Millainen kokoonpano kannattaa olla, että voi pelata uusimpia tietokonepelejä?
Kannattaako olla kannettava vai pöytämalli?
Kannattaako ottaa vlamis paketti vai kasataanko tietokoneita vieläkin valmiiksi?
Itselläni on fujitsu-siemensin kannettava, mutta tällä ei pysty pelaamaan edes doomia kun tulee ilmoitus joka ilmoittaa ettei videoohjainta löydy.
Kannattaako olla kannettava vai pöytämalli?
Kannattaako ottaa vlamis paketti vai kasataanko tietokoneita vieläkin valmiiksi?
Itselläni on fujitsu-siemensin kannettava, mutta tällä ei pysty pelaamaan edes doomia kun tulee ilmoitus joka ilmoittaa ettei videoohjainta löydy.
Vastaukset 4
Vanhimmat
tuolta http://www.jathardware.com/oppaat/2005/suositukset/frame.html
Kone, jossa on esim. joku 3Gigan P4 prossu, tai joku muu vastaava.
Emo, joka tukee uusia tuplanäytönohjaimia ja vähintään 1giga nopeaa rammia.
Tuollaisella koneella sitten pärjää jotenkuten.
Vuosiinhan ei prossa rintamalla ole tapahtunut mitään radikaalia tehon lisäystä.
Lähinnä näytönohjaimet ovat kehittyneet jonkun verran.
kannettavissa alkaa löytymään ihan siedettäviä "pelikoneita"
Jos haluaa isomman näytön niin tuollaisen kannettavan voi liittää erilliseen monitoriin.
P4 3,0GHz on aika lusmu jo nykystandarteilla ja hidastaa jo pelatessa menoa selväst. Lisäksi 1Gt muistia alkaa yhä enemmissä määrin olemaan liian vähän. Se on se minimi, mutta 2Gt alkaa olemaan jo sopiva määrä. P4 3,0GHz ja 1Gt rammia..tuolla selviää nilkutellen nykyään, mutta vatimukset ovat piakkoin kasvamassa kun sekä näyttis, että prossurintamalla on tulossa ja tullut selvää nousua.
Veikkaisin, että Core 2 DUO:t ovat isoin muutos tehoissa prossurintamalla todella pitkään aikaan. Muutos tehoissa on luokkaa 486-> Pentium1 tai luokkaa ensimmäiset Pentium3:t -> ensimmäiset AMD Athlonit. Varsinkin peleissä nuo C2D:t ovat olleet loistavia ja tekevät niin paljon eroa melkein kuin prossut voivat tehdä.