Millä olette saaneet suihkukaapin lasit puhtaiksi? Tuntuu, että kaikki aineet on kokeiltu eikä mikään auta.....
Suihkukaappi
5
6435
Vastaukset
- ne on aitoa
lasia, eikä muovia niin kokemuksieni
mukaan aine, joka on tarkoitettu autonlasien
"tehopesuun" (hyönteisten jäljiltä) tehoaa.
Itsellä on käytössä joku Bilteman ko. tehtävään
tarkoitettu litku.
Mutta: vain aitoon lasiin! Muovit sulaa. - vaikka tätä
etikkaa pesuveteen. tai suihkuttele raakaa etikkaa lasiin ja anna liota hetki. käytä karheaa (ei naarmuttavaa) sientä.
lasit kannattaa sen jälkeen jos saat ne kuntoon pestä miedolla pesuaineliuoksella kerran kuukaudessa ja suihkuttaa kunnolla joka suihkukerran jälkeen. meillä oli tällaiset ohjeet kun elokuussa asensimme omaan kylppäriimme taiteoven. - kertyneet sotkut
Pehmeällä sienellä WC-ankkaa kostutettuihin suihkuseiniin ja annetaan olla 15 min. Samalla sienellä pyyhitään kertaalleen ja sitten huuhdellaan. Varo muovi- ja alumiiniosia.
Ja sen jälkeen pidetään huolta siitä kaapista: joka lauantai tai sunnuntai (ainakin itselläni on silloin aikaa ja viikonpäivä on hyvä muistisääntö) putsataan kaappi esim. rautakaupoista(kin) saatavalla suihkukaapin pesuaineella (pelkkä levitys ja suihkutus). Aine on pienehkössä pullossa ja aika kallista, mutta todella riittoisaa. Paljon parempaa kuin etikka.
Apteekeista saa myös fosforihappoa, jolla saa kalkkisaostumat varmasti lähtemään, mutta pinta jää niin happamaksi, että se on NEUTRALOITAVA.
Tässä vielä IDO:n sivuilta asiaa:
Suihkun seinät tulevat harmaaksi,miten saan lasit ja suihkualtaan puhtaaksi?
Säännöllisellä puhdistuksella tuotteet pysyvät siisteinä ja helppohoitoisina monia vuosia.
Suihkussa käynnin jälkeen suihkun seinistä kannattaa vetää vesi pois ikkunalastalla. Tämä toimenpide helpottaa huomattavasti suihkuseinien puhtaanapitoa.
Puhdista tuotteet miedolla puhdistusaineella. Älä käytä hioma-aineita, vahvoja happoja, ammoniakkia tai kloriinia.
Huom! Hioma-aineita sisältäviä puhdistusaineita ei saa käyttää, koska ne voivat vahingoittaa tuotteen sileän pintaviimeistelyn. Aluumiiniprofiilit eivät kestä puhdistamista voimakkaasti ärsyttävillä aineilla (varoitusmerkki: musta rasti oranssilla pohjalla)
Rasva- ja saippuatahrojen puhdistamiseen suosittelemme voimakkaasti emäksistä pesuainetta ph 10-12 ja kalkki- ja ruostetahroihin hapanta pesuainetta, jonka ph on alle 4-5.
Jos suihkualtaan pintakerros jostain syystä tulee naarmuiseksi tai himmenee, sitä voidaan kiillottaa ja vahata seuraavasti:
Kiillota hienolla kiillotusaineella ja vahaa sen jälkeen (käytä autojen huoltoon tarkoitettuja tuotteita). Syvempiä naarmuja voidaan ensin varovasti hioa n.k. märkähiomapaperilla, (karkeus n. 1200). - kokeillut
Universal Stonea? Me ainakin ollaan saatu sillä kalkkikertymät ja muut töhnät pois kylpyhuoneesta.
- outi85
Kokeileppa KIILTO KYLPYHUONE PUHDISTUSAINETTA. Mulla ainaki toiminu, on lähteny niin saippua jäämät kuin kalkkisaostumatkin. Kostuta puhdistettava pinta, suihkuta ainetta puhdistettavalle pinnalle ja anna vaikutaa noin 10 min. Sitten hankaat joko pesusienellä tai (itse käytän) juuriharjalla. Huuhtele ja pinta on puhdas.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus33996Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va872052Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J50846- 47774
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?184728Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va34728Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35722Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119705- 35664
Miksi tuota ei saada karkotettua Suomesta?
Sillä näkyy olevan ilmeinen suojaväri. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6af3161b-4cdc-4ca7-b6cd-1e745efd1a97127648