sanokaapa eikö nämä tietyt kaverit oo narkkareita.20 vuotta ovat vetäneet päivästä päivään ja muka eivät oon narkkareita.minä oon sitä mieltä että näitä ei pitäs sisälle laskee.oli ongelma tai ei mutta selvät ihmiset on harvinaisuus ainakin täällä missä joudun asumaan.ne sanoo hassis ei oo mitään,mutta jos aamulla ei saa tööttiä niin turpii tulee heikommalle,johonkin se pitää purkaa.kaikki järkevät ihmiset ei näitä piä hyväksyä.tällä pelillä lastemme tulevaisuus näyttää hassis elämältä.missä vaiheessa me kaaleet lyömme järkemme yhteen ja tehään jotain lastemme tulevaisuuden eteen.
hassistako
koko elämämeinaatteko
6606
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
juu,oot kyllä aivan oikeessa.. elämä on nastaa ilman aineitakin,alkoa ym..mutta tosi asia on että nykyajan nuorilla on jo pienestä niin rankat suoritus paineet mm..koulumaailmas,työelämäs jne.. mutta kuitenkin korostan et nykyään hyvät terapiat systeemit ja tuki ryhmät joihin voi ottaa yht.. jos itellä haluaa riittää eroon kaikesta..
pitääkö viisaat päät löydä yhteen tommosessa asiassa... kaikki nuo aineitte ja viinan kiinnostus lähtee suurimmaksi osaks kotoa.. eli riippuu paljon kotikasvatuksesta...toki sitä oppii ihan muullakin ku kotona ja ystä'väpiiri enimmäksee mutta pahimmalta välttyisitte jos se tarkkaaminen ja käyttäytymine ja iha nuo yleisit ottas tosissaa huomioo ja näin... (tää oli vain mielipide)
olen samaa meiltä kanssas meijän on aika ottaa asia vakavasti silloin vasta monet havahtuvat kun oma lapsia rupee käyttämään aineita silloin haluttais tehä paljonkin mutta on jo liian myhäistä,,,,,,joten otetaan tämä asia vakavasti ja tehään jotakin tämän asian puolesta sekä rukoillaan jumalaa että hän antaa meille viisautta tarttua tähän asiaan
yli puolella nuorista kaaleista on huumeongelma, ihmettelen jos ei kototna jossain vaiheessa huomata!
Mutta mitä on antaa huumeiden ja päihteiden tilalle?
Mitä elämässä pitää olla? Kun ei harrasteta mitään, ei yritetä mitään eikä muutenkaan tehdä muuta kuin seisoskellaan kadulla ja syleksitään...onko sitten mikään ihme että pirulle on tylsämielisyys herkkua?
Vanhemmat herätkää ja antakaa nuorille vaihtoehtoja ja usuttakaa harrastuksiin elämässään.
Sääli että esim.pikkupojalla on vaikka jalkapalloharrastus,josta tykkää.Kun tulee teini-ikään ei vanhemmat annakkaan jatkaa harrastusta ja paheksutaan että juoksentelee verkkareissa lenkillä jne.Tytöillä vielä vaikeampi juttu.
Ja se että porukat kyläilee yötä myöten,eikä tajua että kouluikäiset häiriintyy ja koulussa olo on mitä on.Lapsi tarviaa säännölliset tavat,eikä niin että pomataan kylällä kokoajan,eikä keskitytä mihinkään.
Jos on hyvä ja mieluisa harrastus,ei sillon turhautuneena hae huumekokeiluja ja käytä alkoholia.Niitten kohdalla kohtuus muuttuu äkkiä kohtuuttomuudeksi.
että se miehisyys kyllä löytyy sieltä urheilustakin kun nyrkkeilee tai pelaa jotain tai mitä vaan niin pysyy kyllä miehen näköisenä ja vahvuisena.
Lisäksi voi tehdä itsestään jotain, hankkia elantonsakin jos ei urheilemalla niin sitten vaikkapa musiikin parista.
Ei tartte kehuskella aivottomilla pikkurötöstelyillään ja heilua kylillä keklu taskussa viinaspäissään.
Jos ei ole identiteettiä josta voi olla ylpeä niin sitten alkaa sellainen älytön todistelu ja miehistely, joka ei johda kuin linnaan tai huumekoukkuun. Nähty on se on jokainen kaale tietää mistä puhun.