Hei, Tietäisikö joku kannattaako Moskova-Helsinki junalipun ostaa Venäjältä, vai Suomesta ennen lähtöä? Pitääkö muuten paikkaansa että Moskovanjunassa makuuvaunuja ei ole erikseen miehille ja naisille?
Junalippu Suomesta vai Venäjältä?
Tietämätön junamatkaaja
5674
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
....valuuttakurssin mukaan. Lippujen hinnat on sovittu euroina ja RZD myy niitä ruplilla. Hinta lienee aika lailla sama ostit lipun sitten kummalta puolelta tahansa. Venäjällä muuten tulee aina varsinaisen matkalipun hinnan päälle myyntitoimiston komissio matkavakuutus.
Tolstoissa (Suomesta lähtevässä) pyritään siihen että sekahyttejä ei olisi. Aina tämä ei kuitenkaan onnistu / toteudu.
Venäjän puolelta lähtevässä junassa voi aina varautua siihen että saa matkustaa sekahytissä.
pari vuotta sitten moskovasta ostettu lippu oli halvempi kuin helsingistä ostettu. nykyisistä hinnoista en tiedä. miehille ja naisille ei ole eri makuuvaunuja joten voit joutua tuntemattomien miesten tai naisten kanssa samaan vaunuosastoon.
onkin parasta antia ujolle maalaispojalle venäjän junamatkailussa....
Ainakin Viipuriin ja Viipurista Suomeen kannattaa ostaa juhalippu Suomesta , on muutaman euron halvempi ja sen voi ostaa muistaakseni muutama viikko etukäteen , Venäjällä kun on tänä syksynä parina viikonloppuna ollut myynnissä vain eioota.
Ehdottomasti Suomesta, ei ole mitään 100-200Rub palvelumaksuja. Ainakin paikkalippu SPB-Suomi on halvempi Suomesta ostettuna. Ja jos laskutat esim. firmaa lipulla niin suomalainen lippu on selkeämpi kuitti