Mikähän siinä vieläkin on, kun imatralaisissa liikkeissä eiVIELÄKÄÄN panosteta ystävälliseen palveluun ? Lappenrantalaisissa liikkeissä on aivan erilaista, myyjät ovat todella pirteitä ja kohteliaita. Täällä esim. marketissa ei edes tervehditä asiakkaita ja tontuu useinkin, että ei ole oikein tervetullut koko myymälään. Olisi koulutuksen paikka ? Venäläiset myyjät kyllä erottuvat edukseen kohteliaisuudessa ja palvelualttiudessa.
Ystävällistä
palvelua
112309
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
olisivat kaikki venäläisiä. Asiakkaista suuri osa alkaa ollakin.
Kiinalaisetkin varmaan tulisivat mielellään palvelemaan meitä suomalaisia hapan-naamoja.
Toteamuksesi:"Venäläiset myyjät kyllä erottuvat edukseen kohteliaisuudessa ja palvelualttiudessa."
toteutuu toivottavasti piankin.
Muistatko aikaa, jolloin kävimme vanhassa Neuvostoliitossa asioimassa kaupoissa. Siellähän olikin kohteliasta ja palvelualtista väkeä.Saimme tasan sen mitä ansaitsimmekin. Olemmehan me suomalaiset kohteliaisuuden perikuvia.
Hyvää jatkoa sinulle ja toivottavasti toiveesi toteutuu.
venäläiset asiakkaat, vai voiko joku täällä väittää siis joku suomalainen ja Imatrailainen, etteikö olisi joutunut luovuttamaan jonopaikkaansa venäläisille?
Minun ei ole tarvinnut luovuttaa paikkaani kenellekkään. Jos näin kävisi, niin kyllä asiasta kuultaisiin.
pitämään puoliasi jatkossakin? Ja puolustaa tarvittaessa jotain reppanaa mummoa, jota on etuiltu?
toisia asiakkaita v****taa. Myyjille on aivan sama kuka siinä jonossa seisoo ja missä järjestyksessä.
Ja ihan samaa voi sanoa paikallisista baareista.Etenkin Bullsissa on erittäin nuiva palvelu,muutamaa baarimikkoa lukuunottamatta.Kannattaisi vaikka panostaa siihen asiakaspalveluun,kun Onnela muutenkin jyrää jalkoihin.Muuten mielummin tulisi kannatettua paikallista yrittäjää,mutta ei niitä nuivianaamoja siellä tiskintakana jaksa katsella. Onneksi asiakas voi aina valita,missä iltansa viettää.
"Onneksi asiakas voi aina valita,missä iltansa viettää."
Ja sekin on ihan oma valinta missä asioi ostoksilla. Ei muuta kun etsimään sellasta kivaa liikettä. Ja eikös joka kaupasta löydy joku asiakaspalauteboxi, mihin voi laittaa viestiä.Jotta menee tieto perille.
En kyllä olisi tosta asiasta niinkään samaa mieltä. Ainakaan Imatralla en ole törmännyt mitenkään erityisen ystävällisiin venäläisiin myyjiin. Kyllä niitä on löytynyt ihan suomalaisista. Ainahan löytyy niitä "naama nurinpäin" olevia, mutta yleisesti ihan kohtuullista palvelua olen saanut. se on kyllä totta, että sellainen yleinen palveluhenkisyys on kadoksissa. Kaiketi se on tää suomalainen luonne. Lappenrannan liikkeissä en ole huomannut yhtään sen parempaa palvelua kun imatrallakaan.
Olen asunut Imatralla pian 10 vuotta, ja ainakin minä olen saanut tosi hyvää palvelua melkein kaikkialta.
Jos palvelu klikkaa, saattaa vika olla myös asiakkaassa. Jaksaisitteko te olla erityisen ystävällisiä kärttyiselle, itseriittoiselle asiakkaalle, joka suu mutrussa ja niskat luimussa tulee liikkeeseen katsoen myyjää kuin vanhaa rukkasta?
Toisekseen; kyllä myyjilläkin on pahoja päiviä. Ajatelkaa jos äijä on ollut ryyppäämässä edellisen yön tai ollut viikon-pari niin väsynyt ja ärtynyt, että seksikin on jäänyt, lapset ovat kiukutelleet koko aamun, pomo on haukkunut heti aamutuimaan. Ei siinä varmasti jaksa kukaan isommalti samana aamuna lirkutella.
sanoo hän........