miten toimitte?

Naimiaiset tulossa.

Eli meidät vihitään maistraatissa ja siunaus on sitten kirkossa jonka jälkeen kekkerit. Kuinka tämä käytännössä tapahtuu? Suoritetaanko vihkiminen mahdollisesti jo aikaisemmin eli eri päivänä kuin hääjuhla? Jos näin on, hääpäiväksi ei sitten luonnollisesti tulekkaan se kuin oli suunniteltu? Mitä tilaisuuteen puetaan päälle jos hääjuhla varsinaisesti on sitten silloin kirkossa jne??????

Olen (luonnollisesti) hommassa ensikertalainen joten hyvät neuvot kalliit tänne kiitos =)

5

898

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ex-kaaso

      kukin tavallaan, eli ihan itse saatte valita teille sopivimman tavan.

      Suosituin malli taitaa olla:
      Vihkiminen maistraatissa häitä edeltävällä viikolla (arkipäivänä ja virka-aikana) (mukaan pari todistajaa esim. kaaso ja bestman). Tätä moni käy juhlistamassa vihkimisen jälkeen sitten lounaalla tms.

      Avioliiton siunaus kirkossa ja hääjuhla heti sen jälkeen.

      Maistraattiin voi pukeutua haluamallaan tavalla. Useimmat laittaa siistit juhlavat vaatteet, mutta ei kuitenkaan varsinaista hääpukua (niiden aika on useimpien mielestä sitten siunaamisen ja hääjuhlan aikaan)

    • Syksyn morsian

      Meidät vihittiin henkikirjoittajan toimesta kotona. Läsnä olivat kummankin vanhemmat ja kaaso sekä bestman. Vihkimisen jälkeen oli pientä suolaista purtavaa, kuohuviiniä ja kahvia. Tunnelma oli ihan kiva, henkikirjoittajakin jäi joksikin aikaa tilaisuuteen juttelemaan mukavia.

      Seuraavana päivänä oli avioliiton siunaus ja hääjuhla noin 100:lle vieraalle vuokratuissa tiloissa.

      Minulla oli vihkiäisissä jakkupuku ja morsiuskimppu. Siunauksessa ja juhlassa pitkä puku ilman kimppua. Sulhanen esiintyi kumpanakin päivänä tummassa puvussa.

      Sormuksiin on kaiverrettu oikea vihkipäivä, mutta kyllä siunauspäiväkin jää muistiin :o) Valokuvassa kävimme kumpanakin päivänä, varsinaisena vihkipäivänä otettiin lähikuvia ja siunauspäivänä kokovartalokuvia. Piirongin päälle näyttäisi vakiintuvan varsinaisen vihkipäivän vähemmän juhlava kuva meistä. Olemme siinä enemmän itsemme näköisiä.

    • pakana

      Minulle ei ole oikein auennut tämä tapa. Miksi ensin maistraattiin ja sitten vielä toinen seremonia päälle?

      • hölömö!

        Minä kuulun kirkkoon, mies ei. Hän ei halua "pilkata" kristittyjä liittymällä kirkkoon , käymällä rippikoulua jne vain sen takia että vihkiminen tapahtuisi kirkollisesti. Kävi sekin kyllä mielessä.. Ja itse en tuosta maistraatin toimituksesta piittaile, kunhan laitetaan nimet paperiin. Omassa sievässä mielessäni olen naimisissa vasta kirkon jälkeen..Tyhmää ehkä mutta.. se on mun ongelmani :D

        Nii ja onko maistraatissa tapahtuva vihkiminen kahden todistajan läsnäollessa, ilman muita joku seremonia? Aika kuiva seremonia etten sanois..


    • sitten kirkkoon

      Meidän avioliittomme alkaa ensi kesänä niin, että virallisesti meidät vihitään maistraatissa ja sitten saman viikon lauantaina liittomme siunataan kirkossa, jolloin myös pidämme hääjuhlan.

      Emme kumpikaan kuulu kirkkoon, joten tuntuisi tyhmältä käydä läpi näin aikuisiässä kastamiset ja rippikoulut vain sen takia, että pääsisimme naimisiin kirkossa. Avioliiton siunaaminen ei poikkea paljoa varsinaisesta vihkimisestä, joten sitä ei juhlaväki kirkossa välttämättä edes huomaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      136
      2629
    2. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      106
      2137
    3. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      40
      1775
    4. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      40
      1599
    5. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      60
      1496
    6. Palomestari sytytti tulipalon Kankaanpäässä

      Kankaanpää ei yllätä koskaan. Oukarinkadulla syttyi rivitalossa tulipalo toukokuussa 2024. Nyt sen sytyttäjää syytetään
      Kankaanpää
      29
      1199
    7. Kuka on Farmi Suomi Riiko?

      Farmi Suomi -realityssä Riiko Sakkinen on saanut paljon tv-aikaa. Riikon ajatuksia ja toisten nokittelua sekä lopulta pe
      Tv-sarjat
      11
      1140
    8. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      58
      1140
    9. Vastuuhenkilöt

      Ketkä ovat Lapuan Kotiasunnot-yhtiön tili- ja vastuuhenkilöt? Nimet kehiin, julkista tietoa.
      Lapua
      62
      1090
    10. Pelataanko sivistyslautakunnan päätöksissä reilua ja avointa peliä?

      Huomasin, että sivistyslautakunta on tehnyt viikko sitten isoja miljoona päätöksiä lastemme koulukuljetuksissa ja kaup
      Ähtäri
      30
      756
    Aihe