Karaoke-harrastus

Katsoin äsken ensimmäistä kertaa TV-kakkoselta ohjelman Tartu mikkiin. Ohjelma oli mielestäni kertakaikkiaan upea!

Minulla on ystäväpiirissäni henkilöitä, jotka harrastavat karaokea enemmän tai vähemmän; useat enemmän.

Minäkin haluaisin harrastaa, mutta kyvyt eivät riitä, itsekritiikki hankaa vastaan.

Onko sinulla kokemuksia karaokesta? Minkälaisia?
Jännittäääkö esiintyä, jos jännittää, niin miksi jännittää, jos ei jännitä, niin miksi ei jännitä?

Kerro meille luusereille ja muillekin kokemuksistasi.
8966
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Olen oikeastaan innostunut karaoke-laulaja.Katson
paikkakuntani lehdestä,missä taas pidetään sellaista, ja menen sinne laulamaan.Näissä paikoissa käy todella hyviä laulajia,mutta toki
kaikillehan karaokelaulu on vapaata.Paikan päällä
on lauluvihkoja,joista voi valita laulun ja ilmoittaa vetäjälle.Aloita helpoista,tutuista lauluista!Vähitellen,kun kuuntelet muita,voit oppia uusia lauluja.Vaikka minäkin olen ikäni laulanut erilaista musiikkia,niin joskus,kun valitsee uuden laulun,jännittää,minkälainen sovitus nyt mahtaa olla.

Äänestä

Eipä tarvii sitten kotimatkalla enää laulella. Siitä voi joutua maksamaan Teostomaksua.

Äänestä

..on itämainen itsepuolustustapa.Karaoke on itämainen itsensä nolaamistapa;)

Äänestä

kappaletta "tahdon olla sulle hyvin hellä jne." erään miestutun kanssa. Hän suorastaan väkisin veti minut mukaan laulamaan.
Kyllä nolotti, kun minulla ei ole yhtään laulunlahjoja. Omituista oli, etten kuullut omaa ääntäni ollenkaan. Onneksi osasin nauraa itselleni yhtä hyvin kuin paikalla ollut yleisö.

Äänestä

Olet menettänyt tosi paljon, kun olet noin arka. Karaoken laulaminen ja yleisölle esiintymien on kertakaikkisen ihanaa. Tavallinen tallaajakin saa olla pari minuuttia loistava tai ainakin vähän tuikkiva tähti.
Ensimmäinen kerta tarttua mikkiin on kieltämättä vähän jännittävää, mutta ei enää sen jälkeen. Siitä voi vain nauttia. Mene, kokeile ja ole rohkea.. tulet yllättymään iloisesti.
Menestystä uudelle urallesi!

Äänestä
  • En taatusti edes aio yrittää "uutta uraa" karaokelaulajana. Minulle riittää kuuntelijan osa, kyllä ihmisellä pitää sen verran olla itsekritiikkiä, että tunnustaa omat rajansa ja rajoittunuutensa.

    Jos minä halua(isi)n loistaa ja tuikkia tähtenä, haen siihen muut keinot.
    Suutari pysyköön lestissä! Kaikki kunnia heille, jotka haluavat ja osaavat laulaa, minä en osaa.

    Kiitos kuitenkin kannustuksesta.

    Äänestä

  • OliviaKoo kirjoitti:

    En taatusti edes aio yrittää "uutta uraa" karaokelaulajana. Minulle riittää kuuntelijan osa, kyllä ihmisellä pitää sen verran olla itsekritiikkiä, että tunnustaa omat rajansa ja rajoittunuutensa.

    Jos minä halua(isi)n loistaa ja tuikkia tähtenä, haen siihen muut keinot.
    Suutari pysyköön lestissä! Kaikki kunnia heille, jotka haluavat ja osaavat laulaa, minä en osaa.

    Kiitos kuitenkin kannustuksesta.

    Kyllähän kieltämättä joskus tekee pahaa korville ja päälle,kun joku laulaa täysin sävelien vieres-
    tä tai sävelmä puuttuu kokonaan.Sanonta:"Suutari
    pysyköön lestissään" pitänee tässäkin paikkansa.
    Kyllähän jokaisen aikuisen pitäisi tietää itsestään,onko sävelkorvaa vai ei.Mutta paljon on
    Suomessa todella hyviä karaoke-esiintyjiä,jotka tulevat lauleskelemaan häpäisemättä itseään tai
    toisia.He saavatkin kiitostaputuksia ja tulevat
    yhä uudelleen.

    Äänestä

karaokea ja laulua yleensä. Karaoke on mukava tapahtuma, selvänäkin voi ihan hyvin laulaa, jota minä kyllä harrastan. Alkutaival oli hyvin jännittävää, koska karaoke oli vasta rantautunut minunkin kotikulmille. Siihen aikaan sain melkein yksin lauleskella, mutta kannustajia, katsojia ja abloodeja tuli roppa kaupalla, vislaukset vielä päälle päätteeksi. Oli silloin tavatonta, että joku uskalsi mennä ihmisten eteen ja kylmiltään laulaa luikauttaa. Minäkin olen koko ikäni lauleskellut, aivan pieni muotoisesti, mutta laulaminen oli minulle tuttua puuhaa, joten hyvän sävel- ja rytmikorvan omistavana, oli kutakuinkin helppo lähteä "estraadille".

Nykyisin laulaminen on jäänyt vähemmälle, mutta käyn toisinaan karaokessa, ettei ääni katoa kokonaan. Sen verran on taitoa pidettävä yllä, tällä hetkellä tosin ei ajatus karaokesta kiehdo.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


OliviaKoo kirjoitti:

Katsoin äsken ensimmäistä kertaa TV-kakkoselta ohjelman Tartu mikkiin. Ohjelma oli mielestäni kertakaikkiaan upea!

Minulla on ystäväpiirissäni henkilöitä, jotka harrastavat karaokea enemmän tai vähemmän; useat enemmän.

Minäkin haluaisin harrastaa, mutta kyvyt eivät riitä, itsekritiikki hankaa vastaan.

Onko sinulla kokemuksia karaokesta? Minkälaisia?
Jännittäääkö esiintyä, jos jännittää, niin miksi jännittää, jos ei jännitä, niin miksi ei jännitä?

Kerro meille luusereille ja muillekin kokemuksistasi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu