Jakohihnan vaihto 1.3-90 65euroo,jarrupalojenvaihto(työt osat)vain 58 euroo,kytkimenkunnostus 250euroo(työt osat).....eli paljonko luulette "säästävänne" ,kun viette autonne sinne nyrkkipajalle?Saatteko yhtähyvän takuun ja onko työn laatu vastaava kuin MERKKIKORJAAMOLLA?
ps.tiedän monta tapausta,jossa kaverit ovat maksaneet töistä nyrkkipajalla huomattavasti enemmän kuin mitä merkkikorjaamolla olisi maksanut.
ps.tiedän monta tapausta,jossa kaverit ovat maksaneet töistä nyrkkipajalla huomattavasti enemmän kuin mitä merkkikorjaamolla olisi maksanut.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Pelkkä öljynvaihto 120e H halpaa on.
Kuponkitarjous:EE101 ja AE101 etujarrupalojen vaihto 69e.
Jakohihna EE101 ja AE101 120e. Kiristipyörien kanssa 176e.Sisältää osat. Mahdolliset stefat erihinta.
Mitään ei oo korjattu. Ei mitään saatana, vittu, perkele. Mitään ei oo korjattu, ei ikinä. Saatana, vittu, perkele. Kyllä tojo on titaani.
Viimeks ku kävin liikkeellä niin kahvit tarjosvat, ei ollut anabolisia. Tuulipukuja oli kyllä ja landepaukkuja.
Mitään en oo ottanut, en edes aamulääkettä.
-Nummisto-
Mitä varten on tojotan merkkikorjaamoja?
Eihän ne teidän puheiden mukaan mene koskaan rikki?
Miksi korjata ehjää?
Kummallista logiikkaa. Hölmöjäkö olette?
Toyotia huolletaan ei korjata siinä vissi ero ;)
Toi merkkikorjaamo ylistys on vähän liioteltua. Ei ne kaverit sinne oo syntynyt esim.tojotan haalarit päällä kaikki tieto taskus. Ammattikoulun nekin on käynyt niinkuin nyrkkipaja ruuvaajat.
Takuu korjauksesta merkkikorjaamolla on varmasti parempi kuin nyrkkipajalla, mutta miksi? Kaikkien on harjoteltava opeteltava hommat ennekuin luistavat joko kantapään tai muuta kautta. Työn laatu mielestäni huonompi merkkikorjaamolla kuin nyrkiipajalla, koska mk.lla on ns. urakka korjaus sydeemi joka aiheuttaa rahan ahneuden ja sitä kautta kiireen lisääntymisen joka ehkä aiheuttaa virheitä enemmän.
No joo se on mun mielipide koska olen saanut todella hyvää palvelua ja korjausta "nyrkkipajalla"
Ps. Takuu tuli 3kk korjaukselle!!
Ei kaikissa merkkikorjaamoissa ole niin kiirus ettei ole aikaa pistää autoja kuntoon.Itse merkkikorjaamossa työskentelevänä voin sanoa et se tieto ja taito nimenomaan tulee vuosien kokemuksen jälkeen ja en myöskään tee töitä NS: urakalla vaan ajan kanssa ,joten jätetäänpä ne turhat yleistykset pois :)....ja verratkaapa niitä hintoja ennen kuin viette sinne "kuusen" alle korjattavaksi ?
No merkkikorjaamolaiset on hiukan ylimielisiä asiakkaita kohtaa jossain jopa töykeitä ja välinpitämättömiä.
Tämä ei ollut yleistys vaan näin tapapahtuu.
merkkikorjaamoja haukutaan aina ja tullaan haukkumaan aina eikä kyse ole hinnoista vaan palveluista. Ei kukaan ota halpaa huoraa kun on mahollista saada hyvä huora kalliimpaan hintaan jos ei sit oo laihialainen:) Toi oli siitä kun Kuusen alla ruuvareita haukutaan kalleiksi. Eikä sitäkään saa yleistää.
kurssitetaan tietääkseni vielä oman maahantuojan, elikkä talon toimesta kun uusi malli tulee myyntiin.
Se, etteikö ne osais autojaan korjata on paskapuhetta.
Siis kuvitelkaa ny kun kaveri joka just täyttäny 18vee ja valmistunu ammattikoulusta ajoneuvoasentajaksi, jolle on opetettu mitkä on työkalut ja kuinka niitä käytetään.
Ne ei tiedä autosta KÄYTÄNNÖSSÄ juurikaan yhtään mitään, Ehkä teoriassa ja jos virtaa piisaa niin kaveri on hyvä soveltaan kirjatietoa, mutta ei mitään käytännön tajua auton ammattimaisesta korjauksesta.... Jostain se oppi on haettava ja silloin tie voi olla vaikea ja kivinen.
Itselläni on kokemusta merkkihuollosta ja juuri valmistuneista "klopeista", hitto jätkä ei osannu edes pakoputkia vaihtaa ilman jälkeenpäin käyntiä korjausta parantelemassa Oli kuulemma 1kk ollu töissä valm. jälkeen.
En sillä purnaa eikö ne osaisi Autojaan korjata, ja varmasti koulutetaan talon toimesta niinkuin pitää mutta kun ei mitään kokemusta niin ei mitään hahmotus kykyä
Yleistäminen on hauskaa luettavaa ;)....Asiantunteva korjaamopäälikkö osaa kyllä laittaa ns.harjoittelijat (öljynvaihto/helppoihin hommiin).Eikö muka korjaamolla sinun mielestä ole muita kuin harjoittelijoita?
.....vieläkö ihmiset osaisivat vastata ALKUPERÄISEEN KYSYMYKSEEN :)
ei ole seppä syntyessään. Sen takia heitä juuri pistetään pakoputkihommiin, jos tulee asennusvirhe.
Mietipä, jos jarrupaloista jäisi joku mutteri kiristämättä, vahinko voisi olla todella paha.
Merkkikorjaamolla onkin 1 VUODEN TAKUU!!!!.
Esim. pakoputkilla on 2v takuu ,akuilla 3v takuu...ym ym.
Suurehkon TOYOTAN merkkikorjaamon korjaamopäällikkönä voin vastata "koulupoikien" ammattitaidosta. Tottakai ensin laitetaan öljynvaihtoihin ja muihin vähemmän ammatitaitoa vaativiin töihin. Jo vuosien kokemuksella voin sanoa että 4kk:n koeajalla näkee mihin kaverista on ja onko sillä edes halua oppia. Parhaimmat tyypit tulevat just ammattikoulusta......kateeks käy niitten välittömyyttä ja oppimishaluja ....!!