sos.etuuksien

Joka vuosi lehdet voisivat julkaista top-500 sos.etuuksien suurkäyttäjät, kun muutkin verotilastot julkaistaan vuosittain. Sitten nähtäisiin, että m i k ä ryhmä käyttää ja nauttii eniten sossun ja kelan eli toisten veronmaksajien rahoja.
16879
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Juuri lehdessä oli tilasto, että suurin käyttäjäryhmä (yli 40 %) olivat yksinasuvat miehet ja naiset, joilla oli päihde- tai huumeongelmaa sekä pitkäaikaistyöttömyyttä. Seuraavaksi suurin ryhmä oli kahden aikuisen lapsiperheet 24 %:lla ja kolmas yksinhuoltajaperheet 8 %:lla.

Valitettavasti se on vain niin, että yhteisössämme tulee olemaan aina niitä, jotka eivät työhön syystä tai toisesta kykene. Se tuntuu tietysti meidän työssäkäyvien pussissa, mutta kerro vaihtoehto? Ja vaihtoehto ei todellisuudessa ole se, että sanotaan narkomaanille, että mene töihin siitä.

Äänestä

Olet tyypillinen pelle, jolla ei ole mitään omakohtaista tietoa tai kokemusta sosiaaliturvasta. Mitä mieltä olisi kurjuuslistauksessa? Nauttisitko siitä? Mitä tarkoittaa sos.etuuksien suurkäyttäjä? Luuletko tosiaan, että etuuksia tuosta vaan käytetään? Ei, niitä joutuu ihmisarvonsa menettäneenä kerjäämään, ja saa vielä halveksuntaa osakseen.
Jos tutkittaisiin miten yritykset käyttävät hyväkseen valtion tukia, et kirjoittaisi tästä asiasta sen jälkeen yhtään mitään.

Äänestä

Kyllä lapsiperheet ja koululaiset ovat kaikkein
kallein nakertaja yhteisestä kakusta maatalouden lisäksi. Ja yhteiskunna palkkalistoilla olevat työntekiät ja virkamiehet.
Kovin monikaan em: ei tuota mitään rahassa
mitattavaa .

Äänestä

täysin loppuunkoluttu aihe tällä palstalla?!

Veronmaksajien pussiin kohdistuvat suurimmat rasitukset suuntautuvat kyllä ihan toisaalle kuin toimeentulotukeeen. Suurimpia summia vievät esimerkiksi terveydenhuolto ja koulutus, jonka piirissä kaikki me asukkaat tavalla tai toisella olemme, toiset enemmän toiset vähemmän.

Lisäksi kunnan ja valtion virastoissa istuu lukematon määrä kovapalkkaisia virkamiehiä, jota ei edes tarvita. Tämä on yksi suurimmista ongelmista Suomessa eli pienempi joukko todellisia veronmaksajia elättää muita. Voitaisiin aloittaa karsiminen vaikka sieltä katukylttien keksimisvirastosta, jossa työskentelee iso joukko ihmisiä muutaman tonnin kuukausipalkalla ja joiden työskentelytahti on kolme uutta kadunnimeä viikossa.

Äänestä

Kävisit tiputtamassa pommin postilaatikosta tai lähettäisit paketillisen koirankakkaa? Joillakin tuo toisten hädällä mässäily näyttää kohottavan itsetuntoa.

Äänestä

Kelan etuuksistakin (paitsi lapsilisästä) ainakin verot maksetaan...
Eli miten niin toisten veronmaksajien rahoja???
Pitäähän joidenkin saada meille lisää tulevia veronmaksajia...

Äänestä
  • veron maksaminen valtion antamista tuista on vain rahojen edestakaista siirtelyä eli valtio ottaa itselleen hieman takaisin antamastaan rahasta. Hyöty yhteiskunnalle siis käytännössä nolla.

    Äänestä

  • Pitäähän joidenkin saada meille lisää tulevia veronmaksajia...

    Jaa, kun äiti elättänyt "perheensä" sossun ja kelan tuilla, niin lapsi/lapset oppii, että töissäkäyntiä ei tarvita, koska sossu ja kela elättää..mitä hyötyä lapsista, jotka eivät aikuisina tee töitä, koska niille ei ole opetettu, että töitä pitää tehdä..

    Äänestä

  • vaan laatu.. kirjoitti:

    Pitäähän joidenkin saada meille lisää tulevia veronmaksajia...

    Jaa, kun äiti elättänyt "perheensä" sossun ja kelan tuilla, niin lapsi/lapset oppii, että töissäkäyntiä ei tarvita, koska sossu ja kela elättää..mitä hyötyä lapsista, jotka eivät aikuisina tee töitä, koska niille ei ole opetettu, että töitä pitää tehdä..

