Kulta/hopea sormus??

Sohvi

Me ollaan miehen kanssa teettämässä vihkisormuksia jotka on 6milliä leveät ja reunoihin tulee keltakultaa ja keskelle hopeaa.Meillä siis juotetaan kolme eri sormusta joista saadaan tuo 6millin sormus! Eli aloin nyt kysymään että pysyykö ajan saatossa tuo hopea tuossa sormuksessa hyvännäkösenä vai alkaako tummumaan,kuluu tai "syö" tuota kultaa.
Vai pysyykö hyvänä? ei tosiaan tee mieli alkaa muutaman vuoden päästä hankkimaan uusia sormuksia jos tämä tummuu tms..
Kiitos paljon jos joku voisi kertoa kokemuksia ja muutenkin.=)

5

1867

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valkokultaa

      Miksette laittaisi valkokultaa hopean sijasta? hopea tummuu, ja sormusta joudutaan leimaamaan hopeana, elikä kullan arvo menee tavallaan "hukkaan"?

      • Seppä Ilmarinen

        Valkokulta olisi kestävämpi vaihtoehto, mutta myös huomattavasti kalliimpi. Käytössä hopeasormus ei pääse tummumaan ja jos nyt sormuksia pidetään loppuikä niin leimauskaan 925 tuskin haittaa. Toki ei sen 750-kullan (18K)grammanhintakaan päätä huimaa jos se hävikkeineen ja alveineen sormuksessa on jotain 15 euroa gramma.


    • Pirkko

      Hopea tummuu, kuluu ja naarmuuntuu erittäin helposti (kokemusta on Kalevalan hopeisista leveistä sormuksista, joita pidimme kihlasormuksina), joten kauniista sormuksista voi tulla tosi lyhyessä ajassa karmean näköiset. Varsinkin, jos miehellä on samantyyppinen sormus niin hän kuluttaa sen vielä nopeammin "puhki". Valkokultaa myös minä suosittelen. Maksaahan se, mutta jos sormuksien on tarkoitus kestää teidän loppuelämänne niin kannattaa niihin satsatakin.

    • 456464

      hopea vihlasormukset.... korukyla.fi

    • ei tummu

      Ei se hopea käytössä tummu. Eivät yhteen juotetut sormuksen mitenkään syö toisiaan kun siinä välissä ei ole mitään kitkaa. Eivät ne muutenkaan syö (hopea ja kulta ovat hyvin lähelle saman kovuisia materiaaleja).

      Tarkistakaa että leimat ovat kunnossa myös hopeasormuksen osalta ja sen pitoisuus on 925 ja että siinä on tekijän leima lisäksi. www.timantit.com sivulta löydät muistaakseni miltä leimojen pitää näyttää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      61
      1189
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      891
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      334
      678
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      651
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      636
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      618
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      610
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      75
      576
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      564
    Aihe