Sytytin leivinuunin ja pesä oli palanut vähän aikaa. Kurkkasin tässä vaiheessa leivinuunin alaosassa olevasta nuohousluukusta uunin savukanavaan. Siellä oli savuisaa ja märkää. Vettä oli niin paljon, että se melki tippui kivistä. Onko tämä normaalia? Poltettava puu oli kuivaa. Kun uuni oli lämminnyt, niin savukanava oli kuiva.
Leivinuunin sisällä vesi tippuu
Onko normaalia
31598
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
hormi itkee vettä.
Tämän syksyn aikana uunia on lämmitetty jo useasti. Edellisestä kerrasta 4 päivää. En siis usko, että olisi enää kesän jälkeistä kosteutta.
Kosteuden tiivistyminen kylmiin pintoihin on kai kaikille tuttu ilmiö, joka tosin tässä tapauksessa ei liity mitenkään ennätyskuivan kesän jälkeiseen "kosteuteen".
Yläasteen kemian ja fysiikan tunneilla opetettiin muistaakseni jotakin tällaista:
Puun palamisessa syntyy pääosin hiilidioksidia ja vettä, molemmat esiintyvät tietysti kaasumaisessa olomuodossa. Vesihöyryä syntyy puusta vapautuvasta kosteudesta, jota "kuivassakin" puussa on luokkaa 15 % sekä puun sisältämän vedyn palaessa eli yhtyessä happeen.
Kuumassa ilmassa (tai savussa) voi olla paljonkin vettä tilavuutta kohti, kylmemmässä paljon vähemmän. Kosteus tiivistyy ilmaa kylmempiin pintoihin, jos niiden lämpötila on alempi kuin ilman kastepiste, eli alin lämpötila, jossa ilmassa voi olla tietty määrä vettä. Lämmityksen alussa savukanavien pinnat ovat tätä pistettä kylmempiä, mutta niiden lämmettyä kosteus ei enää tiivisty niihin.