    Kuinkas lyhyt mielestäsi äitiysloman pitäisi olla? 1 kk/per lapsi vai ja ilman Kelan tukia?
    Ja siinä ensimmäisten ikävuosien aikanahan lapsi oppiikin että Kela elättää, jos vaikka hoitovapaan (3v) tähän äitiysloman perään pitäisin, että voisin itse hoitaa pienimmät lapseni...
    Hui, mitenhän huono ihminen oikein olenkaan kun olen 4 lasta saanut ja äitiyspäivärahaa Kelalta saanut... Sossusta en mitään saa tai oikeastaan en ole kysynytkään kun ilmankin hyvin toimeen tulee, on meinaan palkasta (eli töissä olen ollut) laskettu äitiyspäiväraha...

    Äänestä

Kaipaisin myös jonkinlaista julkista listaa siitä, kuinka paljon eri edustajat käyttävät mainosmarkkoja valtaansa pönkittääkseen, kuinka paljon he edustavat meidän veroeuroillamme ja mitä hyvää ko. edustaja on saanut aikaan kaudellaan. Selkeitä lukuja ja infoa.

Äänestä

Suuri ja kasvava toimeentulotuenkäyttäjäryhmä on pientä eläkettä saavat vanhat henkilöt, joiden eläke ei enää riitäkään kun tulee sairauksiin liittyviä maksuja. Se joukko, joiden eläke jää todella pieneksi on myös kasvamassa, koska työttömyys, kotiäitiys ja pienipalkkaiset pätkätyöt eivät kerrytä eläkettä tarpeeksi. Suuten ikäluokkien eläköityessä tulee käymään niin, että kuntien sosiaalimenot toimeentulotuen piirissä kasvavat, koska eläkeläisten rahat eivät yksinkertaisesti riitä.

kaikki kunnia siis niille, joilla on nyt enemmän kuin se 1,6 lasta vaikka käyttäisivätkin nyt näitä sosiaalietuuksia, koska lapsista kuitenkin kasvaa veronmaksajia paikkaamaan sosiaalitoimen rahavajetta.

Lapsiin sijoitettu toimeentulotuki maksaa aina itsensä takaisin.

Äänestä
  • what monkey sees monkey does eli jos äippä ei tee duunia niin lapsikaan ei aikuisena. piste.

    Äänestä

  • sees monkey does kirjoitti:

    what monkey sees monkey does eli jos äippä ei tee duunia niin lapsikaan ei aikuisena. piste.

    Olet hyvin aktiivinen suremaan yh-äitien lasten tulevaisuuden työllistymisnäkymiä.

    Onko sinulla lapsia ja miten olet heidän alkavaa työrupeamaansa viitoittanut?

    Oletko kenties näyttänyt näitä kirjoituksiasi heille ja siirtänyt vihasi yksinhuoltajuutta kohtaan myös heihin? Oletko kertonut heille totuuden; millaisia työtävieroksuvia luusereita yh-ISÄT ja -ÄIDIT ovat? :D

    Äänestä

  • sees monkey does kirjoitti:

    what monkey sees monkey does eli jos äippä ei tee duunia niin lapsikaan ei aikuisena. piste.

    kautta useita lapsiperheitä, joissa isä tai äiti (tai molemmat) ovat olleet pitkäänkin työttömänä ja joiden lapset ovat kouluttautuneet ja työelämässä. Älä siis puhu, mitä sylki suuhun tuo!

    Äänestä

Tosi asiassa eniten näitä veronmaksajien rahoja käyttää eniten ne niin sanotut "hyväntekijät" eli keiden palkka maksetaan veronmaksajien rahoista siis sossutädit, kelan ja työkkärin toimihenkilöt,jotka näin hyötyy köyhistä kaikkein eniten ja ne olis muuten ite työttömiä sosiaalipummeja joilla ei olis mitään virkaa tässä maailmassa.

Äänestä

veroja että menee oman tarpeen yli käyttäessäsi yhteiskunnan verovaroilla tuotettuja ilmaispalveluja?
Jos sinulla lapsia niin älä huoli, veroeurosi eivät riitä edes heidän koulu, terveudenhuolto sekä ym ilmaispalvelujen kattamiseen ellet sitten nauti erittäin suurta palkkaa yli keskiverto suomalaisen palkkatason.
Fakta: Teet sitten mitä tahansa niin muista siihen on tarvittu veroeuroja eikä varmasti ole vain sinun pussistasi pois.......

Äänestä

Kommentoi aloitusta


käyttäjät esiin! kirjoitti:

Joka vuosi lehdet voisivat julkaista top-500 sos.etuuksien suurkäyttäjät, kun muutkin verotilastot julkaistaan vuosittain. Sitten nähtäisiin, että m i k ä ryhmä käyttää ja nauttii eniten sossun ja kelan eli toisten veronmaksajien rahoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu