Saako Finnairin ja muiden yhtiöiden koneessa pitää kännykkää auki, lähettää tekstiviestejä, puhua puhelimeen? Näin ei ollut ennen vanhaan, entäs nykyään?
Kännykkä ja lentomatkailu
Julia
11750
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Koneessa saa puhua kännykkään, lähettää tekstiviestejä ja pelata kännykkäpelejä. Koneissa saa myös tupakoida.
Finnairin koneissa on nykyään disko koneen perässä, siellä saa tanssia ja juoda ilmaista viinaa.
Lisäksi Finskin koneissa on nykyisin vapaapaikkavalinta, eli siihen maihinnousukorttiin ei tule penkin numeroa, vaan kun pääset sisään koneeseen tappelet itsellesi parhaan paikan.
mutta kun koneessa ei ole kenttää!!!! Et saa kuuluvuutta, vaikka kuinka haluaisit. Lentokoneessa ei voi (ei kenttää!) , eikä saa (voi haitata ohjausjärjestelmän apuja) puhua puhelimeen!!!
ja Finnain lennoilla saa myös oman Nokialaisen omaksi, se on laitettu valmiiksi istuintaskuun, siihen samaan paikkaan missä on turvaohjeet ja eikun soittelee. On muuten mukavaa kun 230 ihmistä puhuu samaan aikaan, siinä se lomalento tuntuu ihanalta kun sitä kuuntelee.
sitä ennen pärjättiin kun ei ollut Floraa, eiku kännykkää? ei kai mitenkään....ja tai korvalappu MP3 soitinta...se kuulemma laitetaan jo vaivoille kun napanuora katkaistaan laitoksella jo korvaan valmiiksi. Kasvaa kivasti korvan sisään ja ei voi siitä pudota sitten isompana.
Lomalennoilla on lentopallokenttä, jalkapallokenttä ja koripallokenttä. Lajin voit itse valita. Jos et halua urheilla voit mennä lasten kanssa leikkikentälle, sekin löytyy.
joka vastasi oikein monta kertaa, kiitti vaan, ajattelin tässä roudata soittimeni ja puhelimeni sellaiseen Jerry Lewis -tyyppiseen koneeseen, jossa penkit valuu kentälle koneen takaosasta kun kone nousee ilmaan!
Sitte ainaski saa soitella! Ja kenttää piisaa!
Kaikkien yhtiöiden koneissa saa puhua kännykkään ja lähettää tekstiviestejä. Kenttää löytyy nykyään kaikkista koneista. Lisäksi WLAN:n ja Bluetoothin käyttöä suositellaan, koska se tehostaa lentokoneen suunnistuselementtien toimintaa, eli käytännössä lentokoneen GPRS toimii tehokkaammin.
Minkään elektronisen laitteen käyttö ei ole enää nykyään kiellettyä lennon missään vaiheessa.
Olin viimeksi ulkomaalaisella lennolla, ja mielestäni lentoemännät kuuluttivat jotain kännykän käytöstä, mutta asia jäi epäselväksi, kun ne kuulutukset olivat epäselviä.
No yleensä olen pärjännyt ilman puhelintakin lennoilla.
Jos et ymmärrä ULKOMAALAISEN (?) lennon kuulutuksia, kannattaa opiskella siellä amiksessa englannin kurssi.
Vai että pärjäät lennolla (korkeintaan 16 tuntia) ihan ilman puhelinta? Mitä jos tulee äitiä ikävä?
Voi ristus, missä tuollaisia lapsia kasvaa?
englantia ihan riittävästi, tarkoitin sanoa että viime reissulla kuulutuslaitteet särisivät niin että ei saanut sanoista selvää, did you understand already?
Finnairin kuulutuksista saa selvää, mutta kun lentoyhtiöitä on niin monenlaisia. Enkä tarkoittanut lörpötellä puhelimessa, lähinnä tekstiviestikirjoittelua vaan.. nyt täytyy jo pakata laukku, moi!