Suavea tukkaan ja eikun menoksi.Tytöt istu maitolaiturlla,ja me pojat oltiin oleviinaan kovia jätkiä, nortti suussa ja suave päässä.
Maitolava
30
505
Vastaukset
- pojanmulkku
nykyisin laitetaan mehiläisvahaa kaljuun, kiiltää kuin naantalin aurinko.
- xkcjhvkcxv
Jep.
- lkjlwre
aha
- jatkuja
Jatkuu huomenna.
- eikumenox
Nyt on se huominen.
- dfoiogu
Oot sie varma?
- iosdfousd
Oonha mie.
tukkarasva kuin Brylcreme. Kirjoitettiin jotenkin näin. Sitä käytti isot pojat joskus kaukaisina aikoina.
Finneihin voideltiin Valcremaa.Brylcreem -tyyli on tyttöjen mieleen! mainostettiin. Toinen miesten hiusrasva oli Suave. Näitä käytettiin 50-luvulla. 60-luvulla hiukset kasvatettiin Beatles-tyyliin pitkäksi ja rasvat jäivät pois muodista.
- Byrlbyrlbrylr-Kermit
wanha_lieksalainen kirjoitti:
Brylcreem -tyyli on tyttöjen mieleen! mainostettiin. Toinen miesten hiusrasva oli Suave. Näitä käytettiin 50-luvulla. 60-luvulla hiukset kasvatettiin Beatles-tyyliin pitkäksi ja rasvat jäivät pois muodista.
Jäihän ne pois muodista muualla paitsi Lieksassa. Kun käytiin Kevätniemen lavalla joskus 72 tai 73 niin eikös vaan lieksalaispojat tunkenu tangoa Brylkreemit letissä.
Meitä ne sällit kattelivat kuin sonni keinosiementäjää. - lkrejte
Jep.
- m.lavanen
On tytöt hävinneet maitolavoilta. On kyllä hävinnyt moni maitolavakin.
- kartsastaja
Likat tallustelee nykyisin kartsalla.
- k.artsa
Ajeleevat skoottereillaan niin söpösti.
- huppusekäaurikolasit
Silloin ei ollut tatuointeja eikä lävistyksiä? Tatuointeja oli vain merimiehillä ja vangeilla!
Nythän jätkät meikkaa, pitää koruja ja lävistyksiä? Muutenkin ovat aikapaljon linnunpelättimen näköisiä otuksia? Joskus on lintukirjasta katsottava mihin kategoiaan ne kuuluu!- o.lärvinen
Muutamat saivat seurojentalolla lauantai-iltana lävistyksiä mutta ne oli vähän erilaisia.
- lävistystenaikaa
Joo, ne oli semmoisia litteitä ja leveämpiä, joskus selänpuolellakin! Toisilla sitten jonkun ylähampaat lävisti rystyset!
- Maitolava
Maitolava
- ldsfködsf
Eiku maitolava.
- kwjerk
Väärin, se on maitolava.
- maitoman
Laitomava maitolava.
- lklwrejr
Ja likkoja lavalla kikattamassa.
- itke.vaa.turhaa.työtä
tytööt.... MURH!
- lavanen
Meidän vanha maitolava on vieläkin pystyssä, tosin vähän kenottaa jo vinossa.
- oliennen
Saksalaiset olivat kehuneet Suomea kotimaassaan 70 luvulla maana,jossa ihmisille jaetaan ilmaiseksi ihmeellisillä tien varsilla olevilla laitureilla juustoa,piimää,voita ja maitoa. Silloinhan meijeri toimitti maidonlähettäjille meijerin keräilyauton mukana tilattuja maitotuotteita,mutta eivät Saksalaiset sitä halunneet tietää. Ilmankos saksalaisten turistien määrä on romahtanut,kun jakelua ei enää ole.
- sdiodido
Nehän kesällä menee toisten mökkeihin saareen ja asettuvat taloksi.
- kwejrk
sdiodido kirjoitti:
Nehän kesällä menee toisten mökkeihin saareen ja asettuvat taloksi.
Oikein joukolla olivat leiriytyneet.
- rotestimökinpoika
Niin mutta Tummeli on paska juusto sanoi saksalaisturisti toiselle.
- cxcxvvc
Jatkuu...
- xcxcvxcv
...keskustelu palstalla...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a394394Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant2034278Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,193957Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K873316Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?
Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�1342856Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii662741- 2162730
Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja1012389Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa
Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,1082221Martinan pankkikortti
Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa3711856