Ihastuin häneen heti kun ensimmäistä kertaa näin, jo vuosia sitten. Totesin hänet heteroksi ja estin ajatukseni väkisin, jotka yhä uudestaan karkasivat hänen luokseen. Nyt hän on pitkään ollut sinkku, ja vitsailee asioista, jotka saavat minut toivomaan, että olisi edes pienen pieni mahdollisuus olemassa...
Olen hänen ystävänsä, mutta muuta ei voi olla eikä tulla, olen siitä varma. Mutta miksi hänen täytyy olla niin ihana, niin valloittava, niin lämmin, niin hauska...Niin kaunis :/ Miten voin olla hänen ystävänsä, kun tunnen ihan muuta kuin ystävyyttä?
Olen hänen ystävänsä, mutta muuta ei voi olla eikä tulla, olen siitä varma. Mutta miksi hänen täytyy olla niin ihana, niin valloittava, niin lämmin, niin hauska...Niin kaunis :/ Miten voin olla hänen ystävänsä, kun tunnen ihan muuta kuin ystävyyttä?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Minä ratkaisin asian niin, että en kehitellyt ystävyyttä tuollaisessa tilanteessa. Se oli liian vaikeaa. sitäpaitsi ajattelin, että ennemmin tai myöhemmin häntä alkaisi inhottaa minun "kuolaamiseni" siinä vieressä. Ajatuksena se, että hänestä toipuminen ystäcyystasolle olisi voinut kestää tosi kauna :).Parempi näin, että hänellä on oma elämänsä ja minulla omani. Jos tiemme joskus kohtaavat, liikutaan asiatasolla.
tuohan kuulostaa ihan siltä, että hän yrittää viestittää sinulle, että kiinnostat jollain tasolla! Älä unohda, että vitseissäkin on yleensä puolet totta.
Sitä paitsi kuulostaa siltä, että olet nähnyt hänestä vain sen ihanan, valloittavan ja lämpimän puolen.. Miksi näin? Eikö hän koskaan ole seurassasi huonolla tuulella/väsynyt/vihainen? Niinpä. Missähän syy? Jokaisella meillä kun riittää niitä huonojakin päiviä, jolloin tulee sanottua pahasti ja loukattua jokaista vastaan tulijaa, ellei se ole joku erityinen, jolle ei haluta purkaa huonoja tunteita :)
Eli ei muuta kuin rohkeasti vihjailemaan itsekin asiasta! Ei se ota, jos ei annakaan, vai mitä? Ja ainahan voit peruuttaa, jos et saa vihjailuillesi vastakaikua ;) Laita vaan samalla tavalla huumoria peliin ja kokeile, missä mennään!
Juuri tuolla tavalla haluaisin ja toivoisin voivani ajatella ;) Mutta sitten tässä on aina nämä kysymykset, että jos kyseessä on todellakin vain kaveruus. Mutta viime aikoina olen *vahingossa* katsonut huuliinsa hänelle puhuessani ja olen saanut vastakatseen omiini takaisin...Olen leikilläni myös kaatanut hänet syliini, jossa hän on viipynyt hetken ja pitänyt siitä mitä vasten on nojannut ;)
Mutta untahan tämä vain todennäköisesti on.