tulin viikon lomamatkalta maltalta täsä vasta.
Ongelmana on että haluan takaisin, eikä oo rahaa. Kielimatkalle en voi mennä koska ovat niin kalliita (oon siis 17). Olisko ihanat ihmiset ehdotuksia että miten pääsisin sinne mielellään useaksi viikoksi, voisin hakea jotaki työtä sieltä mutta miten. Tää kuulostaa aika epätoivoiselta. Mut en oo mikää rikas ja haluun vaa maltalle. ehdotuksii, lähetää kimpassa=)
haluaa takas
4
1126
Vastaukset
- että olet 18v.
Odota että olet täysi-ikäinen ja etsi Au-pair paikka. Eihän mikään perhe ota alaikäistä vastuulleen. Toinen vinkki; hanki itsellesi ammatti,
vaikka sairaanhoitaja, niin töihin pääsee minne hyvänsä.- maltalle
Tuota, en ole ihan 17, täytän tässä kuussa. Ensinnäkin en jaksaisi odottaa vuotta, toiseksi vähän pelottaa mennä aupairiksi, perhehän voi olla millanen vaan ja voi teettää liikaa töitä. Haluaisin omaakin aikaa jne.
Olen lukion tokalla, olen ajatellut että voisha sitä mennä johonki, mielelläään maltalle, mutta raha on aika brobleema tässä asiassa. =( - valletta
maltalle kirjoitti:
Tuota, en ole ihan 17, täytän tässä kuussa. Ensinnäkin en jaksaisi odottaa vuotta, toiseksi vähän pelottaa mennä aupairiksi, perhehän voi olla millanen vaan ja voi teettää liikaa töitä. Haluaisin omaakin aikaa jne.
Olen lukion tokalla, olen ajatellut että voisha sitä mennä johonki, mielelläään maltalle, mutta raha on aika brobleema tässä asiassa. =(Odota että olet 18. Käy lukio loppuun, sitten voit vaikka hakea Maltan yliopistoon opiskelemaan bachelor tai maisteri-tutkintoa. Taikka sitten haet Suomessa johonkin yliopistoon tai ammattikorkeeseen, jolla on Maltan kanssa vaihtosopimus (erasmusvaihto) ja sitä kautta menet vaihtariksi Maltalle.
tai sitten lukion jälkeen au pairiksi esim. eiköhän niitä perheitä voi vaihtaa helposti ja muutakin työtä löytyy. Totta, ei koskaan tiedä viihtyykö perheessä mutta kannattaa sopia työtehtävistä ja ajoista hyvin etukäteen. Onhan au pairillakin omaa aikaa. - loppuun
valletta kirjoitti:
Odota että olet 18. Käy lukio loppuun, sitten voit vaikka hakea Maltan yliopistoon opiskelemaan bachelor tai maisteri-tutkintoa. Taikka sitten haet Suomessa johonkin yliopistoon tai ammattikorkeeseen, jolla on Maltan kanssa vaihtosopimus (erasmusvaihto) ja sitä kautta menet vaihtariksi Maltalle.
tai sitten lukion jälkeen au pairiksi esim. eiköhän niitä perheitä voi vaihtaa helposti ja muutakin työtä löytyy. Totta, ei koskaan tiedä viihtyykö perheessä mutta kannattaa sopia työtehtävistä ja ajoista hyvin etukäteen. Onhan au pairillakin omaa aikaa.ja pyri vaikka oppaaksi, niin sitten näet että tehdä työtä ja asua vakinaisesti jossain turistipaikassa, elämä on muutakin kuin bailausta ja hauskanpitoa.
Samanlainen arki se on joka paikassa.
nimimerkki: itse kokenut
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1762145
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo381503Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1321184Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56942Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol254883- 55866
Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20812Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S18745Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58733Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis209707