Kellariperustukselle pitäisi räjäyttää kallioon sopiva kolo. Muutoin kyse on loivasta rinnetontista. Tarkoitus olisi kellarikerrokseen laittaa varastoa ja saunaosasto kodinhoitohuoneineen. Koko pinta-ala olisi n. 100 m2. Mitä veikkaatte, paljonko palaa rahaa, jos ei tee itse mitään? Mietittiin, että onko meidän budjetille sittenkin liian kallista.
Arviohinta kellarikerrokselle
oisko vinkkiä
51221
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kellari maksaa louhimisen kanssa liian paljon eli sinne uppoaa yksi 100 000 euroa. Itse tekemällä kustannukset jää 50 000 euroon.
kuin 50.000,- 100 m2 kellarikerrokseen.
vieraalla. Kellarin runkotarpeet väliseinineen ja tasoitteineen jää alle 10000 euroon. Nimittäin pitäähan talossa olla muutenkin anturat, sokkelit ja alapohja.
Mun kokemusten mukaan ei louhinta kuitenkaan niin hirveän kallista ole...jos ei kiviä tartte kuljettaa maailman ääriin. Ihmiset kammoaa louhintaa, mutta monesti jonkun savikon kaivu uudelleen täyttöineen maksaa enemmän paalutuksesta puhumattakaan.
Itse pystyin käyttämään louhosta oma tontin tasaamiseen, osa meni naapureille ja loput otti kaupunki omalle sepelimurskaamolleen.
Säästöä tuli sitten siinä kun tartti vähemmän täyttää kalliilla soralla ja myös anturat voi kalliolle tehdä kapeampana.
Itse louhisin edelleen kallioon jos tontti muuten miellyttää. Paljon riippuu tietenkin siitä, mikä on paikallisten louhntaurakoijien hintataksa ja saako louhokselle edullisen telakaivurin. Pyöräkaivureilla ei louhostyömaalla tee mitään jolle satu superkuivat kelit.
Kyllähän ne urakoijat, etenkin isommat firmat rokottaa maltaita töistä. Kellarin tarvikkeet ei hirveitä maksa. Jos saat jostain itsenäisen muurarin hommiin, ja luotettavan rakennusporeukan hoitamaan välipohjavalut ja perustukset voit selvitä paljon halvemmalla. Itse materiaalit ei ihmeitä maksa.
Hintahaarukka vois olla muilla teettettynä louhintoineen 60000 - 120000 euroa. Riippuu paljon siitäkin, missä rakennat.
Sisältäen vesikiertoisen lattialämmityksen, väliseinät, ikkunat, ovet ja rappuset. Tuohon päälle vielä kaivuut ja täytöt.