huolto/öljynvaihtoväli? Olen kuullut että se olisi paljon lyhyempi kuin kilpailijoilla. Ajan aika paljon vuodessa en jaksa joka kolmas kuukausi juosta huollossa. Mikä on totuus?
Mikä
on Toyotan
192281
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
15000 km:n välein öljnvaihto/ tarkastus huolto. 30 000 km:n välein isompi huolto.
siis puolet lyhyempi (siis huollossa käyntiväli) kuin tärkeimmillä kilpailijoilla.
Onko Toyotassa huoltovälinäyttöä vai onko se vain määrätty 15tkm öljynvaihtoväli, voiko käyttää long-life öljyjä, mitä huolto sanoo?
taitaa olla valo joka näyttää koska öljynvaihtoon. Öljynvaihtoväli voi tuolloin olla vaikkapa se 30000 km.
on dieseleissä jopa 60tkm öljynvaihtoväli. Haluaisin ajaa autolla 2v. putkeen ja sitten huoltaa / vaihtaa isompaan/tarpeellisempaan (vaihtuu hiukan tehtävien myötä).
vaihtoväli 2 vuodelle.15 tuhatta on hyvä väli ja ei se 50 erkkiä paljon siinä paina ja kun on vielä ketju kone niin jää se hihnan vaihtokin pois missä säästää helposti 10 öljynvaihtoa.
Että 30tkm/2v bensakoneelle on liian pitkä aika/matka?
Ajoin juuri 30tkm/1,7v samoilla öljyillä, mukaanlukien 2 talvea, ei tolppaa, öljyä ei kulunut yhtään ja viskositeettiä oli vielä runsaasti viskositeettia (mustankirkasta)jäljellä kun vaihto oli edessä. Ehkä kaikki moottorit eivät ole yhtä hyvin tehtyjä???
se seuraava 30 tonnia ja tarvitset 7 tonkkaa öljyä . Usko pois tommoisella meinigillä kone on kaput alle 100 tonnin .
Joissa pitkät vaihtovälit on mahdollistettu sillä, että öljyä kuluu 0.5 litraa/5000 km, jolloin 30.000 aikana lisätään 3 litraa longlife öljyä. No eihän sitä silloin toki enää tarvitsekaan vaihtaa , kun on jatkuva öljynvaihto. Aika hintavaa leikkiä.
Ja kulutus on VW-maahantuojan mukaan normaaleissa rajoissa, ei syytä huoleen.
Niin siitäkin hommasta pääset.
varmaksi?
Muistaakseni 60tkm vaihtoväli taataan, koska ko. välillä täytyy KERRAN lisätä öljyä, eli min-max viivojen väli, noin litra. Halpa hinta siitä että pitää työt keskeyttää 4 kertaa öljynvaihdon takia??? Lasketko ikinä välillisiä kustannuksia? Työstä poisjäämistä, bussi/taksi???
On paljon muutakin kuin se, että auto pitää viedä/jättää huoltoon.
että Pena2:n kommentteja ei ikinä poisteta?
Tämäkin oli todella asiaton ja ei liity millään lailla asiaan. Ei palstaa voi tällä tavalla johtaa, että yksi autoritäärinen ääni täällä saa Toyon puolesta huudella mitä vaan, ja kaikki jotka vain sattuvat Toyolla ajamaan, eivät saa keskustella asioista niiden oikeilla nimillä.
Ei autoon ole tosiaankaan pakko vaihdella öljyjä maahantuojan ohjeiden mukaan, jos se tuntuu niin hankalalta. Kyllä se Tojota menee niillä samoilla öljyillä 30-60tkm, jos joku toinenkin merkki menee.
voit sanoa noin varmasti?
Toyotan öljynvaihtoväli on 15tkm. Sinä ehdotat sen nelinkertaistamista.
On toyotan rahastuspolitiikassa jotain pielessä jos pitää tällä tavalla huijata. Vai onko sittenkin kyse jostain muusta? 1000km ensihuoltokin on edelleen ohjelmassa (tosin vapaaehtoisena), mistä tämä kertoo? Onko toyon koneet vähän huonosti koneistettu (männänrenkaat ainakin olleet ongelmana), jos pitää pelätä lisääntyvää kulutusta vanhoillla öljyillä.
Uudet öljyt kestävät vaikka 100tkm normaaliajossa, jopa toyossa...ehkä.
Ajamaan öljyillä kuin tuon 15tkm. Noihin käytettyihin long life volkkareihin en koske edes pitkällä tikulla.
Mikäs vika siinä rahastuspolitiikassa on, jos kerran ihmiset vaihtavat ja haluavat vaihtaa öljyt 15tkm välein?
Tuo vapaaehtoinen ensihuoltokin on hyvä asia, kun autossa ei taida olla vakiona mitään Rally Formulaa tai vastaavaa. Joissakin lämpimimmissä maissa tuo ensiöljy on ok.
Toisekseen ainakin veljeni uusiin Ooppeleihin on suositeltu vaihtamaan öljyt samoin kuin Tojotaan. Jos minä vaihtaisin nyt merkkiä, niin taatusti vaihtaisin öljyt ensimmäisen 1500-3000km aikana. Jos on vara ostaa uusi auto, niin silloin on varaa vaihtaa nuo öljytkin.
Kuka on pelännyt että öljynkulutus kasvaa Tojossa jos öljyillä ajetaan pidempään? Lieneekö sitten mm. nuo Volkkarin koneet huonosti koneistettuja, kun ne hörppii öljyä jo uudekseltaan aika tavalla. Taitaa öljyt vaihtua parhaillaan useampaan kertaan ennen virallista vaihtoa.
Ei muuta kuin anna paukuttaa öljyillä 100tkm, rouva on hyvä vaan... :)
Mitkäs siellä luotettavuustilastojen kärjessä roikkuvat, onko siellä Tojot lyhyine huoltoväleineen, vai jotain long life systeemejä käyttäviä merkkejä? :)))
Sen viskoosimpaahan eli kankeampaa öljy on mitä enemmän se pikeentyy.
Ei se hinta siinä suuria meinaakaan, mutta se jumppa että joutuu kiikuttamaan autoa pajalle vähän väliä.
Missä nykyisessä dieselissä on jopa 60tkm:n öljynvaihtoväli?
manuaalissa lukee, että 0.5l /1000km on vielä normaalia.
Tällä pesevät kätensä koko öljynkulutuksesta.
Minä vaihdan öljyt viimeistään 20000km:n jälkeen, sanokoon oppaat mitä lystää.