite niin täydellinen ettet ikinä tunne sellasta. Ja aion kyllä tehä tulevaisuudessa lisää lapsia, eikä mua haittaa niiden imettäminen. Olen kuule taistellut että saan imettää lastani edelleen, eli on omaa ansiotani että edelleen syödään rintaa. Ja olen ajatellut imettää lastani vuoden ikään asti.

    kyllä ne kiinteiden aloituskin voi auttaaa. aloita päivällä totuttelu, ja kun puuro sopii masulle, alat antaa sen iltapuuroksi. KUn on kylläinen niin saattaa nukahtaa vaik eka tissuttelun päälle ;-) Ja sen voit alkaa tissutella muualla kuin makkarissa niin oppii itestään nukahtamisen

    Äänestä

  • aloita kirjoitti:

    kyllä ne kiinteiden aloituskin voi auttaaa. aloita päivällä totuttelu, ja kun puuro sopii masulle, alat antaa sen iltapuuroksi. KUn on kylläinen niin saattaa nukahtaa vaik eka tissuttelun päälle ;-) Ja sen voit alkaa tissutella muualla kuin makkarissa niin oppii itestään nukahtamisen

    Täytyy kokeilla tota muualla syöttämistä iltaisin. Nyt taas äsken syötin ja riitti yhellä kertaa, tai no tyttö höpöttelee tuolla sängyssä vielä yksinään. Mut koitan nyt vielä jatkaa täysimetyksellä 6kk:een asti. Tyttö siis osaa nukahtaa yksinäänkin, mut välillä vaatii tissin nukahtamiseen.

    Äänestä

Hei,
Meillä oli samoin 6kk. Nyt kun vauva kohta 7kk, niin viikko on menty niin, että annan iltamaidon olohuoneessa, jonka jälkeen halittelua, ja sitten omaan sänkyyn ja sinne jää :). Saattaa pyöriskellä siellä kymmenisen minuuttia ja pitää omaa "vauva-älämölöä". Jos itkee niin käyn tassuttelemassa, jos ei auta, niin otan hetkeksi syliin ja laitan takaisin sänkyyn. Ja toimii.
Olen ihmeissäni, koska olen koettanut aikaisemminkin nukuttamista omaan sänkyyn ja ilman rintaa(varmaan sen tuhat ja yksi kertaa), mutta siitä ei tullut kuin kova huuto. En tiedä mikä muuttui. Kypsyikö vauva, vai olenko minä jotenkin erinlainen(jämptimpi tai ehkä rennompi?).
Meillä aloitettiin kiinteät 5kk - en usko että kiinteillä olisi apua nukuttamisongelmaan.
Paljon voimia sinulle.

Äänestä

Meidän poika on nyt 7 kk ja nukahtanut itsekseen noin 3,5 kuukaudesta lähtien. Tosin nukuttaminen on ollut tosta 5kk lähtien vasta todella helppoa. Samat iltarutiinit joka ilta: ensiksi puuro, sitten tisut sohvalla, iltapesut ja -pisut, iltasatu sekä sylittelyä ja sitten omaan sänkyyn. Takuuvarma lopputulos, jossa äidillekin jää ihanasti aikaa omille iltatouhuille ja rentoutumiselle. Meillä poika nukahtaa tuossa 20.00 yöunille. Kaikki ei ole kuitenkaan aina ollut näin yksinkertaista :)

Meillä hyvin, hyvin lempeä unikoulu aloitettiin jo tuossa 2kk iässä, koska en halunnut opettaa poikaamme nukahtamaan tissille pidempään. Siihen asti oli nukahtanut tissille tai kantamalla. Todella raskasta siis. Imetys ei muuten raskasta, vaan erityisen rakasta touhua. Mielestäni se ei kuitenkaan kuulu nukahtamiseen, vaan pääsääntöisesti ravinnon samiseen ja tietysti samalla läheisyyteen.:) Tracy Hoggin, opi kuuntelemaan vauvaasi, kirjan kannustamana ja mieheni tukemana aloitimme opettamaan poikaamme nukahtamaan omaan kehtoon. Aluksi oli aika vaikeaa, erityisesti se, että miten saada poika rauhoittumaan ilman tisua. Meillä koettiin hyväksi se, että vauva oli ehdottomasti tarpeeksi väsynyt ennen kuin vietiin sänkyyn. Toinen hyvä keno oli "tasuttelu" eli siliteltiin ja erityisesti taputettiin rytmikkäästi takapuoleen. Sitten kun itku alkoi niin nostettiin pystyyn olalle ja heti kun rauhoittui niin takaisiin sänkyyn. Tämän lisäksi meillä rauhoitti/rauhoittaa oma unilelu, jonka saa vedettyä korvalle ja silmien päälle vähän niikuin unirievun. Myös rintarepussa kantaminen ennen unia on hyvä rauhoittaja, jos mikään muu ei auttanut. Tutti oli aika pelastaja, kun opittiin sitä syömään tossa 4,5 kk iässä. Kaikesta näistä huolimatta välillä silti itku oli kova ja joskus jouduin myös turvautumaan tisuun. Lopussa kuitenkin kiitos on seisonut ja kaikki oli sen arvoista :) Nyt siis poika nukahtaa kiltisti sekä omaan sänkyyn, että rattaisiin ilman mitään. Meillä nukutaan myös pitkiä unia 10-12h yössä yhdellä syötöllä ja päivällä kahdet noin 2h unet. Poika nukkuu yönsä jo omassa huoneessa. Tämä on taannut koko perheelle hyvät ja riittävät unet. Näin kaikki jaksavat olla päivällä iloisia ja pirteitä sekä äidillekin jää sitä omaa aikaa, mikä on kullan kallista ja johon äidilläkin on oikeus :)

