Hei!
Mulla on laskettuaika kohta, ja mietin että jos ostaisin unipussin.
Mitä mieltä olette unipusseista? Suositteletteko, vai ettekö?
Onko se kätevä? Kiertyykö vauva sisäällä, vaikka alle 6kk?
Kiitos !
unipussi
4
617
Vastaukset
- ..unipussi...
vastasyntyneellä melko turha kun ei liiku muutenkaan.meillä ainakin käärittiin vauva peittoon kapaloon ja hyvin nukkui.nyt ostettiin unupussi kun n.puolivuotias ja kääntyilee ja potkii peiton pois.
- on maailman
paras keksintö. En usko että vauva siellä huonoon asentoon saa itseään. Meille hankin pussin kun tyttö oli n.5kk ja alkoi oleen levoton liikkeelle lähdön takia.Pussi rauhoitti yöt ja kun tyttö menee mummolle yö kylään niin on tuttu turvallinen pussi mukana :) Eli suosittelen!!!!!!! Jos olisin tiennyt kuinka hyvä pussi on niin olisin hankkinut jo aiemmin.
- mielestäni
Minusta ihan pienelle vauvalle kapalo on parempi. Ei se vauva varmaan sinne unipussinkaan sisään huku tai mitään, mutta kapalossa saa rauhoitettua vauvan huitovat kädet, meillä ainakin vauva aina huitoi pienenä kasvojaan ennenkuin tajusi kätensä ja heräsi siihen. Kapalossa nukkui todella levollisesti.
Sen sijaan isommalla lapsella unipussi on kätevä. Tyttö on nyt 11 kk ja nukkunut pussissa n. 5 kk ikäisestä. Todella kätevää, kun ei aina tarvii tarkistella, onko potkinut peiton pois jne. ja nukkuu siinä rauhallisesti, kun on koko ajan tasainen lämpötila.
- ok..
Ihan kätevä on unipussi ollut, kesällä oli liian kuuma kyllä, mutta nyt syksyllä ja talvella tarpeellisempi. Niitähän on monen eri paksuisiakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 253730
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5402722Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532280Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2122251Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131749Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191529Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip521501- 971389
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621241Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951194