VHS:lta DVD:lle, mitkä piuhat ja kytkennät?

Tarkka kytkentätieto

Tarkoitus olisi polttaa perhetapahtumista otetut VHS-elokuvat DVD-levyille muistoksi ja muutenkin tilaa viemästä.

Taloudessa on lähes uusi kuvaputki-TV, digiboksi (perusmalli) ja vanha videonauhuri.

Nykyiset liitännät: Digiboksin TV-scart liittimestä TV:n AV1-scart liittimeen, digiboksin VRC-scart liittimestä videon EXT.2-scart liittimeen ja videon EXT.1-scart liittimestä TV:n AV2-scart liittimeen. Antennijohto digiboksiin, digiboksista videoon ja videosta TV:n.

Ostamme tallentavan DVD:n, jos saan tarkan ja yksityiskohtaisen ohjeen siitä, miten joudumme muuttamaan nykyisiä liitäntöjä siirtäessämme VHS-elokuvia DVD:lle.
Mitä piuhoja ja liittimiä joudumme hankkimaan lisää? Onko mahdollista käyttää TV:n kuvaruutua apuna siirtäessämme VHS-elokuvia DVD:lle? Mitä joudumme tekemään video-nauhurissa, tallentavassa DVD:ssa ja TV:ssa siirtämisen käynnistämiseksi ja suorittamiseksi? Minkä tyyppisille DVD-levyille suoritamme siirron?
Tarkoista neuvoista kiitollinen!

2

521

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tallentavan DVD:n voi liittää esim. boksin ja TV:n väliin. Mitään lisäpiuhoja ei tarvitse, ne tulevat tallentimen mukana. Jos et osta kovalevyllistä laitetta, niin kannattaa ehkä ensin kopioida DVD RW levyille, editoida niillä ja tehdä levyt yhteensopiviksi. Tämän jälkeen levyt kannattaa tietokoneella kopioida DVD R levyille, ottamalla ainakin pari kopiota levystä. Älä missään hävitä originaaleja.

      • Tallentaja

        Mut jannuhan ei kirjoituksensa perusteella halua lähteä seikkailemaan tietokoneen kans tehdessään kopiot nauhoistaan.
        Helpoin tapa olisi tietysti Combo: VHS ja polttava DVD samassa laiteessa, mutta suosittelisin kuitenkin (kun se toimiva VHS vielä on), että hanki tallentava DVD kovalevyllä ja siirrä sillä ne rakkaat nauhat (ehkä editoiden) DVD-levylle. DVD-R tai DVD-RW tai DVD RAM.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      95
      1503
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1043
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      399
      905
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      163
      880
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      737
    6. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      56
      733
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      678
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      645
    9. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      641
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      632
    Aihe