Unikoulutus ei ole aina ollut helppoa, mutta ehdottomasti vaivan arvoista. Lisäksi pitää kuitenkin vielä sanoa, että kyllä ikäkin tekee uniin paljon. Meillä nukutaan nyt 7 kuisena paremmin kuin 5 kuisena. Katsoppa tuolla aiemmmin viestiketjua, jossa aiheena oli "mitä tekist toisin, jos saisit aloittaa vauvanhoidon alusta". Aika moni ei opettaisi tissille nukahtamaan :). Meillä muuten poika myös esikoinen.

Tulipas tästä nyt sepustus, mut oikein paljon siis tsemppiä nukutustouhuihin ja iloista loppusyksyä kaikille äideille!

Äänestä
  • on ollut rankkaa päästä tähän vaiheeseen missä nyt ollaan. Ennen tyttöä sai nukuttaa kolmekin tuntia, eikä tulosta tuntunut tulevan, mut olin vaan sitkee, ni nyt on jo paljon helpompaa ja äskenkin siis siirsin tissin jälkeen sänkyyn, ni nukutti sit itsensä sinne. Mut kiitos kaikille kannustuksesta!

    Äänestä

On muitakin vaihtoehtoja kuin tissille nukuttaminen ja itekseen nukahtaminen. Ns. tassuttelu on hyvä vaihtehto. En ihan tarkkaan tiedä tassuttelun ideaa, mutta sen verran suuntaa tiedän, että vauvan päällä pidetään kättä tai taputellaan tai silitetään, miten vain vauva parhaiten rauhoittuu.

Olisiko mahdollista, että jos vauva ei nukahda kohtuullisessa ajassa tissille, astuisi isä remmiin ja taputtelisi/silittelisi vauvan uneen ja sinä pääsisit tekemään sitä kaikkea, mikä sinun pitää keretä tekemään vielä ennen nukkumaan menoasi.

Äänestä

äiti olla vähintään yhtä riippuvainen iltaimetyksestä ja vauvan siihen nukahtamisesta kuin vauva. Se on minun mielestä ihana hetki enkä mitenkään haluaisi sen loppuvan. Tyttö on pian 9 kk.Monia rauhallisia hetkiä päivän varrelle pyritään toki järjestämään, mutta kyllä toi iltahetki on yli muiden!
Tissille saa tämä tyttö nukahtaa niin kauan kuin itse haluaa, tai no jotain 1,5v tms. Onnistuneesti on lopetettu imetykset päivällä "virka-aikaan" koska olen menossa töihin pian. Sitä tärkeämpää on iltatissi, ja lisäksi aamulla sekä alkuillasta 1 krt. Kaikesta joutuu kuitenkin vauvan kasvun myötä luopumaan - omnneksi ja toisaaalta ikävä kyllä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Toivoton.. kirjoitti:

Onko ihan mahdotonta päästä eroon tosta? Tyttö on kohta 5kk ja mua alkaa pikkuhiljaa kyllästyttään tää touhu, ku saa varmaan kolme kertaa peräkkäin imettää, että saa tytön nukkuun. Rasittavaa olla joka ilta kiinni sängyssä ja omille jutuille ei jää aikaa enää ku yöllä. Joskus harvoin nukahtaa itekseen yöunille. Vai auttasko tohon kiinteiden alotus jotenkin? Nyt ollaan siis vielä rintamaidolla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu