Nastoilla Saksaan?

xxxxxxxxxxx

Onko kenelläkään kokemusta; miten käy, jos yrittää nastarenkailla Saksaan? Päästävätkö edes ollenkaan laivaan tai huomataanko asiaa välttämättä ollenkaan? Pitäisi viettää marraskuu Saksassa, enkä tämän takia halua kitkarenkaita hankkia...

8

996

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laitetaan

      Kielletty on laissa. Ainoastaan joissakin erityisajoneuvoissa sallitaan. Kysy tarkemmin Autoliitosta. En itse ottaisi riskiä. Mutta jos haluaa jännitystä matkaan, niin siittä vaan. Tosin nyt marraskuussa kyllä Saksassa pärjää kesärenkaillakin ellei kovin korkealle halua ajella.

    • ***********************

      Suvikumeilla selviää ihan hyvin. Suomalaisella ajotaidolla selviää ihan marraskuussa. Yli 10 vuotta täällä ja aina suvikumeilla ( 0 kolaria )

    • Käynnyt

      Ajaa kesärenkain vielä Suomessakin,miksi pitää yrittää tehdä asioista väkisin vaikeita?

      Hyväpintainen kesärengas jossa on vähän karhempi kuvio pitää kyllä jäälläkin ihan hyvin eikä tarvitse turhaan ajella hiljempaa alhaisemman nopeusluokan takia.

      Voihan ne nastat tietysti nyppiä rajalla tai ratsiassa pois,ensimmäisessä voi päästä paljon halvemmalla.

    • Johannes_

      Ei ole kokemusta, mutta tiedän, ettei kannata edes yrittää mennä Saksaan nastarenkailla. Ellei sinua satuta käännyttämään rajalta takaisin, saat melkoiset sakot jossain päin maata poliisin huomatessa nastarenkaasi.

      Ajattele, millainen marraskuu on yleensä Etelä-Suomessa. Lisää niihin lämpöitiloihin 5-10 astetta, niin tiedät, millaista on Saksassa samaan aikaan. Jos sinulla on oikein huono onni, Saksassakin tulee tuohon aikaan kunnon talvi, joskin ajoradat pysyvät yleensä silloinkin sulina ja kuivina.

      Aja vain rauhassa kesärenkailla ja jätä liukkaina päivinä, jos niitä nyt yleensä sattuu edes tulemaan, auto seisomaan. Itse muistan tasan yhden marraskuun Saksassa (v. 1999), jolloin oli lunta ja liukasta.

      Monet eivät tunne Saksaa eivätkä sen ilmastoa juuri mitenkään, ja siksi ei pystytä uskomaan, kuinka leuto ja lyhyt sikäläinen talvi voi todella olla, vuoristoa tietenkään huomioimatta. Lyhyimmillään se ei ehdi jouluksi ja loppuu helmikuussa auringon alkaessa lämmittää uudelleen. Asia on todellakin näin, mutta maan sijainti manner- ja meri-ilmaston välissä pitää huolen siitä, että vuodet eivät ole veljiä keskenään. Yleensä talvi on lumeton tai vähäluminen, mutta joskus harvoin sentään voi tehdä lumiukkojakin. Turvallista matkaa!

    • Geishapallo

      menee nippa nappa vielä ilman talvirenkaita, mutta jos olet Münchenistä eteälään menossa niin suosittelen talvirenkaiden ostoa. Marraskuun alku on normaali talvirenkaiden allelaittoaika Münchenissä.

      Täällä on aamuisin jo todella kylmää ja ei kestä kauaa, kun yölämpötilat tippuvat alle nollan.

      • mercan

        Ota mukaan lumiketjut, ääntä lähtee, mutta kyllä niillä tiellä pysyy


    • Markku Laine

      Olen ollut kerran saksassa nastarenkailla. Meno ei aiheuttanut ongelmia, mutta pois lähtiessä Puttgardenin lauttasatamassa virkailijat huomasivat renkaamme ja saimme n. 75 euron sakon, joka piti maksaa heti. Seuraavalla kerralla kaivoimme vanhoista talvirenkaista nastat pois ja ostimme kotiin tultuamme uudet. Kesärenkailla ajo ruotsissa ja tanskassa marraskuussa on kyllä aikamoista riskipeliä.

      • edullista

        Mene sinne kesäkumeilla, ja jos tuntuu ettei niillä pärjää, osta saksasta kitkat alle! :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      176
      11185
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5328
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2555
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2256
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1771
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      43
      1675
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1310
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      36
      1265
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1076
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      105
      1001
    Aihe