miksi työkkäri hiostaa koko ajan uusilla harjoittelupaikoilla? edellisestä harjottelusta oli kuukausi ja sitten soitettiin työkkäristä,annettiin 3 vaihtoehtoa ja niistä piti valita minne menee harjoitteluun. ja niistä oli siis pakko valita,joten tämän hetkinen harjoittelupaikka ei ole mieluinen,no ei kauhea,mutta ei mieleinenkään.
miksi jotkut saa loikoilla kuukausi kaupalla liikauttamattakaan eväänsä?
itse olen hakenut useisiin kouluihin,käynyt pääsykokeissa,hakenut töitä,opiskelen avoimessa jne.silti työkkäri koko ajan kimpussa!!
olen kylläkin nuori,alle 25v. että siks kai ne panostaaki muhun.mut silti!?
miksi jotkut saa loikoilla kuukausi kaupalla liikauttamattakaan eväänsä?
itse olen hakenut useisiin kouluihin,käynyt pääsykokeissa,hakenut töitä,opiskelen avoimessa jne.silti työkkäri koko ajan kimpussa!!
olen kylläkin nuori,alle 25v. että siks kai ne panostaaki muhun.mut silti!?
Vastaukset 14
Vanhimmat
enempi sinulle kertyy työvuosia sitä suurempi eläke tulee tulevaisuudessa.Jos lorvit koko elämäsi,saat kituuttaa loppuikäsi 200€ kk.tuloilla.Se vie henkiset voimat,eikä ole mitään elämää.
joo,mutta kun tarkoitus olisi nyt ensin päästä koulunpenkille hankkimaan korkeakoulutkinto. ja sitten päästä todelliseen työntekoon.
ei oo mun vika,etten ole sattunut pääsemään sisään kouluihin,vaikka läheltä on liipannutkin. aktiivisesti siis haen kouluihin ja teen työtä sen eteen että pääsisin opiskelemaan,sitten nää työkkärin harjottelut sotkee kaiken.
... työharjoittelusta eikä muistakaan työkkärin ilmaistöistä. Palkkatukityöstä kertyy.
"ei oo mun vika,etten ole sattunut pääsemään sisään kouluihin,vaikka läheltä on liipannutkin"
No kenenkähän vika se sitten on? Ehkä kannattaisi harkita jo jotain muuta, kun et tuohon ikään mennessä ole onnistunut saamaan paikkaa. Kyseinen opinahjo ei selvästikään ole sinua varten, kun et kynene läpäisemään pääsykokeita. Miten luulet suoriutuvasi varsinaisista opinnoista, kun jo pelkän päääsykokeen läpäiseminen vaatii sinulta vuosia.
Ei millään pahalla, mutta suosittelisin sinua pikkuhiljaa katselemaan jotain muutakin vaihtoehtoa.
"kun et tuohon ikään mennessä ole onnistunut saamaan paikkaa." ja mistähän sä mun iän tiedät?
ja sitä se monenkin kohdalla on,että suositulle alalle joutuu suuressa kaupungissa hakemaan useasti. ja näinköhän tiedoissa/taidoissa vikaa jos on päässy tosi hyville varasijoille.
kyllä jo pari tutkintoakin taskussa,mutta haluan amk/korkeakoulututkinnon lisäksi ja aion päästä sisään sinne minne haluankin. amk-taustaa jo ennestään. että melko turhaa toi sun,mun aliarviointi.
ja todellakin olen läpäissyt kokeet ja hyvinkin,mutta liiallisen hakijamäärän vuoksi olen silti jäänyt 1.hakusijalla olevan paikan ulkopuolelle.pienestä ollut kiinni! Ja tuosta iästä,kun totesin alussa,että olen nuori,alle 25v. niin mistä sä tiedät olenko 18 vai 24?
on 467,23€ jos ei työ eläkettä ja vuokratuki max370€ josta oma vastuu 110€
Minimissään jää noin vain 360€ eli sossu tuki määrä.Tietysi kaikki sähkö,lääkäri,lääkkeet ja muut maksaa sossu.
Sehän tässä yhteiskunnassa on nyt takan kun nuoret eivät saa mistään mitään töitä niin ei ne saa myöskään mitään suuria eläkkeitä kun ovat vanhja kun ei ole ketään maksamassa veroja hamassa tulevaisuudessa. Jo nyt vouhotetaan työvoimapulasta ja mitä se on 40 v. päästä?!?
Olet ollut pääsykokeiden jälkeen jollakin varasijoilla ja useasti. Nytkin kuukauden ihan vapaana, sillä ajalla opiskelee ja jos oikein tahtoo, niin työpäivän jälkeenkin voi tunnin pari käyttää niihin pääsykokeisiin ja sillä mennään sisään, että heilahtaa. Ei kai sinulla ole rima liian ylhäällä. Käytitkö todella tuon vapaan kuukauden erittäin hyödyllisesti?
JOS..lukisit tarkemmin niin tällä hetkelläkin opiskelen avoimessa...opiskellut jo pari kuukautta. ja ei pääsykokeita AINA järjestetä. syksyn yhteishakuun,totta kai olen osallistunut!
mutta tämän asian puiminen täällä saa riittää :) kiitos,"mielipiteistänne". Tämä keskustelu päätetteköön tähän.
vastaamassa noita "katso peiliin ja elä sen mukaan"-viestejä.
Kyllä jokainen täysijärkinen tietää, että opiskelupaikoista saa nykypäivänä taistella. Kannattaa yrittää juuri sinne opiskelemaan minkä kokee mieluisimmaksi alaksi.
Minä sopeuduin opiskelemaan ihan väärää alaa eikä valmistumisen jälkeen ole töitä löytynyt. Nyt kaduttaa kun en sinnikkäämmin yrittänyt omalle alalle - sillä alalla olisi nyt töitä.
"olen kylläkin nuori,alle 25v. että siks kai ne panostaaki muhun.mut silti!?"
Tällaista kiristystä kutsutaan nykyään kannustukseksi.
Suomen laki ei ole kaikille sama. Olet alle 25 vuotias. Alle 25 vuotiailla on virallisesti eri laki kuin sitä vanhemmilla.
No voi sääli, olkaa kiitollisia kun teille niitä työtilaisuuksia järjestetään. Niistä saatte sitä paljon kaivattua ja opettavaa TYÖKOKEMUSTA. Kolme kuukautta sitä on vaikka kepinnokassa jos niikseen tulee.