Eli meidät vihitään maistraatissa ja siunaus on sitten kirkossa jonka jälkeen kekkerit. Kuinka tämä käytännössä tapahtuu? Suoritetaanko vihkiminen mahdollisesti jo aikaisemmin eli eri päivänä kuin hääjuhla? Jos näin on, hääpäiväksi ei sitten luonnollisesti tulekkaan se kuin oli suunniteltu? Mitä tilaisuuteen puetaan päälle jos hääjuhla varsinaisesti on sitten silloin kirkossa jne??????
Olen (luonnollisesti) hommassa ensikertalainen joten hyvät neuvot kalliit tänne kiitos =)
miten toimitte?
5
1028
Vastaukset 5
- ex-kaaso
kukin tavallaan, eli ihan itse saatte valita teille sopivimman tavan.
Suosituin malli taitaa olla:
Vihkiminen maistraatissa häitä edeltävällä viikolla (arkipäivänä ja virka-aikana) (mukaan pari todistajaa esim. kaaso ja bestman). Tätä moni käy juhlistamassa vihkimisen jälkeen sitten lounaalla tms.
Avioliiton siunaus kirkossa ja hääjuhla heti sen jälkeen.
Maistraattiin voi pukeutua haluamallaan tavalla. Useimmat laittaa siistit juhlavat vaatteet, mutta ei kuitenkaan varsinaista hääpukua (niiden aika on useimpien mielestä sitten siunaamisen ja hääjuhlan aikaan) - Syksyn morsian
Meidät vihittiin henkikirjoittajan toimesta kotona. Läsnä olivat kummankin vanhemmat ja kaaso sekä bestman. Vihkimisen jälkeen oli pientä suolaista purtavaa, kuohuviiniä ja kahvia. Tunnelma oli ihan kiva, henkikirjoittajakin jäi joksikin aikaa tilaisuuteen juttelemaan mukavia.
Seuraavana päivänä oli avioliiton siunaus ja hääjuhla noin 100:lle vieraalle vuokratuissa tiloissa.
Minulla oli vihkiäisissä jakkupuku ja morsiuskimppu. Siunauksessa ja juhlassa pitkä puku ilman kimppua. Sulhanen esiintyi kumpanakin päivänä tummassa puvussa.
Sormuksiin on kaiverrettu oikea vihkipäivä, mutta kyllä siunauspäiväkin jää muistiin :o) Valokuvassa kävimme kumpanakin päivänä, varsinaisena vihkipäivänä otettiin lähikuvia ja siunauspäivänä kokovartalokuvia. Piirongin päälle näyttäisi vakiintuvan varsinaisen vihkipäivän vähemmän juhlava kuva meistä. Olemme siinä enemmän itsemme näköisiä. - pakana
Minulle ei ole oikein auennut tämä tapa. Miksi ensin maistraattiin ja sitten vielä toinen seremonia päälle?
- hölömö!
Minä kuulun kirkkoon, mies ei. Hän ei halua "pilkata" kristittyjä liittymällä kirkkoon , käymällä rippikoulua jne vain sen takia että vihkiminen tapahtuisi kirkollisesti. Kävi sekin kyllä mielessä.. Ja itse en tuosta maistraatin toimituksesta piittaile, kunhan laitetaan nimet paperiin. Omassa sievässä mielessäni olen naimisissa vasta kirkon jälkeen..Tyhmää ehkä mutta.. se on mun ongelmani :D
Nii ja onko maistraatissa tapahtuva vihkiminen kahden todistajan läsnäollessa, ilman muita joku seremonia? Aika kuiva seremonia etten sanois..
- sitten kirkkoon
Meidän avioliittomme alkaa ensi kesänä niin, että virallisesti meidät vihitään maistraatissa ja sitten saman viikon lauantaina liittomme siunataan kirkossa, jolloin myös pidämme hääjuhlan.
Emme kumpikaan kuulu kirkkoon, joten tuntuisi tyhmältä käydä läpi näin aikuisiässä kastamiset ja rippikoulut vain sen takia, että pääsisimme naimisiin kirkossa. Avioliiton siunaaminen ei poikkea paljoa varsinaisesta vihkimisestä, joten sitä ei juhlaväki kirkossa välttämättä edes huomaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas uusi PS:n rasismiKOHU!
Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a5071024- 57668
Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!
Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o160593- 52574
Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.
Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä166568Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo
Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.235547Katotaan miten jaksat tätä
Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.82534Tiedätkö mitä mies
Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut20466Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta95462Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!
Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht187460