Mulla on noin tuhannen neliön tontti. Toiveeni on yksikerroksinen talo asuinpinta-alaltaan noin 140 m2 sekä lisäksi autotalli varastotila (ja vielä autokatos kakkosautolle).
Kovin paljon ei löydy valmiissa pohjamalleissa (talopakettitoimittajilla) autotalleja sillain kiinni talossa, että sieltä saisi sisäänkäynnin taloon? Vai perustuuko se johonkin palomääräyksiin, ettei autotallista voi olla ovea asuintiloihin.
Olen kehitellyt itse talopohjaa, jossa olis k oh khh ph s ja lisäksi 4 tai mielellään 5 makuuhuonetta. Nämä pitäs saada mahtumaan yhteen kerrokseen sekä autotalli ja varastotila taloon kiinni ja lisäksi niistä pääsy asuinhuoneistoon. En haluaisi mitään monikulmaista taloa, vaan mahdollisimman yksinkertainen ja tehokkailla neliöillä mielellään suorakulmainen tai L-mallinen, jolloin rakennuskustannukset pysyisi vähäisten nurkkien ja muotojen takia mahdollisimman alhaisina.
Aion mennä jossain vaiheessa suunnittelijan luokse teettämään suunnitelmat toivetalostani. Onko siitä hyötyä, että autotalli olisi talossa kiinni ja siitä pääsis kakkossisäänkäyntinä asuinhuoneistoon (kertokaa kokemuksia)? Vai onko minun pakko tyytyä 1,5-kerroksiseen taloon tai autotalli erilliseen rakennukseen.
Autotalli ja 1-kerroksinen talo
12
7117
Vastaukset 12
- qqqqqqb
tekisin autotallin eri rakennukseen,
olen tehnytkin, vaikka -70 luvulla yritettiin yhteen.- alkuperäinen kirj.
Osaatko heittää kokemuksia tai perusteluja, miksi autotalli kannattaa laittaa eri rakennukseen.
- talon päähän
ja sisäänkäynnin suoraan sisälle. Miksi keksiä pyörää uudestaan?
- alkuperäinen kirj.
Niihän sitä saa mihin talopakettiin tahansa, mutta suurin osa eri talovalmistajien talomalleista ei miellytä pohjaratkaisultaan mun tarpeita. Olen aikeissani piirrättää talon pohjan jollakin suunnitelijalla ja vasta sitten valitsen talopakettitoimittajan (en edes harkitse älväriä).
Itse asiassa ongelmani ydin onkin juuri siinä, että suorakulmaisen malliseen taloon on vaikeaa viidellä makuuhuonella sovittaa autotallia talon kylkeen, jos vielä tonttikin on tuota tuhannen neliön kokoluokkaa. - puutetta jos
alkuperäinen kirj. kirjoitti:
Niihän sitä saa mihin talopakettiin tahansa, mutta suurin osa eri talovalmistajien talomalleista ei miellytä pohjaratkaisultaan mun tarpeita. Olen aikeissani piirrättää talon pohjan jollakin suunnitelijalla ja vasta sitten valitsen talopakettitoimittajan (en edes harkitse älväriä).
Itse asiassa ongelmani ydin onkin juuri siinä, että suorakulmaisen malliseen taloon on vaikeaa viidellä makuuhuonella sovittaa autotallia talon kylkeen, jos vielä tonttikin on tuota tuhannen neliön kokoluokkaa.tuhanteen neliöön ei talli mahdu. Palkkaa ammattiauttaja töihin.
Täällä päin tehdään taloja 500 - 600 neliön tonteillekin talleineen ja autokatoksineen. - Jos se ei mahdu tontille,
alkuperäinen kirj. kirjoitti:
Niihän sitä saa mihin talopakettiin tahansa, mutta suurin osa eri talovalmistajien talomalleista ei miellytä pohjaratkaisultaan mun tarpeita. Olen aikeissani piirrättää talon pohjan jollakin suunnitelijalla ja vasta sitten valitsen talopakettitoimittajan (en edes harkitse älväriä).
Itse asiassa ongelmani ydin onkin juuri siinä, että suorakulmaisen malliseen taloon on vaikeaa viidellä makuuhuonella sovittaa autotallia talon kylkeen, jos vielä tonttikin on tuota tuhannen neliön kokoluokkaa.niin turha edes miettiä. On tosiaan aika vaikea tehdä 1000 m2 tontille niin pitkä pötkö, että saa talon ja tallin vierekkäin. Tekisin mieluummin puolitoistakerroksisen talon ja siihen tallin viereen. Korkeampi talo on myös paremman näköinen, yksikerroksinen on tosi vaatimattoman näköinen ja onhan näköalojakin kiva saada.
- näillä ehdoilla
Suomen rakentamismääräyskokoelma, E4 (2005) Autosuojien paloturvallisuus, ohjeet:
"2.4 Yhteydet muihin tiloihin
Autosuojasta voi olla yhteys rakennuksen muihin
tiloihin. Yhteys umpinaisesta autosuojasta muun tilan uloskäytävään, tulisijalliseen tilaan tai tilaan, jossa oleskelee ihmisiä, sallitaan kuitenkin vain sellaisin järjestelyin, että myrkyllisten tai palavien kaasujen
leviäminen on tehokkaasti estetty. Tällaiseksi
järjestelyksi hyväksytään esimerkiksi ovin rajoitettu tila, jonka läpi kuljettaessa molempia ovia ei jouduta samanaikaisesti avaamaan.
Autosuojasta ei sallita yhteyttä palovaaralliseen eikä räjähdysvaaralliseen tilaan."- Pyhätehti
"...muun tilan uloskäytävään, tulisijalliseen tilaan tai tilaan, jossa oleskelee ihmisiä..."
Uloskäytävä:
- tuulikaappi
- eteinen
- porrashuone
- aula, yhteys johonkin toiseen huoneeseen
- tila, josta kulku toiseen huoneeseen (esim. pukuhuoneesta pesuhuoneeseen)
Tulisijallinen tila:
- takkahuone
- takallinen olohuone
- keittiö
Asuinhuone
- makuuhuone
- olohuone
- mikä tahansa yli 7m2 ikkunallinen huone (rak.valvonta tulkitsee esim. KHH:n osalta)
Eli kaikkein helpointa on tehdä pieni välihuone, joka toteuttaa tuon palokaasujen leviämisen rajoittamisen.
- Arska
kulku talliin taka eteisen kautta.
linkki pohjakuvaan: http://www.arijanina.net/Talo_projekti/Tietoja_talosta/01.jpg- noinkin voi
Olohuoneen kautta siis...
Autotallin ja varsinaisten asuintilojen väliin tulee laittaa eristävä ovi (palo-ovi). Autotallista voidaan tulla palo-oven läpi vaikkapa pieneen tuulikaappiin tai varastoon ja siitä eteiseen tai varaston/eteisen kautta kodinhoitohuoneeseen. Mikä näppärintä on, kunhan on autotallin ja varsinaisten asuinhuoneiden välissä jokin muu sopiva tila.
Meillä autotalli - varasto - alaeteinen. Hyvin toimii ja toimi edellisessäkin.
- Asrak
Mittatilaustalot valmiiksi tehtynä pohja, putki, iv töineen p.0408522056
- äveriäs
Pieni on tontti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1131403
- 45921
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50746Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r133704- 70676
- 67626
- 53607
- 55565
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.115525Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20500Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e101485Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32478- 34477
- 55468
- 5468
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?118466Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453- 49447
- 52413
- 42410