Siis näiden sivujen TOP3 vihatuinta ihmistyyppiä!
1.Älväriläiset!
2.Sähkölämmittäjät!
3.Talon avaimetkäteen rakennuttajat!
Ps. itse kuuluun ryhmiin 2 ja 3 ja olen silti onnellinen ihminen!
1.Älväriläiset!
2.Sähkölämmittäjät!
3.Talon avaimetkäteen rakennuttajat!
Ps. itse kuuluun ryhmiin 2 ja 3 ja olen silti onnellinen ihminen!
Vastaukset 9
Vanhimmat
Mikä saa sut onnelliseksi?
Elämä on ihanaa! Joten miks en olis onnellinen vaikka olen suomalaisen rakentajan sääntöjä rikkonut!
täällä toinen kakkos- ja kolmosihminen ja kivasti menee meilläkin. Näitä kirjoituksia lukiessaan on usein onnellinen jo pelkästään siitä, ettei itse sortunut muuhun ratkaisuun. Iloista syksyä!
Toivottavasti vielä onnea riittää, kun sähkön hinnan määrittelee eurooppalainen sähköpörssi. Silloin meinaa suomalainen sähkölämmittäjä maksaa osan saksalaisen sähkölämmittäjän laskusta.
"Silloin meinaa suomalainen sähkölämmittäjä maksaa osan saksalaisen sähkölämmittäjän laskusta."
Tuo jos mikä oli absoluuttinen totuus :P
mitä tulevaisuus tuo tullessaan? Vai huomasitko vain halvat perustamiskustannukset?
Pohjoismaiden halvasta sähköstä kateelliset saksalaiset haluavat tasoittaa sähkön hintaeroja ja ajavat läpi eurooppalaisen sähköpörssin.
Tästä seuraa se, että Suomessa ( muissa pohjoismaissa) sähkön hinta nousee rajusti ja Saksassa(ja muissa kalliin sähkön maissa) taas laskee.
En nyt viitsi asiasta faktatietoa laittaa, mutta eiköhän googlettamalla aiheesta jotain löydy.
kun tarvii tulla vakuuttelemaan onnellisuuta :).eipä mitään, olkaa vaan onnellisia
Kustannusten kohoamiseen herännyt Suomalainen teollisuus ajaa läpi kahden uuden ydinvoimalan rakentamisen samaan aikaan, kun kilpailukyvystä huolestunut hallitus kansallistaa halvimman sähkön tuotantolaitokset eli vesivoiman.
En nyt viitsi asiasta faktatietoa laittaa, mutta eiköhän googlettamalla aiheesta jotain löydy.
Jossain raportissa tms aiheesta ainakin ole puhetta.
ps asuinneliöt 174, sähkölasku 154 €, ja ainakin tähän asti tullut tasoituslaskussa takaisin 100 - 300 €. Sauna lämpenee 2-4 krt viikko, autoissa webastot (ei siis syö sähköä), alakerran lattialämmitys säädetty 24 asteeseen (yösähkö) ja yläkerran patterit 22 asteeseen (aina päällä). Talouteen kuuluu 2 aikuista ja kolme lasta (lapset vaimo kotona). Saa tuo sähkön hinta jonninverran nousta, että investointikustannukset velkarahalla esim kaukolämpöön tulisi katettua alle 15 vuoden. Ja on se niin hinoa säätää lämmitystä huonekohtaisesti juuri siihen mihin haluaa jokaisen huoneen omasta digitaalinäyttöisestä säätimestä (pattereissa kyllä ihan manuaali asteikko). Niin ja niitä puita menee olkkarin varaavassa takassa alle motti vuodessa. Emme siis käytä olohuonetta pääasiallisena pannuhoneena, vaan takkaa lähinnä tunnelmallisista syistä talvi-iltoina.
seuraavat asiat: aurinkopaneelit, tuulivoima!