miten toimitte?

Naimiaiset tulossa.

Eli meidät vihitään maistraatissa ja siunaus on sitten kirkossa jonka jälkeen kekkerit. Kuinka tämä käytännössä tapahtuu? Suoritetaanko vihkiminen mahdollisesti jo aikaisemmin eli eri päivänä kuin hääjuhla? Jos näin on, hääpäiväksi ei sitten luonnollisesti tulekkaan se kuin oli suunniteltu? Mitä tilaisuuteen puetaan päälle jos hääjuhla varsinaisesti on sitten silloin kirkossa jne??????

Olen (luonnollisesti) hommassa ensikertalainen joten hyvät neuvot kalliit tänne kiitos =)

5

1028

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ex-kaaso

      kukin tavallaan, eli ihan itse saatte valita teille sopivimman tavan.

      Suosituin malli taitaa olla:
      Vihkiminen maistraatissa häitä edeltävällä viikolla (arkipäivänä ja virka-aikana) (mukaan pari todistajaa esim. kaaso ja bestman). Tätä moni käy juhlistamassa vihkimisen jälkeen sitten lounaalla tms.

      Avioliiton siunaus kirkossa ja hääjuhla heti sen jälkeen.

      Maistraattiin voi pukeutua haluamallaan tavalla. Useimmat laittaa siistit juhlavat vaatteet, mutta ei kuitenkaan varsinaista hääpukua (niiden aika on useimpien mielestä sitten siunaamisen ja hääjuhlan aikaan)

    • Syksyn morsian

      Meidät vihittiin henkikirjoittajan toimesta kotona. Läsnä olivat kummankin vanhemmat ja kaaso sekä bestman. Vihkimisen jälkeen oli pientä suolaista purtavaa, kuohuviiniä ja kahvia. Tunnelma oli ihan kiva, henkikirjoittajakin jäi joksikin aikaa tilaisuuteen juttelemaan mukavia.

      Seuraavana päivänä oli avioliiton siunaus ja hääjuhla noin 100:lle vieraalle vuokratuissa tiloissa.

      Minulla oli vihkiäisissä jakkupuku ja morsiuskimppu. Siunauksessa ja juhlassa pitkä puku ilman kimppua. Sulhanen esiintyi kumpanakin päivänä tummassa puvussa.

      Sormuksiin on kaiverrettu oikea vihkipäivä, mutta kyllä siunauspäiväkin jää muistiin :o) Valokuvassa kävimme kumpanakin päivänä, varsinaisena vihkipäivänä otettiin lähikuvia ja siunauspäivänä kokovartalokuvia. Piirongin päälle näyttäisi vakiintuvan varsinaisen vihkipäivän vähemmän juhlava kuva meistä. Olemme siinä enemmän itsemme näköisiä.

    • pakana

      Minulle ei ole oikein auennut tämä tapa. Miksi ensin maistraattiin ja sitten vielä toinen seremonia päälle?

      • hölömö!

        Minä kuulun kirkkoon, mies ei. Hän ei halua "pilkata" kristittyjä liittymällä kirkkoon , käymällä rippikoulua jne vain sen takia että vihkiminen tapahtuisi kirkollisesti. Kävi sekin kyllä mielessä.. Ja itse en tuosta maistraatin toimituksesta piittaile, kunhan laitetaan nimet paperiin. Omassa sievässä mielessäni olen naimisissa vasta kirkon jälkeen..Tyhmää ehkä mutta.. se on mun ongelmani :D

        Nii ja onko maistraatissa tapahtuva vihkiminen kahden todistajan läsnäollessa, ilman muita joku seremonia? Aika kuiva seremonia etten sanois..


    • sitten kirkkoon

      Meidän avioliittomme alkaa ensi kesänä niin, että virallisesti meidät vihitään maistraatissa ja sitten saman viikon lauantaina liittomme siunataan kirkossa, jolloin myös pidämme hääjuhlan.

      Emme kumpikaan kuulu kirkkoon, joten tuntuisi tyhmältä käydä läpi näin aikuisiässä kastamiset ja rippikoulut vain sen takia, että pääsisimme naimisiin kirkossa. Avioliiton siunaaminen ei poikkea paljoa varsinaisesta vihkimisestä, joten sitä ei juhlaväki kirkossa välttämättä edes huomaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      149
      1545
    2. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1318
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      81
      806
    4. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      28
      747
    5. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      11
      730
    6. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      647
    7. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      609
    8. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      563
    9. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      559
    10. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      38
      529
    Aihe