hei, onko kellään sattunu semmosta että oma marsu vähän niin ku kurnuttaa? mulla on kaks marsua jotka otin muutama kuukausi sitten ja ne ei oo vielä vuottakaan vanhoja. kaikki on menny tähän asti ihan hyvin ja ne on kotiutunut iha hyvin paitsi että se toinen niistä on vielä vähän arka. nyt muutama päivä sitten huomasin että se toinen marsu päästi ihan ou'on äänen, se kuulosti vähän niinku kurnutukselta. ajattelin että jos sillä on kurkussa jotain mitä se ei saa pois, muuta kun annoin ruokaa sille nii kyllä se söi sen ihan ongelmitta. seuraavana päivänä taas kuulin kun se päästi sen äänen mutta oli ihan normaali sen jälkeen. taas kokeilin että syökö se ihan normaalisti ja se söi. no, sitten tänään aamupäivällä huomasin että kurnutti monta kertaa peräkkäin ja vähän liikku sillein ou'osti. mutta heti sen jälkeen se oli ihan normaali ja pirtee ihan niinku ennenkin. pitäiskö marsu viiä eläinlääkärille? mutta kun ajattelin että kun se vielä syö ja juo ja on ihan samanlainen kuin ennenkin nii kannattaako sitä vielä viiä vai kattoo että meneekö se ohi?? mitäs mieltä ootte? kiitos vastauksista jo etukäteen!!
marsu kurnuttaa?
11
4009
Vastaukset
- mulla on 2 marsua
itselläni kumpikaan marsu ei kurnuta vaan uikuttaa kun on nälkä mutta kaverini kertoi että
Marsu tavallaan "kurnuttaa" tutkiessaan paikkoja. Varsinkin uutta paikkaa tutkiessa marsu ääntelee näin. Joskus siihen saattaa liittyä myös kirmailu ja pukitteleminen (=marsu heittää takapään ilmaan). Pukitteleminen viestii iloisuutta.
toivottavasti auttoi.:D
jos sinulla on lisää kysymyksiä kirjoittele: [email protected]
terv.amarina- 10marsun omistaja
marsun kurnutus on kosiskelun ääntä.marsu kosiskelee niin uros kuin naaras puolista kumppaniaan.se on harmitonta ja kuuluu marsun käytökseen eli ei ole tarvetta eläin lääkäriin :) tytöillä kurnutus on kiiman merkki mutta urokset tekevät sitä jatkuvasti ja voivat yrittää jopa astua toista urosta joka on myös alistamisen merkki.nauti marsusi kurnutuksista ja ole huoleti:)
- - x - x -
10marsun omistaja kirjoitti:
marsun kurnutus on kosiskelun ääntä.marsu kosiskelee niin uros kuin naaras puolista kumppaniaan.se on harmitonta ja kuuluu marsun käytökseen eli ei ole tarvetta eläin lääkäriin :) tytöillä kurnutus on kiiman merkki mutta urokset tekevät sitä jatkuvasti ja voivat yrittää jopa astua toista urosta joka on myös alistamisen merkki.nauti marsusi kurnutuksista ja ole huoleti:)
Marsu saattaa kurnuttaa myös ollessaan peloissaan tai hämmentynyt.
- kuikuttaja
Moikka! Marsut saattavat kurnuttaa ja pitää jos minkä laista ääntä. Minusta sinulla ei ole aihetta huoleen. Mutta tee kuitenkin perustarkastus (tarkista hampaat, katso turkki jne.) varmuuden vuoksi. Jos huomaat jotain normaalista poikkeavaa, ilmoita tuosta nopeasti eläinlääkärille! Marsut ovat pieniä eläimiä, ja jos niitä ei hoida nopeasti, ne saattavat menehtyä.
No, toivottavasti minusta oli apua! - karvapallo
Mul on noin puolitoista vuotta vanha uros marsu joka kanssa "kurnuttaa" joskus sylissä ollessaan eli uskoisin että se on tyytyväisyyttä...
- 3 marsua
Etkö ole ollenkaan lukenut marsuista? Lähes aina sivuilla kerrotaan tuosta kurnutuksesta. Nauratti tosiaan kun luin tätä viestiäsi ;D
Tosiaan kosiskeluahan se on.
Ei tästä naurusta nyt tule loppua. Siis ei todellakaan millään pahalla, mutta kun itse tietää mitä ääntelyt meinaa, ei tulisi mieleenkään, että marsuni olisi tukehtumassa yms. kun pitää niitä. Kannattaa käydä vaikka googlen kautta surffaamassa vähän marsun äänistä.;)- epätoivoinen:/
Hei, en tarkottanu tolla kurnutuksella mitään kuikutusta tai kurisemista. ja se marsu kyllä tekee sitä ihan missä paikoissa vaan. eli tiiän ainakin että se EI oo tyyttyväisyyttä.ja aina kun se "kurnuttaa" niin se vähän niin ku köhis tai sillein et se vähän niin ku raapii sen kuonoo...oon kuule lukenu melkein kaikki marsu-sivut netistä joita jotku on suositellut, "3 marsua".. eikä se pelkästä kokemattomuudesta johu että en tiiä mikä marsullani on...toivon vaan että joku ymmärtää mitä tarkoitan marsun "kurnuttamisella"!!
- sillä se selviää
epätoivoinen:/ kirjoitti:
Hei, en tarkottanu tolla kurnutuksella mitään kuikutusta tai kurisemista. ja se marsu kyllä tekee sitä ihan missä paikoissa vaan. eli tiiän ainakin että se EI oo tyyttyväisyyttä.ja aina kun se "kurnuttaa" niin se vähän niin ku köhis tai sillein et se vähän niin ku raapii sen kuonoo...oon kuule lukenu melkein kaikki marsu-sivut netistä joita jotku on suositellut, "3 marsua".. eikä se pelkästä kokemattomuudesta johu että en tiiä mikä marsullani on...toivon vaan että joku ymmärtää mitä tarkoitan marsun "kurnuttamisella"!!
Otapa ääninäyte marsusi kurnutuksesta. Ja jos olet huolissasi, miksi kysyt täältä apua kun ei kukaan näytä tietävän tuosta äänestä. Lääkäri kertoo parhaiten ongelman.
- anskunmarsula
Marsu kurnuttaa jos se tykkää tai jos se ei tykkää. Se on selkeästi matalampi ääni jos marsu tykkää.
- Anonyymi
Minulla on tyttö marsu ja kurnuttaa mutta vaikuttaa normaalilta eli ei aihetta huoleen
- Anonyymi
Sama täällä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.958110Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m906098Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875577Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot685521Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1134750Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1232518Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys442400Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e61369Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71364Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa451204